امروز: شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

مقیمی: صنایع آلاینده و مشاغل مزاحم تا پایان برنامه سوم توسعه از شیراز خارج می‌شوند

مقیمی: صنایع آلاینده و مشاغل مزاحم تا پایان برنامه سوم توسعه از شیراز خارج می‌شوند

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز شاخص‌های اهداف عملیاتی برنامه پنج ساله توسعه شهرداری(۱۴۰۲-۱۳۹۸) مرتبط با حوزه خدمات شهری شهرداری شیراز را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، دکتر «قاسم مقیمی» به دنبال تصویب برنامه سوم توسعه شهر شیراز با اشاره به لوله‌گذاری به عنوان شاخص هدف عملیاتی کاهش خسارتهای ناشی از سیلاب‌های فصلی گفت: با اجرای طرح جامع اب‌های سطحی تاکنون ۸۰ درصد لوله گذاری در سطح شهر صورت گرفته که در پایان ۵ سال مقرر شده است این میزان به ۸۵ درصد افزایش یابد.

وی با بیان اینکه کاهش میزان آسیب‌های ناشی از محیط زیست و محیط کار ازجمله اهداف عملیاتی است افزود: باید براساس انجام فعالیت‌ها، شدت و میزان حوادث را کاهش دهیم که مقرر شده است این میزان کاهش تا پایان ۵ سال به ۵۰ درصد برسد.

عضو هیات رییسه شورای اسلامی شهر شیراز ادامه داد: در راستای حفظ سلامت کارکنان شهرداری، تشکیل پرونده سلامت از اقدامات صورت گرفته است به گونه‌ای که با این اقدام در نظر داریم میزان مشکلات کاری نیروهای شهرداری ناشی از این بیماری‌ها را کاهش دهیم.

 

دکتر مقیمی با تاکید بر افزایش بودجه رفاهی و سلامت کارکنان گفت: باید درمانگاهی تخصصی برای نیروهای شهرداری ایجاد شود.

عضو هیات رییسه شورای اسلامی شهر شیراز گفت: در راستای کاهش زمان رسیدن به محل حادثه، به عنوان شاخص هدف عملیاتی میزان کاهش حوادث شهری در برنامه پنج ساله سوم توسعه شهر شیراز، استانداردسازی ایستگاه‌های اتش نشانی، تعداد نیروها، تکمیل تجهیزات و زیرساخت‌های مورد نیاز نقش موثری دارد

 

وی ادامه داد: افزایش تعداد ۲۰۰ شیر هیدرانت در هرسال، افزایش ۷ ایستگاه اتش نشانی، افزایش تعداد شیب‌شکنهای رودخانه خشک و افزایش فضاها و معابر ایمن سازی شده جهت افراد کم توان در پهنه مرکزی شهر از شاخص‌های هدف عملیاتی کاهش حوادث شهری بود.

 

دکتر مقیمی گفت: ارتقا سطح کیفی آرامستان‌ها به عنوان هدف عملیاتی در نظر گرفته شده است و انتقال موارد دفن در سطح شهر شیراز به آرامستان بهشت احمدی شاخص این هدف است.

به گفته وی، با راه اندازی سردخانه در این ارامستان، همه خدمات در بهشت احمدی صورت می‌گیرد.

 

وی افزود: در راستای افزایش ایمنی شهروندان در برابر حوادث طبیعی و مصنوعی به عنوان هدف عملیاتی، بازدیدهای دوره ای از ابنیه و ساختمان غیر ایمن و افزایش ظرفیت پناهگاه های ایمن در سطح شهر به عنوان شاخص در نظر گرفته شد.

مقیمی خاطر نشان کرد: شناسایی نقاط پرخطر و ناایمن در ساختمانها با هرنوع کاربری و رفع مشکل و همچنین افزایش ظرفیت پناهگاه‌های ایمن زیباشهر و جنت از ۱۷۳۰نفربه ۴هزار نفر از جمله اقدامات در این برنامه خواهد بود.

 

مقیمی با اشاره به هدف عملیاتی افزایش سطح حفظ و احیا باغ های سطح شهر گفت: امار دقیقی از وضعیت فعلی باغ ها وجود ندارد به همین منظور باید همه باغ‌های سطح شهر راممیزی کنیم.

 

مقیمی ادامه داد: در راستای ارتقا و بهبود کمی و کیفی سیما، منظر و فضای سبز شهری با توجه به ارزش‌های ایرانی اسلامی به عنوان هدف عملیاتی، افزایش تعداد محورهای زیبا سازی و نورپردازی شده در محورهای اصلی شهر و مرکزی و المانهای سطح شهر به عنوان شاخص در نظر گرفته شد.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه کاهش سطح کاربری‌های ناسازگار یکی دیگر از اهداف عملیاتی است ابراز کرد: افزایش واحدهای آلاینده منتقل شده و افزایش سرانه تعداد میادین سرپوشیده از شاخص‌های این هدف عملیاتی است.

وی افزود: اجرای عملیات انتقال مشاغل مزاحم از سطح شهر در بودجه ۹۸ در نظر گرفته شده است به گونه ای که این عملیات در سال ۹۸ اجرایی می شود.

وی با اشاره به وجود ۳۷ بازارچه در سطح شهر افزود: بر اساس برنامه ریزی سازمان ساماندهی مشاغل و فراورده های کشاورزی، مقرر شد سالانه ۳ بازارچه اضافه شود و رویکرد ایجاد آنها از لحاظ ساخت و ساز و از لحاظ نوع خدمات متفاوت با گذشته باشد.

مقیمی با تاکید بر اجرای طرح بررسی میزان سموم محصولات کشاورزی برای جلوگیری از بیماری شهروندان افزود: باید در بازارچه ها غرفه هایی را به عرضه محصولات ارگانیک اختصاص داد.

وی افزایش بازیافت پسماندهای عادی شهری، کاهش مولفه‌های آلودگی در شهر، افزایش سطح دسترسی به فضای پارکها، ارتقا طرح جاری نگهداری و دفع حیوانات مزاحم را از دیگر هدف‌های عملیاتی برشمرد.

۱۳۹۷/۱۲/۰۷ - ۱۰:۵۹:۲۹

دیدگاه های شما