امروز: چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

دکتر دودمان : طرح شهر دوستدار کودک، سهم بزرگی در رشد مطلوب کودکان دارد

دکتر دودمان : طرح شهر دوستدار کودک، سهم بزرگی در رشد مطلوب  کودکان دارد

عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت : طرح شهر دوستدار کودک با ایجاد فضاهای جدید در شهر، سهم بزرگی در رشد کودکان دارد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهرشیراز، دکتر لیلا دودمان گزارشی از طرح شهر دوستدارکودک را در نود و سومین جلسه علنی شورا ارائه داد .

متن گزارش بدین شرح است :

 به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهرشیراز، دکتر لیلا دودمان  گزارشی از طرح شهر دوستدارکودک را در نود و سومین جلسه علنی شورا ارائه داد .

متن گزارش بدین شرح است :

در شهرسازی سنتی در سایه  هویت مندی و احساس تعلق ساکنین به فضا، کودکان به راحتی می توانستند خود را برای رشد وحضور در فضای شهری آماده سازند , اما در دنیای مدرن امروز وبا توجه به رشد شهر نشینی وکمبود فضاهای خصوصی و تغییر در شیوه زندگی, راهی جز توجه ویژه به کودکان وجود ندارد. شهرموردعلاقه کودکان،شهرموردعلاقه مردم نیز هست به طوری که شهروندان خود چه جوان و چه پیررا به شرکت در خدمات وطراحی شهر برای خود و کودکان تشویق می کنند طرح شهر دوستدار کودک که اکنون در میانه سومین دهه از آغاز عمر رسمی  خود بسر می برد با هدف مناسب سازی فضاهای موجود و یا ایجاد فضاهای جدید در شهر،از طریق  مشارکت کودکان در این امر  توانسته سهم بزرگی را در رشد مطلوب کودکان در سرتاسر این کره خاکی فراهم آورد.اما در شیراز فراموشی مدیران ,طراحان و برنامه ریزان نسبت به مساله کودکان درسایه اهمیت بیش از اندازه به مسایل سخت افزاری و توسعه بتن محور, بیش از انتظار بوده و فاصله های قابل تاملی بااستانداردها و حتی برخی از شهرهای کوچک در ایران وجود داشته,  اما امروز و در پنجمین دوره از حیات شورای اسلامی شهر شیراز میتوان گفت که با همدلی و همراهی  مسئولین ومدیران مرتبط با  کودک درحوزه شهر ,فضاهای مختص رشد ,بازی و آموزش کودکان در کانون توجه توسعه شهری قرار گرفته است که این خود گرچه آغاز راه ولی یک گام بزرگ و اساسی محسوب می شود,علاوه بر آن هم آوایی و همکاری و هم قسم شدن کلیه نهادهای مرتبط با کودکان در شهر نیز از چشمان ناظران یونیسف و  وزارت کشور مغفول نماند و بعنوان یک مزیت اصلی مورد توجه و تاکید مدیر دفتر یونیسف در ایران قرار گرفت.طبیعتا  تنها بعد از گذشت 5 ماه از آغاز رسمی طرح شهر دوستدار کودک در شیراز به قاعده بسیاری از اقدامات باید یا در در ابتدای راه بوده و یا در مراحل تهیه و تصویب باشند اما امروز باید اعتراف نمایم که پیکره مدیریت این طرح از مجریان بشدت احساس عقب ماندگی و کوتاهی مینماید  و یارای رسیدن به آنان را ندارد. یقین دارم که با گذشت زمان این حجم از تغییرات بواسطه روحیه و موج همکاری  ایجاد شده  , چشمگیر و ملموس خواهد بودکه برای ما نیز این مهم  غیر قابل پیش بینی وباور  بود.

اعضای محترم و بزرگواران حاضر اکنون میتوانم اعلام نمایم که شیراز در مسیر شهر دوستدار کودک قرار گرفته است. بعد از جلسه بازدید مدیر دفتر یونیسف در ایران جناب آقای دکتر پارکس  و ناظرین وزارت کشور این طرح با توجه به آینده ای روشن بر اساس  توجه به استانداردهای موجود و  مصوب و  تشکیل اداره شهر دوستدار کودک  و همچنین بودجه اختصاصی این طرح در سال 98 در کنار تشکیل شورای سیاستگذاری و نظارت  و ارزیابی با داشتن برنامه اجرایی و پروزه های پیشران در سال 98 با حضور همه نهادهای متولی در یک فرایند کیفیت محور مورد تجدید نظر و برنامه ریزی قرار گرفته است و یقینا نتایج عینی تری از این مساله  در آینده حس خواهد شد.

 برخود لازم میدانم ضمن تشکر از ریاست و اعضای محترم شورا که یار و همدل اجرای این طرح بوده تشکر ویژه ای داشته باشم هم چنین از شهردار محترم و معاونین معماری و شهرسازی ,فرهنگی و اجتماعی و حمل و نقل و ترافیک و شهرداران مناطق که بار اجرایی  این مساله را بر دوش کشیده ,بابت همکاری و حمایتهای  همیشگیشان تقدیر ویژه ای نموده و در انتها نهایت سپاس خود را نسبت به ارگان های رسمی متولی کودکان همچون مرکز امور بانوان وخانواده استانداری فارس , کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان , اداره کل بهزیستی, و سمن ها و نهادهای خصوصی  فعال حوزه  کودکان و سایرین که همدلی آنها با  شهرداری شیراز  مثال زدنی و کم نظیر بود را اعلام میدارم.

