امروز: دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

برنامه پنج ساله شهرداری شیراز در آستانه اصلاح و تصویب نهایی

برنامه پنج ساله شهرداری شیراز در آستانه اصلاح و نصویب نهایی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر شیراز، برنامه پنج‌ساله شهرداری برنامه‌ی استراتژیکی است که توسط مدیران شهری و در چهارچوب برنامه‌های بلندمدت تدوین می‌شود و مبنای فعالیت شهرداری قرار می‌گیرد.

در شیراز سومین برنامه پنج‌ساله برای اجرا در سال‌های 1308 تا 1402 منظور شده که البته با سپری شدن زمان مقرر تاکنون به مرحله تصویب و اجرا نرسیده است.
شهرداری شیراز برنامه‌های پنج‌ساله اول و دوم را نیز تجربه کرده بود اما آنگونه که رئیس شورای شهر می‌گوید سومین برنامه تفاوت‌های فاحشی دارد و تلاش شده که جامع، اصولی و واقع‌بینانه نوشته شود.

** اشکالاتی وجود دارد اما ماهیت کار شهرداری ارزشمند است

امروز دوشنبه 29 مهرماه سی و دومین جلسه کمیسیون تلفیق شورای اسلامی شهر شیراز با دستور کار جمع‌بندی اهداف عملیاتی و اهداف کمی برنامه پنج ساله شهرداری شیراز برگزار شد و اعضای شورا آخرین اصلاحات مدنظر خود را مطرح کردند.

دکتر سید عبدالرزاق موسوی، رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در ابتدای این جلسه با تقدیر از زحمات شهرداری شیراز برای تدوین برنامه پنج ساله، گفت: اگرچه تغییر شیوه و البته حساسیت‌های کارشناسی باعث تأخیر در تصویب نهایی برنامه شده اما به هر حال کار بسیار ارزشمندی صورت گرفته و نباید اشکالات موجود ارزش بالای برنامه را تحت‌الشعاع قرار دهد.

دکتر نواب قائدی، رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای شهر شیراز با انتقاد از برخی اشکالات این برنامه در حوزه حمل و نقل، تصریح کرد: البته خوب است که برای اهداف بزرگ تلاش شود اما با توجه به بضاعت و شرایط مالی شهرداری، بلندپروازی صحیح نیست و از همین حالا مشخص است که دستیابی به بخش‌هایی از این برنامه میسر نخواهد بود.
وی همچنین خواستار حساسیت شهرداری در برنامه‌ریزی‌های دارای بار مالی شد و تأکید کرد: باید روی اعداد و ارقام با نهایت دقت برنامه‌ریزی شود چرا که در پروژه‌های بزرگ حتی یک متر کم یا زیاد شدن، تفاوت بار مالی سنگینی را به دنبال دارد.

نوذر امامی، رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر شیراز نیز کارایی برخی از مواد برنامه پنج‌ساله را در حوزه معماری و شهرسازی ناکافی دانست و افزود: در برخی موارد ضعف در برنامه مشهود است که باید کارشناسی و اصلاح شود.

دکتر علی ناصری، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری نیز به مشکلات برنامه در این حوزه و همچنین حوزه فرهنگی و اجتماعی پرداخت و گفت: در این حوزه‌ها همچنان برخی از مشکلات جدی پابرجاست؛ ازجمله اینکه در حدود 10 ردیف نه وضع موجود و نه وضع مطلوب مشخص نیست که با ماهیت برنامه پنج‌ساله ناسازگار است.
به اعتقاد وی موضوع زیباسازی شهر نیز در این برنامه کم رنگ است.

سینا بنی‌زمانی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر شیراز نیز با اشاره به پیچیدگی‌های برنامه‌های درازمدت در حوزه برنامه و بودجه، گفت: اگرچه اغلب شاخص‌های برنامه در این حوزه قابل دستیابی است اما دغدغه‌ی ما در خصوص شاخص‌هایی است که ممکن است شهرداری در زمان تعیین شده نتواند آنها را محقق کند و در نتیجه شاهد یک انحراف غیرمعقولانه از برنامه مصوب باشیم.

** مهلت یک ماهه شورا به شهرداری برای اصلاح و تکمیل برنامه پنج‌ساله

اما در ادامه جلسه کمیسیون تلفیق شورای اسلامی شهر، معاونین شهرداری شیراز به دفاع از برنامه پنج‌ساله پرداختند؛ مقامات شهرداری شیراز معتقدند که به تناسب بضاعت شهرداری شیراز، این برنامه دارای کمترین اشکال ممکن است.

بر پایه این گزارش، در پایان این جلسه اعضای شورای شهر کلیت کار و همچنین مقادیر وضع موجود شاخص‌ها را تأیید کردند اما از توضیحات معاونین شهرداری در خصوص اشکالات دیگر برنامه قانع نشدند و خواستار اصلاح فوری نواقص شدند.

بر این اساس مقرر شد که حوزه‌های مختلف شهرداری شیراز ظرف یک هفته با حضور در کمیسیون‌های تخصصی شورا، مقادیر وضع مطلوب شاخص‌ها را اصلاح و یا تکمیل کنند و ظرف یک ماه نیز شناسنامه تمامی شاخص‌ها را به تأیید کمیسیون‌های شورا برسانند.

کمیسیون‌های تخصصی شورا نیز موظف شده که ظرف یک هفته نسبت به ویرایش و اصلاح مقادیر شاخص‌ها در سال‌های برنامه پنج‌ساله اقدام کند.

به نظر می‌رسد در صورت تصویب نهایی برنامه پنج‌ساله شهرداری شیراز، این کلان‌شهر تفاوت محسوسی را در نوع مدیریت برنامه‌محور و هدفمند شدن عملکرد شهرداری شیراز، تجربه خواهد کرد.

انتهای خبر/

۱۳۹۸/۰۷/۲۹ - ۱۴:۰۰:۱۵

دیدگاه های شما