امروز: پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

عضو شورای اسلامی شهر شیراز: فعال کردن توریسم ایثار ضروری است

عضو شورای اسلامی شهر شیراز: فعال کردن توریسم ایثار ضروری است

عضو کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز با گرامیداشت یاد شهدای آتش نشان گفت: فعال کردن توریسم ایثار در شیراز جهت انتقال فرهنگ ایثار و رشادت ضروری است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، «دکتر علی ناصری» در چهارمین همایش ملی رفتار شناسی حریق و  دومین همایش ملی  لجستیک در فرماندهی حوادث  و مدیریت عملیات مشترک در شرایط بحران، گفت: امروزه با گسترش شهر نشینی، مقوله ایمنی وخدمات رسانی در این عرصه  اهمیت ویژه ای یافته به گونه ای که برنامه ها و مدلهای مختلفی برای ارتقا سطح ایمنی در جهان در حال تدوین و به روز رسانی است.

وی ادامه داد: موضوع لجستیک به معنای مدیریت  ابزار ، وسیله یا کالا ، اطلاعات یا هر نوع منابع دیگری است که در فارسی ما به آن آمادگاری میگوییم و آن در واقع هنر و علمِ به دست آوردن تولید، توزیع مواد و محصول در مکانِ مناسب و در مقدارِ مناسب است.

 دکتر ناصری با تشریح مفهوم لجستیک یا آمادگاری افزود: آمادگاری را محتوای فعالیت‌های هماهنگی تعریف میکنیم که در چهار بخش بررسی، تحقیق، مطالعه و برآورد نیازها و احتیاجات اولیه، امور مربوط به تهیه، تولید، بیمه، نگهداری، انبارداری، توزیع و حمل و نقل، تنظیم و تهیه روش انجام کار، طراحی سیستم و دستور العمل و نظارت بر این موارد تقسیم می شود.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز با تشریح وظیفه فرماندهان آمادگاری گفت: این وظایف شامل مدیریت چگونگی و زمان جابه‌جایی منابع به محل مورد نظر است که مورد نیاز عملیات هستند.

به گفته دکتر ناصری مدیریت لجستیک به عنوان نقشی در زنجیره تأمین است که موظف به  طراحی، نحوه اجرا، کنترل و افزایش بهره‌وری کلیه فرایندهای مرتبط است.

وی بهره وری را نقطه کلیدی لجستیک برشمرد و گفت: همواره  لازم است اثربخشی به همراه کارایی در این عرصه به کار گرفته شود به گونه ای که حداکثر بهره‌گیری و استفاده بهینه از نیروی کار، توان، استعداد و مهارت نیروی انسانی از یک سو و از سوی دیگر بهره گیری حداکثری از تجهیزات، زمان و مکان، به منظور ارتقای خدمات رسانی مطلوب تر  به شهروندان است.

عضو کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز خاطرنشان کرد: بر همین اساس شورای پنجم شهر شیراز در تدوین برنامه پنجم پیش روی شهرداری شیراز جهت کاهش حوادث شهری به گونه‌ای پیش بینی کرد به طوری که ضمن افزایش تعداد شیرهای هیدرانت نسبت به افزایش ایستگاههای آتش نشانی  با شعاع 2500 متر به منظور پوشش شعاعی بهتر در نظر گرفته شود.

دکتر ناصری با تاکید بر اینکه نیازمند یک فرماندهی مطلوب حادثه نیز هستیم، ادامه داد: با توجه به وضعیت کلان شهرها و وجود بافت های فرسوده و نیز بر اساس رویکرد علمی و روند تجربی برای عملیات موثر در کلان شهرها ما نیازمند سامانه فرماندهی حادثه  Incident Command System هستیم، به گونه ای که این سامانه متشکل از مجموعه‌ای اصولی از افراد متخصص و سازمان‌های مربوطه باشد تا برای فرماندهی، کنترل و هماهنگی در پاسخ به شرایط اضطراری، در نظر گرفته ‌شوند.

وی با تعریف سامانه فرماندهی حادثه گفت: این سامانه شامل مجموعه‌ای از کارکنان، سیاست‌ها، فرایندها، تأسیسات و تجهیزاتی است که در یک ساختار مشترک، سازمان یافته  گردآوری شده‌اند و برای بهبود پاسخ به عملیات اضطراری با انتظارپیچیدگی‌های پیشرو طراحی می شوند و بدین شکل می توان گفت زیرساخت سامانه مدیریت بحران بر مبنای سازمانی، با پاسخگویی و انعطاف پذیری  همراه بوده و قابل اندازه گیری است.

دکتر ناصری بیان کرد: این افراد می‌توانند از چندین سازمان انتخاب شوند که به صورت عادی با هم کار نمی‌کنند اما  در نهایت موجب ساماندهی فرماندهی حادثه برای دادن پاسخ استاندارد و روش‌های عملیاتی برای کاهش مشکلات ناشی از تداخل ارتباطی در حوادث، طراحی شده اند.

وی با گرامیداشت یاد شهدای آتش نشان حادثه برم شور گفت: معلمانی در شیراز  داشتیم که به خاطر نجات دادن دانش آموزان جان را فدا کردند.

دکتر ناصری خاطرنشان کرد: فعال کردن توریسم ایثار در شیراز جهت انتقال فرهنگ ایثار و رشادت ضروری به نظر می رسد.

۱۳۹۷/۱۱/۳۰ - ۱۱:۱۲:۱۵

دیدگاه های شما