امروز: جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

ابقای سولماز دهقانی در سمت رییس کمیسیون گردشگری و زیارت شورا

ابقای سولماز دهقانی در سمت رییس کمیسیون گردشگری و زیارت شورا
 
هشتاد و پنجمین جلسه کمیسیون گردشگری و زیارت شورای اسلامی شیراز با سه دستور کار برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی و اموربین‌الملل شورای اسلامی شهر شیراز، در دستور کار نخست از نشست این هفته کمیسیون گردشگری و زیارت شورای اسلامی شیراز، انتخابات هیأت رئیسه برگزار شد.
با آرای اعضای این کمیسیون، «سولماز دهقانی» برای سومین سال متوالی به عنوان رئیس انتخاب شد؛ همچنین سینا بنی‌زمانی به عنوان نایب رئیس و سید عبدالرزاق موسوی به عنوان سخنگوی کمیسیون انتخاب شدند.
موضوع برپایی بازارچه هنر در شیراز، دومین دستور کار کمیسیون گردشگری و زیارت بود که مراحل فنی و معماری آن در حال اتمام است و قرار است ظرف ماه‌های پیش رو به بهره‌برداری برسد.
رئیس کمیسیون گردشگری و زیارت شورای شهر در این باره با بیان اینکه تاریخ دقیق افتتاح بازارچه هنر مشخص نیست، اظهار داشت: با هدف افزایش کارایی بازارچه هنر، تصمیم بر این است که افتتاح آن پس از استقرار و شروع به فعالیت هنرمندان و صنایع صورت گیرد که احتمال می‌دهیم تا ابتدای زمستان امسال به سرانجام برسد.
دهقانی افزود: در این فاصله چند ماهه لازم است تبلیغات کافی صورت گیرد تا توجه شهروندان بیش از پیش به این موضوع مهم جلب شود.
به اعتقاد وی، این بازارچه علاوه بر اینکه با عرضه‌ی محصولات هنری، برای شهروندان و فعالان این عرصه فرصتی دوسویه فراهم می‌کند، همچنین می‌تواند به معرفی و احیای برخی صنایع و هنرهای فراموش‌شده در شهر شیراز نیز منجر شود.
»سینا بنی‌زمانی«، نایب رئیس کمیسیون گردشگری و زیارت شورا نیز با تأکید بر اهمیت اجرای تبلیغات کافی و هدفمند پیش از اجرای این پروژه، یادآور شد: یکی از اهداف اصلی ما این است که شهروندان با فرهنگِ تولید، خرید و استفاده از صنایع دستی آشنایی عمیق‌تر و مؤثرتری داشته باشند و در این راستا باید از بازارچه هنر شیراز استفاده حداکثری ببریم.
در ادامه سید عبدالرزاق موسوی، سخنگوی کمیسیون گردشگری که مسؤولیت نایب رئیسی شورای عالی استان‌ها در سطح کشوری را نیز بر عهده دارد، با اشاره به چالش‌های احتمالی در مسیر این نوع پروژه‌های چند وجهی، گفت: در سطح ملی کارگروه مشترکی بین شورای عالی استان‌ها و میراث فرهنگی کشور تشکیل شده و انتظار این است که این کارگروه در سطح استانی نیز برقرار شود تا مشکلات این حوزه از همان ابتدا نمایان و مرتفع شود.
بر پایه این گزارش، در این نشست کارشناسان و مشاوران حاضر در کمیسیون نیز موضوعاتی همچون نحوه‌ی واگذاری غرفه‌ها، جنبه‌های تجاری و اقتصادی پروژه و همچنین نحوه ورود اصناف، اتحادیه‌ها و بخش‌های عمومی به این بازارچه را به بحث گذاشتند.
 
بررسی پیشنهاد تهیه اقلام فرهنگی و گردشگری برای استفاده در موکب شهرداری شیراز به مناسب اربعین حسینی سومین دستور کار جلسه این هفته کمیسیون گردشگری و زیارت بود.
سولماز دهقانی در این باره با بیان اینکه هرساله در ایام منتهی به اربعین حسینی، شهرداری شیراز موکبی با نام امام حسین (ع) در نقاط مرزی ایران و عراق برپا می‌کند، گفت: این موکب فرصت خوبی است که علاوه بر خدماتی که به زائرین ارائه می‌شود، معرفی ظرفیت‌های پرشمار شیراز نیز مورد توجه قرار گیرد.
محمدتقی تذروی، عضو کمیسیون گردشگری و زیارت نیز راهپیمایی اربعین حسینی را یکی از بزرگترین گردهمایی‌های جهان توصیف کرد و گفت: به اعتقاد من باید تلاش کنیم زائران شیرازی را متوجه کنیم که هر کدام از آنها یک سفیر برای شهرمان هستند.
وی افزود: اگر این موضوع که هر کدام از آنها به عنوان سرباز حضرت احمدبن‌موسی (ع) به زیارت جد خود می‌رود، به درستی القا شود، یقیناً احساس تکلیف می‌کنند و رسالت خود را بهتر انجام می‌دهند.
تذروی نقش رسانه‌های مختلف ازجمله صداوسیما را در این زمینه بسیار مهم دانست و افزود: پیشنهاد ما این است که به جای استفاده از روش‌هایی همچون توزیع بروشورهای کم‌اثر، از برنامه‌های جدیدتر و مدرن‌تری استفاده بشود.
 
سید عبدالرزاق موسوی نیز با تأکید بر اینکه پیش از بررسی موضوع، سازمان فرهنگی می‎بایست گزارش عملکرد خود در سال گذشته را ارائه می‌کرد، تصریح کرد: برداشت من این است که در سال‌های گذشته به تناسب هزینه‌ای که انجام گرفت بهره‌ی کافی نبردیم.
وی تصریح کرد: اینکه صرفاً یک برنامه‌ی سنتی و بدون حساب و کتابی انجام شود برای امسال قابل قبول نیست.
رئیس کمیسیون گردشگری و زیارت نیز در پایان اعلام کرد که گزارش سازمان فرهنگی در دستور کار آینده قرار خواهد گرفت تا بر اساس آن تصمیم‌گیری بهتری برای امسال صورت گیرد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۵ - ۱۳:۲۲:۳۶

دیدگاه های شما