امروز: چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

توزیع عادلانه امکانات، اولویت شهردوستدار کودک

توزیع عادلانه امکانات، اولویت شهردوستدار کودک

دکتر دودمان: حقوق کودکان به عنوان یک شهروند در جامعه شهری باید رعایت شود

کودکان به مثابه سنگریزه‌های شناوری هستند که ضربه‌های ممتد دریای تغییرات، بر اینده انها حک می‌شود.
کودکان در کشمکش ارزشهای قدیمی از یک سو و چالش‌های زندگی مدرن، نیازمند ساختار حمایتگری هستند تا زیربنای شخصیتشان به خوبی پی‌ریزی شود.
دغدغه‌ی اصلی مسئولان پرورش کودک و مدیریت شهری بر آن است که از دنیای اگاهی خود از جامعه دور شوند و در دنیای رنگارنگ کودکان به دنبال ترسیم افق روشنی برای انها باشند به همین منظور برپایی انجمن‌ها و اجتماع‌های مربوط به کودکان می تواند در این سیاستگذاری نقش بی بدیلی داشته باشد.
مهرماه همواره میزبان روز جهانی کودک است روزی که یاداور آنست که در این حصار روزمرگی جامعه، هنوز هم
اهداف این نوگلان زندگی می‌تواند انسانیت را به معنای واقعی نمود کند و جامعه را نه تنها برای کودک بلکه برای هرانسانی جایگاهی امن سازد تنها اگر بر مشارکت انها در امور مرتبط به خودشان ایمان داشته باشیم
در ورای حضور کودکان در تصمیم‌گیری‌ها، دور کردن سایه‌ی تبعیض از دنیای زلال کودکان، جلوگیری از خدشه‌دار شدن روحیه کودکان به دلیل مشکلات اقتصادی،در نظر گرفتن منافع عالیه و رعایت استاندارد های شهرسازی برای تعامل و کسب تجربه برای انها می‌تواند نقش‌افرین شهری باشد که دوستدار کودک بودن را با خود یدک می‌کشد.
بر گزاری نشست هماهنگی روز جهانی کودک با حضور نماینده‌های اداره بهزیستی، اموزش وپرورش، اداره ورزش و جوانان، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، سازمان‌های ترافیک و فرهنگی شهرداری به میزبانی شورای شهر را همراه با فراهم کردن زیرساختهای شهری میتوان اقدامی برای کسب عنوان شهر دوستدار کودک برای شهر شیراز برشمرد زبرا این مهم شورای دورپنجم پیگیری و امید است به منصه ظهور برسد.
به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، دکتر «لیلا دودمان» در نشست هماهنگی دستگاه‌ها برای روز جهانی کودک گفت: با اغاز مهر شیراز به عنوان "شهردوستدار کودک" باید آمادگی های متفاوتی برای کودکان شیرازی پیدا کند؛ تسهیل رفت و آمد کودکان، کاهش هزینه های حمل ونقل، توزیع عادلانه‌تر در امکانات آموزشی و تفریحی برای کودکان، از حقوق اولیه‌ای است که شهری در قامت دوستدار کودک باید در سر تیتر برنامه‌ها ، سیاست‌ها و رویکردهای خود داشته باشد .
وی بر ضرورت رعایت حقوق کودکان به عنوان یک شهروند در جامعه شهری تاکید کردو ادامه داد: شهر یک واقعیت زنده و پویا است که نباید خود را بر کودک تحمیل کند بلکه باید متناسب با شخصیت او شکل گیرد؛شهردوستدار کودک، شهردوستدار انسان نیز هست.

وی با اشاره به روز جهانی کودک گفت: به مناسبت برگزاری همایش بزرگ روز جهانی کودک مقرر شد تمهیدات ضروری و لازم برای این برنامه توسط معاونت حمل و نقل و ترافیک و سازمان سیما ،منظر و فضای سبز شهری صورت گیرد.

اجرای برنامه هیات‌های شاخص ورزشی در حوزه کودک، ایجاد دوکتابخانه سیار و اجرای سه تیم نمایش عروسکی را از جمله برنامه های این همایش برشمرد و افزود: برنامه‌های درنظر گرفته به محوریت کودکان برگزار خواهدشد.

وی از اختصاص ۸ دستگاه اتوبوس به منظور حمل و نقل از پایگاه های سلامت بهزیستی به سمت محل برگزاری همایش توسط معاونت حمل و نقل و ترافیک خبر داد و افزود: همچنین ۶ دستگاه اتوبوس گردشگری نیز برای این مراسم در نظرگرفته شده است.

وی «روز جهانی کودک برای همه کودکان» را شعار این همایش عنوان کرد و ادامه داد: در این مراسم علاوه بر دانش‌اموزان، با هماهنگی اداره ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی شهرداری کودکان کار و کودکان کم برخوردار هم حضور خواهند داشت
گفتنی‌ست این برنامه ۱۷مهرماه در محل باغ جنت در منطقه ۴ شهرداری شیراز از ساعت ۱۷تا ۲۰ پذیرای کودکان خواهد بود.

۱۳۹۸/۰۷/۰۶ - ۰۷:۵۸:۳۸

دیدگاه های شما