امروز: جمعه ۷ بهمن ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

رییس شورای شهر شیراز: مهندسان قدرت خلاقیت خود را متوجه روح ناآرام جهان کنند

رییس شورای شهر شیراز: مهندسان قدرت خلاقیت خود را متوجه روح ناآرام جهان کنند

رییس شورای اسلامی شهر شیراز گفت: جامعه مهندسی  قدرت خلاقیت خود را به جای رنگ و لعاب دادن به ابعاد سازه‌ها و تغییرات سرسام آور تکنولوژیک، متوجه روح ناآرام بشر کند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، «سید احمدرضا دستغیب» در هفتاد و چهارمین جلسه صحن علنی شورا، با گرامیداشت فرا رسیدن میلاد فرخنده حضرت زهرا(س) و روز مادر افزود: حضرت زهرا(س) دختر رسالت و همسر ولایت و مادر امامت نمونه والای مقام زن در اسلام است، وجود این بانوی بزرگ نشان از اهمیت و جایگاه زن در اسلام است.

رییس شورای اسلامی شهر شیراز همچنین با گرامیداشت ۵اسفند روز مهندس افزود: از آنجا که مهندسان، پیشگامان ساخت فیزیکی جوامع و شهرها و زیستگاه‌ها هستند، نام آنها همواره با توسعه عجین بوده و ناخودآگاه با هر سازندگی و آبادانی نام مهندسان در ذهن انسان متجلی می‌شود.

دستغیب بابیان اینکه بیش از هر چیز در قرن 21 آثار کار مهندسان و محاسبان به چشم می‌آید ابراز کرد: در هر عرصه‌ای رد پای مهندسان مشهود است.

وی ادامه داد: اما بشر خسته از روند مدرن سازی و توسعه، این بار می‌کوشد به جای سرعت، به آرامش دست یابد ، شهرها و سکونت‌گاه‌ها و ساکنان آنان در حسرت آرامش از روند توسعه گریزانند.

دستغیب افزود: اینکه شهروندان در هر فرصتی به ویژه روزهای تعطیل به باغ‌های حاشیه شهرها پناه میبرند و درکنار خانواده خود، آرامش را جستجو می‌کنند، خود گواه روشنی است که آرامش را نمی‌توان در توسعه لجام گسیخته فناوری و سازه‌ها یافت.

وی خاطر نشان کرد: آرامش و نشاط، فاکتورهای مفقود شده دنیای توسعه زده امروز است؛ در پس سرعت‌های تزریق شده توسط مهندسان به جامعه، عناصر اجتماعی «گفت‌وگو» و « با هم بودن» از جوامع رخت بر بسته و روز به روز انسان از اصل خود بیشتر فاصله می‌گیرد و به انزوا کشیده می شود و همبستگی اجتماعی فروکش می‌کند.

دستغیب ادامه داد: جامعه مهندسان که عمده آنان از قبیله نخبگانند باید راهی دیگر در پیش بگیرند که تضمین کننده حیات اجتماعی انسان، تامین کننده نشاط و آرامش و مبلغ تساهل و مدارا باشد؛ راهی که پایانش، زیستی عالمانه و توام با عقلانیت و همراه با ضریب بالای همبستگی اجتماعی است.

رییس شورای اسلامی شهر شیراز گفت: مهندسان نماد عقلانیت در جوامعند و قدرت حسابگری، آنان را از پرداختن به افسانه‌ها و اوهام خیالی به دور نگه داشته است، عقلگرایی مهندسان نقطه مشترک با دانشمندان علوم انسانی و اجتماعی است که می‌تواند جهانی عقلانی و توام با نشاط و آرامش و مدارا را برای انسان‌ها بسازد.

دستغیب تاکید کرد: جامعه مهندسی باید قدرت خلاقیت خود را به جای رنگ و لعاب دادن به ابعاد سازه‌ها و تغییرات سرسام آور تکنولوژیک، متوجه روح ناآرام بشر کند.

وی با بیان اینکه قرن 21 باید برای مهندسان قرن جامعه شناسی، انسان شناسی و به کارگیری علوم انسانی و اجتماعی در فرآیندهای مهندسی باشد افزود: کام بشر معاصر از انبوه تکنولوژی و سازه تلخ است و انسان به حیاتی روحانی و عقلانی در عین مدرنیته نیازمند است.

