امروز: دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

بررسی لایحه برنامه ۵ ساله توسعه سوم شهر شیراز در شورای شهر آغاز شد

بررسی لایحه برنامه ۵ ساله توسعه سوم شهر شیراز در شورای شهر آغاز شد

با حضور شهردار شیراز روند بررسی برنامه پنج ساله سوم توسعه شهر شیراز و بودجه سال ۹۸ شهرداری، در کمیسیون تلفیق و هماهنگی شورای اسلامی شهر شیراز آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، «سید احمدرضا دستغیب» رییس شورای اسلامی شهر شیراز با اانتقاد از برآورده نشدن انتظارات شورا در برنامه پنج ساله سوم گفت: تمدید یکساله تدوین برنامه پنج ساله سوم به دلیل کارشناسی و هماهنگی بیشتر شورا و شهرداری بود این درحالیست که در این مدت تعامل و ارتباط ضعیف وخیلی کم بین بدنه کارشناسی شهرداری و اعضای شورای شهر برقرار شد.

 

«سیدعبدالرزاق موسوی» رییس کمیسیون برنامه، بودجه، امورحقوقی واملاک شورا گفت: شورا امانتی است در دست ما و باید در شورا از حقوق مردم دفاع کنیم.

وی افزود: هیچ امار و ارقامی از برنامه پنج ساله دوم وجود ندارد تا مشخص شود چه اقداماتی تاکنون صورت گرفته تا بتوان برنامه پنج ساله سوم را بر اساس ان بررسی کرد.

وی با بیان اینکه ۹۰ رویکرد در سال گذشته به عنوان رویکرد شورای پنجم تصویب شده است افزود: در برنامه پنج ساله سوم توسعه شهر شیراز، این رویکردها در نظر گرفته نشده است.

موسوی با اشاره به هزینه بالای مطالعات طرح‌های جامع فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در شهرداری شیراز افزود: جایگاه این طرح‌ها در برنامه پنج ساله سوم مشخص نیست.

وی ادامه داد: برنامه پنج ساله سوم باید درقالب احکام قابل اندازه گیری ارائه و در آن پروژه‌ها حذف و در قالب بودجه سالانه آورده شود تا شهرداری با توجه به بودجه خود پروژه‌ها را در نظر گیرد.

 

«نوذر امامی» رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر شیراز نیز گفت: آمار و ارقامی از اقداماتی که باید در برنامه پنج ساله دوم انجام می‌گرفت وجود ندارد لذا لازم است شهرداری گزارشی از برنامه پنج ساله دوم ارائه کند.

«سینا بنی زمانی» رییس کمیسیون اقتصاد و سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر شیراز گفت: باید قبل از ورود به بررسی برنامه پنج ساله سوم شهرداری، توان شهرداری مبتنی بر درآمد سنجیده شود که با توجه به توان شهرداری چشم انداز در حوزه‌های شهر شیراز مشخص شود.

وی افزود: تحقق این محاسبات در سال گذشته امکان پذیر بود اما با توجه به تغییر در شرایط کشور و تحریم‌ها، تحقق در آمدها امسال بعید خواهد بود.

بنی زمانی ادامه داد: باید برای پیش بینی درامد کارشناسی بیشتری صورت گیرد تا پیش بینی واقع بینانه‌تر باشد.

وی افزود: براساس شعار انسان محوری، زیبا سازی، هوشمند سازی ، آسان سازی خدمات، باید در برنامه پروژه‌هایی معرفی شود تا به سمت تحقق این شعارها رویم.

وی بر تهیه ترازنامه تاکید کرد و افزود: هم اکنون در شهرداری ترازنامه‌ای وجود ندارد تا بتوانیم اطلاعی از وضعیت دارایی و بدهی شهرداری داشته باشیم.

 

دکتر «نواب قائدی» رییس کمیسیون عمران، حمل و نقل وترافیک شورای شهر شیراز گفت: باید در برنامه پنج ساله سوم از ادامه پروژه گ‌هایی که سالهای سال عملکرد پایین داشته یا عملکردی نداشته‌اند جلوگیری شود.

 

وی با اشاره به بررسی اصلاحیه بودجه ۹۷ افزود: رقم‌هایی گزارش شده ولی عملکردی در حوزه ی کمیسیون حمل و نقل دیده نشده است

»سیروس پاک فطرت» عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: بخش اعظم تدوین برنامه پنج سال دوم را شورای چهارم دنبال کردند و گنجاندن نگاه شورای پنجم در برنامه سوم قابل تامل است.

وی افزود: زمانی که شورای پنجم برنامه پنج ساله سوم را تصویب کند، مردم انتظار دارند اهداف و شعار این شورا در آن موردتوجه واقع شده باشد.

«سولماز دهقانی» رییس کمیسیون گردشگری و زیارت شورا با انتقاد از نبود انسجام در مباحث برنامه پنج ساله سوم افزود: با توجه به شرایط اقتصادی و اقلیمی، در سال‌های آینده با افزایش مهاجرت به شیراز مواجه خواهیم بود که در برنامه پیش بینی نشده است.

«حیدر اسکندرپور» شهردار شیراز گفت: رویکرد شورای پنجم در برنامه بررسی شده و راهبرد و سیاست برنامه نشان می‌دهد که در کدام قسمت مورد توجه قرار گرفته است؛ اینکه رویکردها در برنامه پنج ساله سوم صد در صد عملیاتی شود امکان پذیر نیست ولی مطمئنا بخشهایی از ان عملیاتی خواهد شد.

وی افزود: این برنامه بضاعت شهرداری است که به شورا ارائه شده که در کمیسیونها با حضور مشاوران برنامه بررسی خواهد شد.

 

شهردار شیراز ادامه داد: تلاش کردیم در برنامه پنجم از سیاستگذاری شروع و به پروژه‌های مورد نظر برسیم.

 

وی افزود: پروژه‌های شاخصی مبتنی بر نگاه شورای پنجم در برنامه  ۵ ساله سوم تعریف کرده ایم.

 

وی در پاسخ به انتقاداتی در خصوص عدم وجود گزارش برنامه دوم توسعه گفت: در برنامه های دولت که‌سابقه‌ ۷۰ سابقه دارد، هیچ‌گاه به گزارش‌های گذشته استناد نشده و تنها حفظ چشم انداز، رویکردها و ارزوها ارایه می‌شود.

 

شهردار شیراز با بیان اینکه تحلیل و بررسی برنامه دوم به صورت جداگانه ارائه خواهد شد، افزود: تفاوت‌های موجود بین برنامه کلان و بودجه سالیانه ناشی از واقعیات جاری کشور است.

 

۱۳۹۷/۱۱/۰۶ - ۱۲:۵۶:۳۸

دیدگاه های شما