امروز: یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

شهردار شیراز: برگزاری هفته فرهنگی آلمان در شیراز، فرصت خوبی برای شناساندن ظرفیت‌های شیراز است

شهردار شیراز معتقد است که برگزاری هفته فرهنگی آلمان در شیراز، فرصت مناسبی برای تقویت دیپلماسی فرهنگی دو کشور ایران و آلمان و همچنین شناساندن ظرفیت‌های بین‌المللی شیراز است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر شیراز، حیدر اسکندرپور در ابتدای یکصد و هشتمین جلسه صحن علنی این شورا، با اشاره به مشکلاتی که در حال حاضر در سطح سیاست خارجی کشورهای مختلف ازجمله ایران وجود دارد، اظهار داشت: در وضعیت کنونی که کشورهای زیادی در روابط بین‌الملل دچار چالش‌های جدی هستند، بسیاری از کلان‌شهرهای دنیا سیاست تقویت دوستی بین شهرها در قالب خواهرخواندگی را در پیش گرفته‌اند.

وی کشور آلمان را یکی از کشورهایی عنوان کرد که ظرفیت‌های فرهنگی مشترک چشمگیری با ایران دارد و با یادآوری پیشینه‌ی ارتباطات بین دو کشور، افزود: به اعتقاد ما کشور جمهوری فدرال آلمان به عنوان کشوری که در حوزه فرهنگی نیز سابقه تاریخی عمیقی در ارتباطات فرهنگی با کشور ما دارد، فرصت بسیار خوبی برای تقویت ارتباط بین کلان‌شهرها با هدف حل مسائل مختلف ازجمله در حوزه سیاست خارجی  و به طور خاص چالش اخیر در خصوص برجام به شمار می‌آید.
اسکندرپور تصریح کرد: نکته بسیار مهمی که برای ما اهمیت ویژه دارد، میزان بهره‌گیری از فرصت‌های فرهنگی شهر خود ما شیراز در این مناسبات است که متأسفانه تاکنون کمتر مورد توجه جدی قرار گرفته است.
وی حافظ و سعدی را دو ظرفیت بین‌المللی و بسیار ارزشمند در شهر شیراز توصیف کرد و گفت: در شهر شیراز ظرفیت‌های عظیم فرهنگی ازجمله حضرت حافظ داریم اما واقعیت این است که از آوازه‌ی این شاعر بزرگ در صحنه بین‌المللی کمتر استفاده کرده‌ایم.
اسکندرپور همچنین با نام بردن از «گوته»؛ شاعر، نویسنده، هنرمند، محقق، انسان‌شناس و فیلسوف آلمانی به عنوان یک ظرفیت متناظر در کشور آلمان، خاطرنشان کرد: به دلیل شیفتگی غیرقابل وصف این شاعر آلمانی نسبت به حافظ و اشعار و دیوان غربی و شرقی او در ارتباط با حافلظ، خوشبختانه شناخت قابل توجهی در کشور آلمان نسبت به حافظ شیرازی وجود دارد.
وی ادامه داد: تلاش ما این است که با استفاده از این حوزه‌ی مشترک بین دو کشور ایران و آلمان، فرصت‌های مشترک دیگر دو کشور را از طریق شیراز به نمایش بگذاریم.
به گفته این مقام مسؤول، به مناسبت دویستمین سالگرد انتشار «دیوان غربی ـ شرقی» اثر «یوهان ولفگانگ فون گوته»، از نهم تا سیزدهم آبان ماه امسال، شهرداری شیراز برنامه‌ی برگزاری هفته فرهنگی آلمان در شیراز را برگزار می‌کند که برنامه‌های مختلفی از جمله نمایشگاه آثار گوته، رونمایی از ترجمه اخیر دیوان غربی-شرقی، نمایش فیلم گوته و اجرای نمایش گفتگوی خیالی حافظ و گوته را در بر خواهد داشت.
کنسرت موسیقی کلاسیک، نمایش فیلم برنده اسکار، شعر و داستان خوانی، نمایشگاه عکس یافته‌های باستان‌شناسان آلمانی و آشنایی فرهنگوران و ادبای آلمانی با آثار تاریخی و فرهنگی شیراز از دیگر برنامه‌های این رویداد بزرگ فرهنگی است.
اسکندرپور در پایان اظهار امیدواری کرد که برگزاری این برنامه در شیراز بتواند فرصتی را فراهم کند تا ضمن شناسایی صحیح ظرفیت‌های دو کشور، پتانسیل‌های بین‌المللی شهر شیراز نیز مورد توجه قرار گیرد.
انتهای پیام/

۱۳۹۸/۰۸/۰۸ - ۱۵:۳۷:۵۵

دیدگاه های شما