امروز: یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

دکتر موسوی: شهرداری‌ها با بحران مالی درگیر هستند/ عملکرد شهرداری شیراز در وضعیت فعلی ارزشمند است

رییس شورای شهر شیراز با اشاره به مشکلات شدید مالی شهرداری‌های کشور، گفت: شهرداری شیراز در بدترین شرایط مالی نیز پروژه‌های خود را متوقف نکرده و پس از تکمیل پروژه‌های گذشته، پروژه‌های جدیدی را آغاز کرده است

 دکتر سید عبدالرزاق موسوی در آیین بازآفرینی و ساماندهی پیاده‌راه شهید رمضانی در محدوده باغات قصردشت، اظهار کرد: آنچه که امروز در این پروژه شاهد هستیم محصول کار و تلاش یک مجموعه بزرگ است بنابراین به عنوان نماینده مردم شیراز در شورای شهر از همه کسانی که در این پروژه نقش دارند، تشکر و قدردانی می‌کنم.

وی با بیان اینکه با یک مشکل جدی در سطح ملی مواجه هستیم و آن تعارض مصالح عمومی و منافع خصوصی است، افزود: به تعبیری دیگر برداشت‌های متفاوتی از مصالح عمومی داریم که نمونه آن دعوای قدیمی بین بخش صنعت و گردشگری و یا صنعت و محیط است که باید این موضوعات در سطح ملی حل و فصل شود اما در سطح شیراز از مسائلی متاثر می شویم که شاید پشت آن هم منافع بخش خصوصی نهفته باشد.

* در شورای پنجم بنا را بر تصمیمات علمی و تخصصی گذاشته‌ایم

موسوی ادامه داد: در این راستا اقداماتی انجام شد؛ از جمله اینکه در شورای پنجم این اصل را پذیرفتیم که تصمیماتی که برای شهر گرفته می‌شود مبتنی بر نظرات علمی، فنی و تخصصی باشد و به همین دلیل در سال سوم خدمت شورای پنجم در کوتاه‌ترین زمان ممکن مرکز پژوهش‌های شورای شهر را راه‌اندازی کردیم تا افتخاری بزرگ برای شورای شهر به شمار رود.

رییس شورای شهر شیراز با بیان اینکه کمیسیون‌های شورا نیز تلاش می‌کنند تا تصمیمات علمی و تخصصی بگیرند، گفت: شاید دوستان ما در شهرداری گلایه‌مند باشند که چرا طرحی در کمیسیون زمان‌بر می‌شود اما دلیل آن در نظر گرفتن مصلحت شهر از بُعد علمی و فنی است.

* رد طرح مدیریت یکپارچه شهری، ناشی از مقاومت مدیریت کلان کشور علیه تمرکزگرایی بود

رییس شورای شهر شیراز در ادامه به نقش مدیریت یکپارچه شهری در شهرها اشاره و اظهار کرد: موضوعی که در شورای پنجم به آن توجه شده و در سال سوم فعالیت شورا به صورت خاص به آن پرداخته شد، تلاش برای هماهنگ کردن سازمان‌های خدمات‌رسان سطح شهر شیراز است که در هفته جاری نیز اولین سند آن هم امضا شد و این همان چیزی است که در فلسفه وجودی شوراها پیش‌بینی شده است.

موسوی با اظهار تأسف نسبت به بی‌توجهی مدیریت کلان کشور به‌ویژه وزارت کشور در خصوص روحیه تمرکزگرایی مدیریتی، افزود: طی سه ماه گذشته تلاش زیادی در راستای اجرای طرح مدیریت یکپارچه شهری در مجلس شورای اسلامی انجام دادیم اما متاسفانه این طرح به تصویب نرسید.

* شهرداری سالانه بیش از هزار میلیارد تومان حقوق پرداخت می‌کند

موسوی با بیان اینکه همه می‌دانیم که کشور از لحاظ  مالی و بودجه‌ای در بدترین شرایط قرار دارد، گفت: امروز شهرداری شیراز در پست سازمانی آن سه هزار و ۶۰۰ پست تعریف شده اما به بیش از ۱۳ هزار نیروی رسمی و شرکتی سالانه بیش از هزار میلیارد تومان حقوق و مزایا پرداخت می‌کند.

وی افزود: منابع مالی شهرداری شیراز به شدت دچار مشکل شده است و این مشکل تنها به شهرداری شیراز باز نمی‌گردد بلکه بیش از ۵۰ تا ۶۰ شهرداری در کشور در حال ورشکستگی هستند.

* عملکرد شهرداری شیراز در حوزه مالی، ارزشمند است

رییس شورای شهر شیراز با اشاره به جلسه گردهمایی شوراهای شهر کشور و مشاهده گزارش‌های مالی شهرداری‌های کشور اظهار کرد: عملکردی که در وضعیت امروز در حوزه منابع مالی شهرداری شیراز اتفاق می‌افتد کاری بزرگ و ارزشمند است.

موسوی با بیان اینکه ما به عنوان شهروندان این شهر باید از خدمتگزارانی که خوب خدمت می کنند تشکر کنیم و آنان را همراهی کنیم تا انگیزه کاری آنان تقویت شود، گفت: در همین شرایط مالی نیز شهرداری شیراز پروژه‌های خود را متوقف نکرده و ضمن تکمیل پروژه‌های گذشته، پروژه‌های جدیدی را نیز آغاز کرده است.

رییس شورای شهر شیراز تصریح کرد: من به عنوان نماینده مردم از تلاش شهردار و مجموعه شهرداری صمیمانه تشکر کنم.

وی در عین حال تأکید کرد: از دستگاه‌های متولی استان هم درخواست می‌کنم شهرداری را کمک کنند، وضعیت مالی وضعیت خوبی نیست و صادقانه عرض می‌کنم که نگاه و امید دولت به شهرداری‌ها است که متولی بخش اداره شهر هستند.

* رسانه‌ها نقد منصفانه داشته باشند

موسوی با بیان اینکه در شورای شهر شیراز اصل حفظ مصالح عمومی به عنوان یک قاعده و اصل پذیرفته شده است، اظهار کرد: انتظار داریم رسانه‌ها نقد منصفانه داشته باشند اما در انعکاس فعالیت‌های خدمات شورا و شهرداری کوتاهی می‌بینم در حالی‌که همه ما باید بپذیریم که نقدها و قضاوت‌های ما منصفانه باشد.

رییس شورای شهر شیراز با بیان اینکه اینجانب یکی از منتقدین جدی و همیشگی شهرداری هستم و همین الان نیز نقدهایی جدی در ارتباط با شهرداری دارم، گفت: اما در شرایط فعلی انصاف حکم می‌کند که قضاوتمان هم منصفانه باشد.

رییس شورای شهر شیراز با اذعان به اینکه در جاهایی ایراداتی وجود دارد، اظهار کرد: باید در برخورد با مشکلات عملکردی یکسانی داشته باشیم.

* ریشه مشکلات امروز، تبعیض، فقر و فساد است

موسوی در پایان با بیان اینکه مشکلات اصلی امروز کشور، تبعیض، فقر و فساد است که مقام معظم رهبری هم بر آن تأکید دارند، خاطرنشان کرد: ریشه فقر و فساد نیز در تبعیض قرار دارد و بنابراین مدیران برای حل مشکلات کشور باید تلاش کنند تا تبعیض از بین برود.

انتهای خبر/ 

۱۳۹۸/۰۹/۱۵ - ۱۴:۰۷:۵۲

دیدگاه های شما