امروز: جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

نایب رئیس شورای عالی استان‌ها: افزایش اعتماد عمومی و تقویت رابطه مردم و نظام بر عهده شوراهاست

نایب رئیس شورای عالی استان‌ها: افزایش اعتماد عمومی و تقویت رابطه مردم و نظام بر عهده شوراهاست

نایب رئیس شورای عالی کشور معتقد است  افزایش اعتماد عمومی و تقویت رابطه مردم و نظام بر عهده شوراهاست.

 

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر شیراز، سید عبدالرزاق موسوی، نهم اردیبهشت‌ماه در همایش گرامیداشت روز ملی شوراهای شهر و روستا در شیراز، با اشاره به اینکه «بر اساس قانون و همچنین فرمایشات امام و مقام معظم رهبری، شوراها نقش حیاتی در توسعه کشور دارند» تصریح کرد: به اعتقاد من شوراها در ایفای این نقشِ منحصر به فرد به صورت نسبی موفق بوده اما به طور کلی باید بپذیریم آن چیزی که در قانون و در نگاه بنیانگذار انقلاب مطرح بوده، تحقق پیدا نکرده است.

 

 

وی با بیان اینکه امروز موضوع تبعیض و فساد مردم را عاصی و به جد نگران کرده است، اظهار کرد: مردم  در حوادث اخیر سیل در کشور ازجمله در همین شیراز نشان دادند که حاضر هستند در همه زمینه‌ها و برای دفاع از کشور و نظام هزینه و ایثار کنند، اما مشروط به اینکه شاهد رفتارها و اقدامات تبعیض‌آمیز مسئولان و مدیران و بی‌توجهی آنان در موضوع فساد نباشند.

 

موسوی در خصوص رسالت شوراها در خصوص رفع تبعیض‌ها و همچنین فساد، اذعان کرد: «واقعیت این است که ما عملاً موفقیتی در این زمینه نداشته‌ایم

 

 

این عضو شورای اسلامی استان فارس، با یادآوری خلأ احزاب و نهادهای مدنی قوی در کشور، تأکید کرد: نقش افزایش اعتماد عمومی و تقویت رابطه دولت و نظام با مردم، عملاً بر عهده شوراها گذاشته شده و به همین دلیل شوراها با بیش از ۱۲۰ هزار عضو از کوچکترین روستاها تا بزرگترین کلان‌شهرها، می‌توانند تمام احزاب را تحت تاثیر خود قرار دهند.

 

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، حقوقی و املاک شورای شهر شیراز همچنین تسهیل و تسریع در ارائه خدمات به مردم را از جمله مأموریت‌های اصلی شوراها دانست و از شوراییان خواست محور تمامی فعالیت‌های خود را بهبود کیفیت و تسهیل و تسریع ارائه‌ی خدمات قرار دهند.

 

 

نایب رئیس شورای عالی کشور در بخش دیگری از اظهارات خود، با بیان اینکه شوراها با دو نوع موانع درونی و بیرونی روبرو هستند، تصریح کرد: بخشی از مشکلات جامعه‌ی شورایی، درونی است؛ ازجمله اینکه متأسفانه ما خودمان را باور نکردیم. به همین دلیل هم بوده که اغلب به یک سری کارهای عادی محدود شدیم که دیگران هم به راحتی می‌توانند از پس آنها برآیند.

 

به اعتقاد موسوی، سرمایه‌گذاری ضعیف در آموزش، عدم تدوین مکانیزم جدی نظارت درونی و همچنین مشکل فراگیرِ ضعف در انجام کار گروهی ازجمله مشکلات درونی شوراها است.

 

 

وی افزود: شوراها با وجود آنکه یک نهاد مردمی هستند اما در برخی موارد خود در ارتباط با مردم دچار نقص‌هایی هستند؛ ما گاهی در شوراها افکار عمومی را رها می‌کنیم و راه خود را می‌رویم که این خلاف ماهیت شوراها است.