دستغیب با اشاره به خواجه نصیرالدین طوسی به عنوان الگوی شایسته‌ای برای استمرار حیات نظام مهندسی در قرن 21 افزود: انتخاب زاد روز خواجه نصیرالدین به عنوان روز مهندس انتخاب قابل تاملی است چرا که این دانشمند پرآوازه همزمان به علوم انسانی و دانش مهندسی التفاط نظر داشته اما حالا جامعه مهندسی به بهانه گسترش ابعاد مختلف علوم و تخصص گرایی، از شناخت دانش انسانی و اجتماعی می‌گریزد و دانشمندان علوم انسانی و اجتماعی هم به همین بهانه از همراهی با جامعه مهندسی خودداری می‌کنند

وی ابراز امیدواری کرد که با پیوند علوم انسانی، علوم اجتماعی و دانش مهندسی، کشوری بسازیم در شأن نام «ایران بزرگ».

 

 

بازگشت ۳ بند حذف شده به طرح شفافیت شهرداری شیراز

 

اعضای شورای اسلامی شهر شیراز با یک فوریت طرح جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز مبنی بر اصلاح طرح شفافیت در شهرداری شیراز با هدف بارگذاری اطلاعات اسامی کارکنان و نیروی انسانی شهرداری، میزان حقوق و دستمزد مدیران شهرداری و گزارش سفرهای خارجی کارکنان و‌مدیران شهرداری در سامانه شفافیت موافقت کردند.

 

«ابراهیم صبوری» نایب رییس شورای اسلامی شهر شیراز در این باره به هنگام تصویب یک فوریت این طرح گفت: حذف این سه بند در زمان تصویب طرح راه اندازی سامانه شفافیت با واکنش‌های عمومی روبرو شد و این طرح قهرمانانه را زیر سئوال برد.

 

وی ادامه داد: اعضای شورای شهر در آستانه‌راه اندازی سامانه شفافیت شهرداری شیراز تصمیم گرفتند، مجددا این سه بند را بررسی و طرح تصویب شده قبلی اضافه کنند.

 

وی ادامه داد: این سه بند جز مطالبات عمومی است و درخواست‌های متعددی برای اعلام این موارد به دست اعضای شورای شهر رسیده است.

 

به گزارش روابط عمومی شورای شهر شیراز این طرح یک‌فوریتی پس از بررسی در کمیسیون‌های مربوطه، هفته اینده به صحن علنی شورای شهر شیراز برای تصویب نهایی ارسال خواهد شد.

 

 

رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی وورزشی شورای اسلامی شهر شیراز در تذکری بر لزوم انطباق شرایط احراز روسای سازمان‌های وابسته به شهرداری با بخشنامه شماره۹۱۷۱۱ مورخ۹۵/۰۷/۱۸ وزارت کشور تاکید کرد.

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین المللی شورای اسلامی شهر شیراز، «احمد تنوری» در تذکر خود آورده است: روسای سازمان‌های وابسته به شهرداری به استثنای افرادی که قبلا حداقل دو سال ریاست یکی از سازمان های وابسته به شهرداری را برعهده داشته‌اند، باید ازمیان کارمندان رسمی یا پیمانی شهرداری ها یا یکی از دستگاه های اجرایی موضوع ماده ۵ قانون خدمات کشوری با دارابودن شرایط احراز تحصیلی و تجربی مندرج در جدول پیوست بخشنامه‌ی فوق الذکر منصوب شوند.

وی ادامه داد: لازم است شهرداری شیراز گزارشی از نحوه‌ی انطباق شرایط احراز روسای سازمان ‌های شهرداری با این بخشنامه ‌ی ملاک عمل در شهرداری را در اسرع وقت به شورا ارائه کند و چنانچه برخی انتصاب ها خلاف این بخشنامه بوده است، نسبت به انجام تغییرات لازم در انتصابات در جهت پایبندی به قانون اقدام کند.

