امروز: یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

رییس کمیسیون اقتصادی و سرمایه‌گذاری: شهرداری شیراز اوراق مشارکت فقط در موضوع قطار شهری منتشر میکند

رییس کمیسیون اقتصادی و سرمایه‌گذاری: شهرداری شیراز اوراق مشارکت فقط در موضوع قطار شهری منتشر میکند

رئیس کمیسیون اقتصادی و سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر شیراز در اجلاس سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان کشور از رویکرد جدید شورا و شهرداری در جلب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، «سینا بنی‌زمانی» با اشاره به رویکرد مشارکتی و استفاده از نظر متخصصان گفت: از ابتدای تشکیل شورای پنجم با اتخاذ رویکرد مشارکتی از نظرهای انجمن انبوه سازان در بررسی طرح‌ها و لوایح در شورای شهر با هدف ترغیب سازندگان و سرمایه‌گذاران استفاده کرده‌ایم.

 

وی ضمن اشاره به برخی از مصوبات شورای شهر برای تسهیل فضای سرمایه‌گذاری در شهر شیراز خاطرنشان کرد: طبق مصوبه شورا با موضوع باشگاه مشتریان دائم و خوش حساب شهرداری شیراز، سازندگان براساس میزان کارکرد امتیاز بندی می‌شوند و طبق آن مزایای ویژه‌ای همچون سهولت در صدور پروانه ساختمانی و تخفیف عوارض به آنها تعلق می‌گیرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی و سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر شیراز اضافه کرد: مصوبات تخفیف و تقسیط عوارض ساخت و ساز و مصوبه صدور کارت اوراق بستانکاری با سود ویژه از دیگر مصوبات شورای شهر در راستای تسهیل فضای سرمایه گذاری است و انتظار داریم فضای ساخت و ساز در شهر شیراز متاثر از این مصوبات بهبود یابد.

بنی‌زمانی با اعلام این خبر که با تصمیم شورای شهر انتشار اوراق مشارکت برای ساخت پروژه‌های مسکونی خاتمه یافته، افزود: انتشار اوراق مشارکت جهت احداث مجتمع‌های تجاری و مسکونی توسط شهرداری، رقابت ناعادلانه‌ای با بخش خصوصی است که آن را خاتمه داده‌ایم و فقط اوراق مشارکت مربوط به پروژه قطارشهری منتشر خواهد شد.

وی با اشاره به تغییر رویکرد شهرداری در مشارکت با بخش خصوصی عنوان کرد: به صورت سنتی نحوه تعامل شهرداری‌ها با بخش خصوصی استفاده از قالب حقوقی مشارکت مدنی بوده به این شکل که معمولا شهرداری آورده زمین و پروانه و بخش خصوصی آورده ساخت را داشته و در نهایت پس از اتمام پروژه، واحدهای ساخته شده تقسیم و به فروش می‌رسیده است. ما این روش را ادامه خواهیم داد اما در کنار آن روش‌های مبتنی بر استراتژی تنوع‌بخشی به تامین مالی شهرداری را در پی خواهیم گرفت و از سایر چارچوب‌های قراردادی و حوزه‌های سرمایه‌گذاری استفاده خواهیم کرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی و سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر شیراز خطاب به حاضران در این اجلاس سراسری گفت: از بخش خصوصی دعوت می‌کنم که در زنجیره ارزش صنعت ساختمان به حلقه ساخت اکتفا نکند و وارد حلقه بهره‌برداری و مدیریت شوند. شهرداری نیز تمایل دارد پروژه‌هایی که بهره برداری را هم شامل می شود اجرا کند و اگر بخش خصوصی آمادگی این را دارد که وارد فاز بهره برداری در قالب عقود BOT شود، فرصت‌های بسیاری برای سرمایه‌گذاری در حوزه‌های IT، گردشگری و تفریحی همچون پارک‌ها، هتل‌ها، فیبر نوری و اقامتگاه‌های سنتی وجود دارد.

بنی‌زمانی اضافه کرد: انبوه سازان بیشتر از آن که به دنبال تخفیف از شهرداری شیراز باشند، درپی روان‌سازی اخذ مجوزها هستند که امیدواریم با همت شهرداری و شورا این امر بیش از پیش محقق شود.

۱۳۹۷/۱۱/۰۶ - ۰۸:۱۷:۳۲

دیدگاه های شما