امروز: سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

لیلا دودمان: كودكان نقطه تحول در گردشگری شهری هستند

لیلا دودمان: كودكان نقطه تحول در گردشگری شهری هستند

دکتر «لیلا دودمان» در همایش خانواده و گردشگری شهر دوستدار کودک گفت: امروز بعد از گذشت كمتر از يك سال از آغاز به كار دبيرخانه شهر دوستدار كودك در شيراز، جهش محسوسی در توجه به كودكان درنظام برنامه‌ريزی، طراحی و مديريت شهری بوجود آمده است.

به گزارش روابط عمومی و اموربین‌الملل شورای اسلامی شهر شیراز، دکتر «لیلا دودمان» در همایش خانواده و گردشگری شهر دوستدار کودک گفت: امروز بعد از گذشت كمتر از يك سال از آغاز به كار دبيرخانه شهر دوستدار كودك در شيراز، جهش محسوسی در توجه به كودكان درنظام برنامه‌ريزی، طراحی و مديريت شهری بوجود آمده است.
وی افزود: اگرچه راه دراز و اهداف بس والاست امادر قدم نخست، تغيير نگاه ساختاری كالبد محور و شيفته بتن و آهن به يك نگاه نرم افزاری و لطيف و در رأس آن كودكان، خود يك گام بلند بوده كه بی‌شک با گذشته قابل مقايسه نبوده است .
دودمان خاطرنشان کرد: كودكان امروز بيشتر از انكه در خانه‌ها رشد و نمود يابند، در بسته محله‌ها و اجتماع‌ها و شهرها اين دوران را پشت سر گذاشته و وارد نوجوانی و جوانی می شوند.
وی با بیان اینکه ايران امروز و معاصر با رشد شهر نشينی بالاتر از آمارهای جهانی به مرز ۷۰درصد در سال ۱۴۲۰ خواهد رسيد تصریح کرد: آيا كودكانی كه در اين شهرها زندگی را تجربه خواهند طعم شيرين عدالت اجتماعی و موقعيت‌ها و فرصت‌های رشد را به صورت يكسان و عادلانه خواهند چشيد؟

وی ادامه داد: شهرها بايد مأمنی برای آينده‌ای بهتر و خلق فرصت های بزرگ برای كودكان باشد رفع نابرابری‌ها كاهش فقر و خطرهای محيطی همه و همه بر عهده دولت های محلی، جامعه‌های مدنی و همگان است تا برای تحقق اين بديهی‌ترين نیازهای كوچكترين شهروندان خود اقدام کند .

دودمان خاطرنشان کرد: اين گردهمایی‌ها بايد فرصتی باشد تا همه دست به دست هم دهند و راهكارهايی را تدوین کنند تا شهرها و جوامع به مكانی بهتر برای كودكان تبديل شود بی‌شک با ايجاد احساس امنيت، شنيده شدن و پرورش و شكوفايی كودكان است كه ميتوان هم آينده آنها و هم شهرها و جامعه را تضمين کرد .

عضو شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه كودكان نقطه تحول در گردشگری شهری هستند افزود: دبيرخانه شهر دوستدار كودك اين آمادگی را دارد تابا تكميل پروژه گردشگری كودك كه توسط شهرداری منطقه تاريخی فرهنگی در دست تهيه و تدوين است را جامع‌تر و كلان‌تر به عرصه بروز و ظهور كشاند و شيراز را نيز برای كودكان گردشگر مكانی بهتر و شايسته تر کند.

وی گفت: اداره و دبيرخانه شهر دوستدار كودك با چهار كار گروه تخصصی( معماری و شهرسازی)،( فرهنگی و اجتماعی)، ( حمل ونقل وترافيك )، ( حقوق و بهداشت) و با موضوع ويژه شهر هوشمند دوستدار كودك، از ابتدای سال 98 فعاليت خود را آغاز کرده است.


دودمان بهينه سازی و استانداردسازی 15 پارك و فضای شهری برای كودكان، توجه به مبلمان كودكان و طراحی مبلمان‌های شهر كودكان با تناسبات كودكان و فرم های بديع و جذاب برای آنها، طراحی فضای كتابخانه كودكان در فرهنگسراهای شهرداری، افتتاح ۲گذر ثابت شهری برای كودكان و پيش بينی۸ گذر ديگر تا انتهای سال98، طراحی ۳فضای بازی برای كودكان معلول و كم توان، طراحی۲ پارك مشاغل برای كودكان، طراحی و جانمايی حوزه ملی كودكان در شهر شيراز ، طراحی دو پارك اختصاصی كودك در سطح شهر، اجبار و الزام به تعبيه سرويس بهداشتی برای كودكان در پارك های شهری را به عنوان بخشی از فعالیتهای کارگروه معماری وشهرسازی دبیرخانه شهر دوستدار کودک برشمرد.

وی همچنین برگزاری 7 جشن كودك در گذرهای شادی كودكانه، برپايی جشن بزرگ روز كودك در سال ۹۸ با تقريب حضور ۴۰ هزار نفری مردم، برنامه‌های متعدد در حوزه كتاب و كتابخوانی كودك، توجه به حضور حداكثری كودكان در فضاهای ايمن شهری با برگزاری رويدادهای اجتماعی، نظر سنجی و نيازسنجی از كودكان به منظور توسعه مشاركت و حضور آنها در فضاهای شهر، مشاركت سازمانهای مردم نهاد بعنوان بازوهای اجرايی در حوزه برنامه ريزی، تصميم‌گيری و اجرای برنامه‌های اجتماعی فرهنگی ويژه كودكان را از فعالیتهای کارگروه در بخش فرهنگی و اجتماعی عنوان کرد.

۱۳۹۸/۰۸/۰۴ - ۱۰:۲۶:۰۰

دیدگاه های شما