 

رییس کمیسیون برنامه،بودجه ، امورحقوقی و املاک شورای شهر شیراز در صحن علنی در تذکری، خواستار الزام مدیران و کارکنان به رعایت قوانین و مقررات بویژه در برگزاری مناقصه‌ها و مزایده و تشکیل شورای مناقصات در سازمان‌های تابعه شهرداری شد.‌

 

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، 

 در بخشی از تذکر «سید عبدالرزاق موسوی» خطاب  به شهردار شیراز امده است: یکی از وظایف مهم و اساسی شورای شهر، موضوع نظارت است، در موضوع معاملات اعم از خرید، فروش، مقاطعه، اجاره و استیجاره، مناقصه ها و مزایده ها به استناد بند 14 ماده 80 و صلاحدید بخشی از آنها را به شهردار تفویض می‌نماید، لیکن نظارت به عنوان وظیفه ذاتی و غیرقابل تفویض بر عهده شورای شهر و تک تک اعضای آن است، معاملات شهرداری در هر نوع با دو قید رعایت صرفه و وصلاح مردم و رعایت قانون باید انجام پذیرد.

 

وی ادامه داد: بررسی گزارش‌های دریافتی مستند نشان می‌دهد که در مواردی این دو قید و یا یکی از آنها نادیده گرفته می‌شود

به گفته موسوی به صورت خاص در انجام مناقصه و مزایده رعایت اصل بی طرفی و عدالت و شفافیت باید رعایت شود. شائبه سواستفاده از مقام و موقعیت و اقدام به نفع خویشاوندان و یا دخالت در معاملات و یا توصیه های غیرقانونی موجب نگرانی جدی است.

وی افزود: به شهردار محترم تذکر داده می‌شود با استفاده از مجموعه بازرسی و حراست و تقویت بعد نظارتی زمینه‌های احتمالی را از بین ببرد، بدیهی است در حفظ منافع و اموال مردم انتظار می رود از خود و نزدیکان خود شروع کنیم.

 

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر شیراز در بخش دیگری به راه اندازی سامانه شفافیت شهرداری شیراز در آینده نزدیک اشاره کرد چ گفت:

همچنین شورای شهر طی مصوبه خود شهرداری را ملزم ایجاد سامانه شفافیت و بارگذاری اطلاعات مندرج در مصوبه خود کرد، برابر بررسی های انجام شده، سازمان فناوری، اطلاعات و ارتباطات شهرداری، سامانه مذکور را ایجاد، لیکن برخی از بخش های شهرداری از بارگذاری اطلاعات مورد نیاز، علیرغم آموزش کاربران تاکنون خودداری کرده است، برابر اعلام رییس سازمان تا پایان همین هفته باید سامانه افتتاح و در دسترس مردم قرار گیرد، امروز بنا داشتم اسامی سازمان ها و مناطقی که اطلاعات را بارگذاری نکرده اند و اسامی آنها موجود است، در این جلسه اعلام کنم، بدینوسیله به شهردار محترم تذکر می‌دهم دستور فرمایند تا پایان هفته به سازمان ها و مناطق موضوع این تذکر اعلام تا به وظایف خویش در این مورد عمل و امکان دسترسی برای شهروندان تا پایان هفته فراهم شود.

 

 

اعضای شورای اسلامی شهر شیراز پس از روزها بحث و بررسی به لایحه برای پنج ساله توسعه سوم شهرداری شیراز رای دادند.

 

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر شیراز، برنامه پنج ساله سوم توسعه کلانشهر شیراز پس از قریب به یک ماه بررسی در کمیسیون ‌های تخصصی شورای اسلامی شهر شیراز در جلسه علنی روز دوشنبه ششم اسفند ماه به تصویب نهایی رسید.

 

اعضای شورای شهر شیراز در هفتاد و چهارمین جلسه علنی خود با بررسی نهایی بخش‌های مختلف برنامه توسعه پنج ساله سوم کلانشهر شیراز، به این برنامه رای مثبت دادند.

 

سیداحمدرضا دستغیب در پایان بررسی برنامه پنج ساله سوم توسعه از اعضای شورای شهر، شهردار و معاونین شهرداری شیراز، کارشناسان شهرداری و مشاوران و کارکنان شورای شهر شیراز به دلیل دقت نظر و صبر و حوصله در حین بررسی این برنامه قدردانی کرد.

