امروز: یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

دستغیب: بررسی علل سیل اخیر برای اصلاح سیاست‌های مدیریت اب‌های سطحی ضروریست

دستغیب: بررسی علل سیل اخیر برای اصلاح سیاست‌های مدیریت اب‌های سطحی ضروریست

رییس شورای اسلامی شهر شیراز گفت: با همدلی مردم و مسئولان، تیغ خرچنگ نفرت عمومی نصیب کسانی شد که سعی کردند از سیل گل آلود شیراز برای منافع سیاسی خود ماهی صید کنند.

به گزارش روابط عمومی واموربین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، در هفتادو نهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر شیراز، «سید احمدرضا دستغیب» گفت: غم‌انگیزترین بهار دهههای اخیر را با سیلی ناخواسته در کشور و شهر شیراز به نظاره نشستیم و همچنان اخبار سیل بر نگرانی‌‌های هم‌وطنان می‌افزاید.

رییس شورای اسلامی شهر شیراز ادامه داد: شیراز که به رسم کهن خود، شهره به مهمان‌نوازی بود، خشم طبیعت را به چشم خود دید و با تنی رنجور، قلبی خسته و چشمی گریان مهمانان نوروزی خود را بدرقه کرد.

 

دستغیب ضمن تسلیت درگذشت 21 نفر از هم‌وطنان و شهروندان در حادثه سیل نوروز شیراز افزود: اینجانب و همکارانم که از بدو حادثه سیل در محل دروازه قرآن و در کنار مردم حضور داشتیم، موضوع سیل شیراز و علت آن را با حساسیت ویژه در دستورکار قرار داده و با تشکیل کمیته حقیقت‌یاب با همراهی کارشناسان امین دانشگاه، کانون کارشناسان رسمی دادگستری و سازمان نظام مهندسی تلاش شد به علت های واقعی بروز سیل در شیراز دست پیدا کنیم.

وی ادامه داد: شیراز در سالهای 65 و 81 نیز سیل‌های ویرانگری را تجربه کرده بود اما سیل امسال با فوت جمعی از هم‌وطنان همراه شد که ضرورت بررسی علل آن را دوچندان می‌کرد.

به گفته دستغیب: هرچند نهادهای دولتی و نظارتی نیز کمیته‌های کارشناسی تشکیل دادند اما شورای اسلامی شهر شیراز وظیفه خود می‌دانست با هدف پیشگیری از بروز چنین حوادثی در آینده و نیز اصلاح سیاست‌های مدیریت آب‌های سطحی، نحوه چگونگی و علل بروز سیل دروازه قرآن و شهرک سعدی را در دستورکار خود قرار دهد.

 

رییس شورای اسلامی شهر شیراز افزود: به رغم تعطیلات نوروزی و با مساعدت اساتید دانشگاه و کارشناسان رسمی و خبره، کمیته حقیقت‌یاب با همراهی موثر اعضای شورای شهر شکل گرفت و گزارش مقدماتی این کمیته در پایان تعطیلات نوروز 98 به شورای شهر تقدیم شد.

دستغیب خاطر نشان کرد: همزمان با فعالیت کمیته حقیقت‌یاب، اعضای شورای اسلامی شهر شیراز در کنار شهرداری و دیگر نهادهای امدادی موضوع امدادرسانی به شهروندان سیل‌زده را نیز پیگیری می‌کرد.

وی با اشاره به بازدیدهای مکرر و مستمر از منطقه سیل زده و رایزنی های موثر در کنار مدیریت خوب ستاد مدیریت بحران شهرداری شیراز افزود: همراهی و همکاری استاندار و فرماندار و سخاوت و مهربانی مردم شیراز، سبب شد خیلی زود وضعیت شهرک سعدی به حالت طبیعی بازگشت و در نخستین روز کاری سال 98 شیراز زیبا و تمیز پذیرای شهروندان شد.

 

وی ادامه داد: در شرایطی که سیل، رنج و سختی را به مردم تحمیل می‌کرد و همه تلاش بودند از آلام سیل زدگان بکاهند، عده‌ای فرصت طلب با تحقیر تلاش‌های امدادرسانان و انتشار شایعات و اخبار نادرست بذر ناامیدی در جامعه ‌کاشتند و با رفتار خارج از انصاف خود، تلاش امدادگران را زیر سئوال بردند که این رفتار، شایسته مردم نوع دوست و مهربان شیراز نیست که عده‌ای مطامع دنیوی و منافع سیاسی خود را در آوارگی مردم دنبال کنند.

 

دستغیب از مقام‌های قضایی مرتبط با موضوع سیل خواست تا با انصاف و عدل همیشگی و بدور از هیاهوی سیاست‌زدگان بدخلق که کوشیدند از سیل گل‌آلود اخیر، برای انتخابات پیش‌رو ماهی بگیرند اما تیغ بران خرچنگ نفرت عمومی نصیبشان شد، نظرات کارشناسان رسمی و خبره را مد نظر قرار داده، و بار دیگر نشان دهند خون درگذشتگان این حادثه و حقوق مردم قابل معامله با امیال سیاست‌بازان قدرت‌طلب نیست.

وی افزود: لازم است از همه کسانی که در این حادثه به کمک مردم سیل‌زده و مهمانان نوروزی شتافتند به ویژه امام جمعه و استاندار، فرماندار، شهردار، امرا و کارکنان نیروهای مسلح به ویژه ارتش، سپاه، بسیج و نیروی انتظامی، گروه‌های مردمی از جمله هیأت آفرود شیراز، اتحادیه جرثقیل داران، اتاق اصناف، اتاق بازرگانی، جمعیت امام علی، گروه‌های جهادی، *اهالی رسانه و عکاسان خبری،* جمعیت هلال احمر، پاکبانان و باغبانان فضای سبز شهرداری، آتش‌نشانان شجاع، تیم‌های اروژانس و خدمات درمانی، کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی، هیأت های ورزشی و همه مردم نیک‌اندیش شیراز صمیمانه قدردانی کنم.

 

دستغیب خاطر نشان کرد: مردم شیراز در این حادثه نشان دادند که به رغم همه مشکلات همچنان بازار محبت گرم است و دستان پرمهرشان، گرمی‌بخش دل‌های رنجور و آسیب‌دیده از سیل است و تاریخ هیچ‌گاه این مهربانی را فراموش نخواهد کرد.

طراحی، اجرا و نصب یادمان مهربانی در نقطه مهمی از شهر از پیشنهادات وی در این جلسه بود.

۱۳۹۸/۰۱/۱۹ - ۱۶:۳۰:۲۳

دیدگاه های شما