مجددا تاکید مینمایم اداره دوستدار کودک با ساختار چهار کارگروه اصلی با هدف بررسی و تغییرات در حوزه های 1- معماری و شهرسازی 2–حمل و نقل و ترافیک 3– فرهنگی و اجتماعی4- حقوق و بهداشت  تشکیل گردیده و در هر حوزه اقداماتی بشرح زیر به همراه داشته است:

  1. کارگروه معماری و شهرسازی که بیشترین حجم عقب ماندگیها نیز در این حوزه احساس میشود  با تکیه بر زیر گروههای -مناسب سازی فضای شهری از قبیل ارتقا سیما و منظر شهری و مبلمان  شهری- خلق فضاهای جدید –ایمن سازی فضای مدارس –برای کودکان  تشکیل گردید  و ثمراتی چون برگزاری 4 گذر کودکانه در نقاط مختلف شیراز ,سه همایش تخصصی معماری و شهرسازی در جهت اهداف شهر دوستدار کودک  با هدف هماهنگی و آموزش متولیان امر در بهمن و اسفند 97 و جلسات مداوم بازدید  به همراه  آموزش  ضوابط فضای بازی کودکان در بیست پارک منتخب در یازده منطقه شهرداری شیراز  با توجه به ترجمه ضوابط و استانداردهای  بین المللی ایمن سازی فضای بازی کودکان و تطبیق آن با شرایط موجود فضاهای بازی و پارکهای سطح کلان شهر  شیراز ,هم چنین تدوین شرح خدمات مشاور شهر دوستدار کودک  از اقدامات نرم افزاری این حوزه بوده است.
  2. در حوزه سخت افزاری و اقدامات فیزیکی حوزه معماری و شهرسازی ؛طراحی و آغاز عملیات اجرایی استاندارد سازی مبلمانشهری برای کودکان ,ابلاغ مصوبه طراحی و ساخت  فضای مراقبت از نوزاد در نقاط عمومی مهم و پرترافیک شهری؛ مناسب سازی سرویس های بهداشتی برای کودکان .آغاز عملیات اجرایی و طراحی سینمای کودک ,پارک مهارتهای کودکان و پارک تخصصی کودک و باغ کشاورزی کودکان والمان های کودکانه در شهر شیراز از مهم ترین اقدامات این کارگروه می باشد.
  3.  در حوزه کارگروه فرهنگی و اجتماعی هدف گیری مناسب و شایسته را بخود گرفته و

 توانسته تغییرات ملموس و قابل توجهی را  در زمینه جذب و آموزش هدفمند ,همگانی و غالبا رایگان یا کم هزینه با اهداف ارتباط با طبیعت و مهارت آموزی و افزایش خلاقیت در ابعاد  کتاب و کتابخوانی ,ادبیات و تیاتر , ورزش, هنرهای رسانه ای ,نجوم , در کودکان علی الخصوص کودکان در مناطق محروم و کودکان کار و بد سرپرست با همکاری همه متولیان بوجود آورد,طرح فراگیر شهروند کوچولو ,با هدف آشنایی کودکان با مفاهیم اولیه زندگی شهری ,جشنواره های متعدد ادبی و هنری من جمله گلستان خوانی و طرح گردشگری کودک گوشه ای از اقدامات نرم افزاری در این حوزه بوده لازم به ذکر است افتتاح دو فرهنگسرای خلاقیت کودکان و هم چنین مرکز آفرینش های هنری کودکان به همراه کتابخانه کودک نشان از عزم جدی تغییرات سخت افزاری  در حوزه فرهنگ و اجتماع برای کودکان می باشد.

  1. در کارگروه ترافیک و حمل و نقل نیز میتوان به مناسب سازی ناوگان  حمل و نقل عمومی برای استفاده کودکان وهم چنین استفاده از طرح های جذاب عناصر ترافیکی از قبیل خط عابر پیاده در جهت تشویق کودکان به رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی,  پیگیری مناسب سازی فضای تردد کودکان در معابر عمومی شهر و هم چنین همکاری با آموزش و پرورش درجهت شناسایی و کاهش نقاط حادثه خیز فضای اطراف  مدارس را در این حوزه می توان نام برد.
  2. کارگروه  حقوق و بهداشت ضمن برپایی سه همایش موثر در حوزه حقوق کودک و خانواده توسط مرکز امور بانوان و خانواده استانداری فارس دانشگاه علوم پزشکی و کانون وکلای دادگستری استان فارس ,توانسته با همکاری سازمان های مردم نهاد علی الخصوص با تاکید بر کودکان کار اقدامات مهمی را در این زمینه به کودکان این دیار و بوم ارایه دهد .
  3. در انتها ضمن تشکر از همه دوستان اعلام میدارم که یقینا برای ادامه راه دست یاری کودکان این سرزمین در انتظار همت و همدلی شما بوده  و خواهد بود.

 

 

۱۳۹۸/۰۴/۱۹ - ۱۶:۰۵:۱۱

دیدگاه های شما