 

وی اظهار امیدواری کرد با اجرای این برنامه روند توسعه در شیراز هدفمند شود.

 

همچنین «حیدر اسکندرپور» شهردار شیراز نیز در پس از پایان تصویب برنامه پنجم توسعه شهر شیراز از همکاری و همراهی اعضای شورای شهر و همکارانش در شهرداری شیراز قدردانی کرد.

 

رییس کمیسیون حقوق شهروندی: سه بند حذف شده به طرح سامانه شفافیت باز می‌گردد

 

رییس کمیسیون حقوق شهروندی شورای اسلامی شهر شیراز گفت: سه بند حذف شده از طرح سامانه شفافیت به آن باز می‌گردد.

 

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر شیراز، «مهدی حاجتی» از طراحان این طرح در دفاع از یک فوریت آن گفت: شورای شهر شیراز در حوزه‌ی شفافیت در شهرداری و شورا زودتر از شورای شهر تهران اقدام کرده اما در اجرای فرایند بارگذاری اطلاعات، به دلیل مصادف بودن با برنامه پنج ساله سوم اجرای این مهم به تاخیر افتاد.

 

رییس کمیسیون حقوق شهروندی شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به رونمایی این سامانه در تهران از هفته گذشته افزود: این اقدام سبب شد افکار عمومی شورای شهر و شهرداری شیراز را با این پرسش مواجه کند که چرا اجرای این طرح به تاخیر افتاده است؟

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر شیراز گفت: دلیل یک فوریت این طرح، پاسخ به افکار عمومی، مطالبات عمومی، تکمیل اطلاعات سامانه شفافیت و اغاز شروع به کار سامانه است.

 

حاجتی ابراز کرد: سه بند الزام شهرداری به بارگذاری اطلاعات اسامی کارکنان و نیروی انسانی شهرداری، حقوق و دستمزد مدیران شهرداری و گزارش سفر مدیران و کارکنان شهرداری به خارج از کشور در سامانه شفافیت پیش از این حذف شده بود که مجددا به صحن علنی ارجاع شده تا مورد بررسی دوباره قرار گیرد.

 

وی افزود: سامانه شفافیت مراحل طراحی خود را طی کرده و بزودی با اطلاعات مد نظر شورای شهر شیراز در دسترس عموم قرار می‌گیرد.

 

وی اظهار امیدواری کرد با تصویب سه بند حذف شده، موارد مرتب با این بندها نیز در سامانه شفافیت بارگذاری شود.

 

 

طرح تحقیق و تفحص از کل پروژه‌های اوراق مشارکت وسرمایه‌گذاری شهرداری شیراز به کمیسیون‌های مشترک ارجاع شد.

در هفتاد و چهارمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر شیراز همچنین مقرر شد، نامه رییس کمیسیون برنامه وبودجه مبنی بر تحقیق و تفحص از کل پروژه‌های اوراق مشارکت وسرمایه گذاری شهرداری شیراز به منظور بررسی کارشناسی به کمیسیون مشترک برنامه و بودجه و اقتصادو سرمایه گذاری ارجاع و نتیجه حاصله برای تصویب به صحن علنی ارائه شود.

 

 

در هفتاد و چهارمین جلسه علنی صحن شورا، اعضای شورا با لایحه شهرداری مبنی براصلاح مصوبه مبنی بر عوارض برحق مشرفیت موافقت کردند.

همچنین در این جلسه، لایحه شهرداری مبنی بر عوارض سالیانه بانکها به کمیسیون برنامه، بودجه و امورحقوقی ارجاع شد.

در هفتاد وچهارمین صحن علنی شورا، «لیلا دودمان»، «قاسم مقیمی»، «نوذر امامی»، «احمد تنوری»، «نواب قائدی» به عنوان نماینده های شورا به منظور شرکت در جلسات رسیدگی به پرونده های مطروحه در هیات های حل اختلاف مالیاتی استان فارس از ابتدای سال ۹۸ انتخاب شدند.

 

 

 

 

 

۱۳۹۷/۱۲/۰۶ - ۱۸:۱۰:۱۴

دیدگاه های شما