 

عضو شورای اسلامی شهر شیراز، ادامه داد: وظیفه‌ی شوراها این است که عملکرد خود و تمامی موارد مرتبط به حوزه‌ی خود را به مردم گزارش دهند. اما به عنوان یک نمونه شما ببینید سامانه‌ی شفافیت در شهرداری شیراز که در دوره‌ی اخیر با زحمت راه‌اندازی شد، هنوز هیچ اطلاعاتی روی آن بارگذاری نمی‌شود و این خود حکایت درازی است.

 

 

موسوی تصریح کرد: متاسفانه ساختار فعلی به شدت در مقابل شفافیت و اطلاع‌رسانی دقیق و کامل به مردم مقاومت می‌کند.

 

نایب رئیس شورای عالی استان‌ها در ادامه به مشکلات بیرونی شوراهای شهر و روستا پرداخت و اظهار کرد: وزارت کشور و دولت به جای کوچک کردن خود، دنبال فربه کردن خود است و این موضوع عرصه را بر شوراها تنگ‌تر کرده و آنها را عملاً در مخمصه قرار داده است.

 

وی نگاه مدیران و مسؤولان به شوراها را غیر اصولی و نادرست توصیف کرد و ادامه داد: واقعیت این است که بخشی از این نگاه متأثر از رفتار خود شوراییان است اما در هر حال بسیاری از مدیران و مسؤولان بر این باورند که شوراها محدودکننده اختیارات آنها هستند و به همین دلیل تلاش دارند که شوراها را محدود کنند.

 

 

وی با بیان اینکه محدود کردن اعضای شورا که نمایندگان مستقیم مردم هستند، توسط مسؤولان انتصابی به صلاح هیچ‌کس نیست، افزود: نگاه مدیران و مسؤولان به شوراها تعیین کننده است و این وظیفه‌ی ماست تا آنها را اقناع کنیم که شوراها کمک کننده مسؤولان اجرایی هستند نه مانع آنها.

 

 

موسوی در ادامه از علمکرد برخی از نمایندگان مجلس هم در خصوص شوراها انتقاد و تصریح کرد: «می‌دانیم که وظیفه‌ی نمایندگان محترم مجلس ملی است نه محلی؛ اما متأسفانه شاهد هستیم که برخی نمایندگان مجلس به جای پرداختن به وظایف خودشان، در کوچه و خیابان‌ها به دنبال جمع‌آوری رأی برای انتخابات دوره‌ی بعد خود هستند که این رفتار در شأن وکیل مردم نیست

 

 

عضو شورای اسلامی فارس مشکلات مالی شوراها را نیز یکی دیگر از موانع بیرونی شوراها عنوان کرد و گفت: «وقتی با گذشت بیش از ۲۰ سال، شورای اسلامی استان پهناور فارس در طبقه چهارم یک ساختمانی متعلق به سازمان همیاری شهرداری‌ها قرار دارد، مشخص است که عملکرد و تأثیرگذاری این شورای فرادست تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد

 

نایب رئیس شورای عالی استان‌ها با درخواست از استانداری فارس برای کمک به حل مشکلات شورای استان، گفت: «در استان البرز به همت استاندار کلنگ ساختمان شورای اسلامی آن استان به زمین زده شده اما استان فارس که با ۲۹ شهرستان بزرگترین استان شورایی کشور محسوب می‌شود هنوز با چالش ساختمان خود دست و پنجه نرم می‌کند.

 

نایب رئیس شورای عالی استان‌ها در پایان اظهار امیدواری کرد که با همت شورا و نهادهای بیرون از شورا، مشکلات بزرگترین نهاد مدنی کشور حل شود و سال پیش رو نقطه‌ی عطفی در عملکرد شوراهای اسلامی استان‌ها باشد.

۱۳۹۸/۰۲/۱۰ - ۱۲:۵۰:۳۳

دیدگاه های شما