امروز: پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

دومین گردهمایی اعضای ادوار شورای شهر شیراز

دومین گردهمایی اعضای ادوار شورای شهر شیراز

دومین گردهمایی اعضای ادوار پنجگانه شورای اسلامی شهر شیراز همزمان با 9 اردیبهشت ماه روز ملی شوراهای اسلامی شهر و روستا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر شیراز، «سیداحمدرضا دستغیب» رییس پنجمین دوره شورای اسلامی شهر شیراز در این مراسم گفت: شیراز فراتر از جناح های سیاسی به همدلی و همبستگی همه گروه‌ها برای توسعه نیاز دارد.

وی ادامه داد: شرط توسعه، توجه به همه گفتمان‌های سیاسی و اجتماعی است تا بهترین رویکرد برای توسعه شهر انتخاب شود.

دستغیب با بیان اینکه تلاش می‌کنیم دوستی و مودت را ترویج دهیم، ادامه داد: نظام جمهوری اسلامی بیش از تفکرات رنگارنگ سیاسی، به همدلی و خط واحد نیاز دارد و همه نیروهای معتقد به نظام با هر سلیقه‌ای، باید به همدلی حول منشور نظام دست بزنند.

رییس پنجمین دوره شورای اسلامی شهر شیراز خاطرنشان کرد: راه خدمت صادقانه از همدلی و وفاق بین همه نیروهای وفادار به نظام اسلامی می گذرد.

«محمدرضا هاجری» عضو چهارمین دوره شورای اسلامی شهر شیراز نیز از تأسیس مجمع ادوار شهرداران و اعضای شوراهای اسلامی شهر شیراز خبر داد و گفت: این نخستین بار در کشور است که مجمعی با هویت غیردولتی  از شهرداران و اعضاهای شوراهای اسلامی یک کلان‌شهر  تأسیس می‌شود.

وی ادامه داد: ماحصل 5 دوره شورای اسلامی شهر شیراز وجود قریب به 50 نفر نیروی با تجربه و با نظرات و سلائق سیاسی مختلف است که گنجینه ارزشمندی برای مدیریت شهر تلقی می شوند.

 

هاجری به موضوع سیل اخیر شیراز اشاره کرد و گفت: اجازه ندادیم در موضوع سیل عده‌ای سیاسی کاری کنند چرا که اعتقاد داشتیم باید به مردم امدادرسانی کرد.

وی اظهارکرد: در مجمع ادوار  شهرداران و اعضای شورای اسلامی کلان‌شهر شیراز هم به دنبال سیاسی کاری نیستیم و تلاش می‌کنیم خدمت را بهانه‌ای برای تشکیل مجمع ادوار قرار دهیم.

«علی زحمت‌کش» عضو سومین دوره شورای اسلامی شهر شیراز نیز بر ضرورت واگذاری اختیارات پیش‌بینی شده در قانون به شوراها تأکید کرد و گفت: در 20 سال گذشته از ظرفیت شوراها به خوبی استفاده نشده است اما اگر همه ظرفیت‌های شورای شهر به کار گرفته شود، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

وی اظهار کرد: مجلس و شورای اسلامی به عنوان دو نهاد انتخابی باید در کنار هم قرار گیرند و اختیارات قانونی شوراها را فعال کنند اما ظاهرا برخی رقابت‌های انتخاباتی و سیاسی مانع از واگذاری این اختیارات می‌شود.

زحمت‌کش در بخش دیگری از صحبت‌های خود بر ضرورت تسریع در تشکیل مجمع ادوار شهرداران و اعضای شورای اسلامی کلان‌شهر شیراز تأکید کرد و گفت: حق نیست تجارب خود در ادوار گذشته را از شهر دریغ کنیم.

وی ادامه داد: در مجمع ادوار شهرداران و اعضای شورا تلاش می‌کنیم تجارب خود را در اختیار مدیریت شهری قرار دهیم.

مهندس «ابراهیم شعراء» عضو چهارمین دوره شورای اسلامی شهر شیراز نیز گفت: نظام جمهوری اسلامی بر دو اصل اسلامیت و جمهوریت مبتنی بر مبانی دین مبین اسلام در قوانین و رأی مردم در انتخاب مسئولان استوار شده است.

وی با اشاره به دشمنی‌های  آمریکا علیه مردم ایران گفت: باید وحدتمان را حفظ کنیم و اجازه ندهیم با تفرقه  و مسائل فتنه‌انگیز، آمریکا بتواند چراغ سبز بگیرد.

مهندس شعراء با بیان اینکه تأمین رضایت مردم از اصولی است که نظام اسلامی به آن اهمیت می‌دهد، اظهار کرد: مردم بعضاً نسبت به برخی مسائل ابراز نارضایتی می‌کنند اما این نارضایتی نباید باعث سوءاستفاده دشمن شود بنابراین لازم است در تصمیم‌سازی‌ها باید رضایت عمومی تأمین شود.

به  اعتقاد این عضو ادوار شورای اسلامی شهر شیراز، شوراهای شهر و روستا می‌توانند در تأمین رضایت مردم نقش بسزایی داشته باشند.

«علی راستگو» دیگر عضو ادوار شورای اسلامی شهر شیراز نیز روز کارگر را گرامی داشت و خواستار رعایت حقوق کارگران فعال در شهرداری شیراز شد.

وی ادامه داد: اختلاف سلیقه در اداره امور شهر امری قابل قبول است اما اختلافات نباید منجر به واگرایی و تفرقه شود.

راستگو خاطرنشان کرد: اختلافات  در اداره امور شهر نباید به مشکلات دامن بزند بلکه باید باعث بهبود شرایط زندگی مردم شود.

«معصومه زارع» نیز جلب مشارکت مردم، کوچک‌سازی بدنه دولت و تمرکز زدایی را از دلائل مهم تشکیل شوراها دانست و گفت: دو موضوع درآمدهای پایدار شهری و مدیریت واحد شهری همچنان در قانون معطل مانده است.

زارع افزود: مجلس شورای اسلامی با همکاری نهاد شورا باید خلاء های قانونی در دو زمینه درآمد پایدار شهری و مدیریت واحد را جبران کنند.

وی گفت: شوراهای اسلامی شهر و روستا نیازمند ارتباط مستمر با مجلس  شورای اسلامی برای رفع خلاءهای قانونی است.

«ابراهیم صبوری» نایب رییس شورای پنجم شهر شیراز نیز در پایان این مراسم گزارشی از عملکرد دور پنجم ارائه کرد.

به گفته وی شفاف‌سازی در شورا و شهرداری شیراز، اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام، تحقق بیش از 90 درصد بودجه شهرداری در دوسال گذشته و توجه بیشتر به مسائل انسان محور در کنار امور کالبدی و فیزیکی مهمترین اقدام شورای پنجم شهر شیراز است.

وی با اشاره به تصویب برنامه سوم توسعه کلان‌شهر شیراز در شورای شهر گفت: سال 98 سال شروع برنامه توسعه سوم شهری با نگاهی انسان محور است و بزودی پروژه‌های مهمی با رویکرد انسان محوری آغاز می‌شود.

صبوری افزود: انتظار داریم بخش مهمی از پروژه‌های انسان محور تا سال 1402 به بهره‌برداری برسند.

۱۳۹۸/۰۲/۱۰ - ۱۲:۳۶:۴۳

دیدگاه های شما