امروز: جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

دکل‌های مخابراتی در شیراز ساماندهی ‌می‌شود

سیر صعودی استقرار دکل های مخابراتی به منظور ارائه خدمات ارتباطی و فراهم کردن بستر مناسب برای دسترسی افراد به تکنولوژی ‌های روز دنیا، بازار فعالیت اپراتورها را رونق داده است به گونه‌ای که محدودیت مکانی و در برخی موارد توجه به سلامت مردم و محیط زیست از سوی این دستگاه‌ها، به موضوعی تبدیل شده که می‌توان به راحتی بر آن چشم بست.

شورای پنجم با شعار انسان محوری و در راستای رفع دغدغه مردم از افزایش نصب دکل های مخابراتی در سطح شهر و نگرانی از خطرات احتمالی برای سلامتی شهروندان گام را فراتر نهاد و تدوین ایین نامه ساماندهی دکل های مخابراتی در اولویت فعالیتهای خود قرار داد به گونه ای که این ایین نامه پس از شش جلسه بررسی در کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری با موافقت دستگاه‌های مرتبط همراه شد.
به گزارش روابط عمومی و اموربین‌الملل شورای اسلامی شهر شیراز، دکتر«قاسم مقیمی» با اشاره به روند بررسی این ایین‌نامه در کمیسیون افزود: نخستین جلسه با محوریت این موضوع با حضور مدیرکل دفتر فنی استانداری، نماینده‌ شرکت مخابرات، سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی منطقه جنوب، سازمان حفاظت محیط زیست، اپراتورهای ایرانسل و همراه اول، اعضای شورای شهر و دانشگاه علوم پزشکی در استانداری برگزار شد تا شهرداری ماحصل جلسه را به صورت ایین نامه تدوین و به شورا ارائه کند
وی ادامه داد: با مطرح شدن این ایین‌نامه به عنوان دستور کار صحن علنی و موافقت اعضا، این موضوع به کمیسیون سلامت، محیط‌ زیست و خدمات شهری ارجاع شد تا این کمیسیون موارد اساسی مرتبط با سلامت و محیط زیست را بررسی کند.
مقیمی از موافقت اعضا با کلیات ایین نامه در نخستین جلسه‌ی کمیسیون یاد کرد و افزود: مقرر شد برای بررسی ماهیت ایین نامه، معاونت خدمات شهری شهرداری و دستگاه های مرتبط، نظر تکمیلی و اصلاحی خود را در جلسه ای دیگر ارائه کنند.
عضو هیات رییسه شورای اسلامی شهر شیراز ادامه داد: با توجه به اینکه دستگاه های مرتبط معتقد بودند که نظرات کلی انها در ایین نامه لحاظ نشده است، جدولی طراحی شد که در کنار آیین نامه پیشنهادی شهرداری نظرات تکمیلی و اصلاحی دستگاه های مرتبط لحاظ و بررسی ماهیت ایین نامه پس از گذران چندین جلسه اغاز شد و با اصلاحاتی مورد موافقت قرار گرفت.
وی اهداف تدوین آیین نامه ساماندهی دکل‌های مخابراتی را استفاده حداکثری از سایت اشتراکی، رعایت اصول مبلمان شهری، بهبود سیما و منظر شهری، حفظ سلامت شهروندان، محیط زیست و بهبود خدمات ارتباطی دانست و تصریح کرد: در راستای توسعه تکنولوژی، ساماندهی استقرار، نصب، جابجایی، جایگزینی، تغییر شکل، استانداردسازی دکل‌های مخابراتی در شیراز امری ضروری است.

مقیمی با اشاره به شکایات فراوان شهروندان از نصب دکل‌ها در کنار مدارس یا بیمارستان‌ها افزود: با توجه به سیستم ایمنی پایین گروه‌های در معرض خطر، استقرار دکل در برخی اماکن ممنوعیت یا محدودیت دارد.
عضو شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه مخالفتی با توسعه تکنولوژی وجود ندارد، افزود: تا زمانی که خدمات عمومی برای شهروندان مشکل ایجاد نکند، بستر‌های لازم برای توسعه تکنولوژی را فراهم خواهیم کرد.
وی پیگیری ایین نامه ساماندهی دکل های مخابراتی را یکی از عملکردهای مطلوب کمیسیون سلامت در سال دوم فعالیت شورای پنجم برشمرد و خاطرنشان کرد: پس از موافقت اعضا با ایین نامه مقرر شد به منظور زیباسازی شهر، شهرداری اقدام به جانمایی دکل‌ها با توجه به پیوست زیست محیطی و نظر کارشناسان شهرداری کند و ایین نامه برای تصویب نهایی به صحن شورا ارجاع شود.

۱۳۹۸/۰۷/۰۲ - ۱۴:۴۵:۴۲

دیدگاه های شما