امروز: یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

دودمان خبرداد: سامانه‌های هوشمند شهری یکپارچه می‌شود

دودمان خبرداد: سامانه‌های هوشمند شهری یکپارچه می‌شود

رییس کمیسیون هوشمندسازی و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به پراکندگی سامانه‌های هوشمند در مرکز کنترل ترافیک و سازمان فاوا بر ارتقا هماهنگی دو حوزه به منظور یکپارچه‌سازی این سامانه‌ها تاکید کرد و گفت: سامانه‌های هوشمند شهری بهمن‌ماه یکپارچه می‌شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر شیراز، کمیسیون هوشمند‌سازی با حضور اعضای کیمسیون، معاون حمل و نقل و ترافیک، رییس مرکز کنترل ترافیک، رئیس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات، مشاوران و کارشناسان شورا، شهرداری و کارشناسان این حوزه برگزار شد.
در این جلسه پس از ارائه سامانه‌های فناوری اطلاعات و هوشمند‌سازی مرکز کنترل ترافیک، «لیلا دودمان» با بیان این که یکی از مهم‌ترین مولفه‌های شهر هوشمند، حمل و نقل و جابه‌جایی است افزود: لزوم توجه به مرکز ترافیک به عنوان یکی از محورهای مهم در کمیسیون هوشمندسازی احساس می شود، از طرفی با بالارفتن نرخ بنزین، اتخاذ سیاست‌های توسعه حمل و نقل عمومی که به کاهش سفرهای شهروندان منجر شود، ضروری است.
رئیس کمیسیون هوشمند‌سازی و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر شیرازگفت: سیستم حمل و نقل هوشمند تنها یک ابزار یا تکنولوژی جدید نیست در واقع، (Intelligent Transportation Systems ) (ITS)، امکان یکپارچه‌سازی سیستم حمل‌ونقل را فراهم می‌آورد.
وی ادامه داد: یک سیستم حمل‌ونقل به طور کلی، شامل شبکه‌ها، وسایل نقلیه، افراد و کالاهاست که هر کدام از اجزای سیستم حمل‌ونقل، مشخصات، ارگان‌ها، و گاهی آژانس‌های جداگانه دولتی دارند ولی فناوری اطلاعات قادر است همه‌ی این اجزا را به صورت یک سیستم یکپارچه درآورد. 
عضو شورای اسلامی شهر شیراز از برنامه ریزی مرکز کنترل ترافیک در زمینه توسعه سیستمهای حمل و نقل هوشمند (ITS)، سامانه‌های پیشرفته اطلاعات حمل و نقل، سامانه پیشرفته مدیریت حمل و نقل، سامانه پرداخت الکترونیکی، سامانه پیشرفته حمل و نقل همگانی و سامانه پیشرفته کنترل وسایل نقلیه خبر داد و افزود: در راستای تحقق این مهم، سامانه‌های مورد استفاده در راستای مدیریت شهری هوشمند باید ادغام شود.
وی با اشاره به یکپارچه‌سازی سامانه‌های هوشمند شهری ادامه داد: در این راستا می‌توان، از داده‌های موجود مرکز کنترل ترافیک در دیگر نهادهای شهری (مانند سیستم هشدار طغیان) استفاده کرد.
وی با اشاره به کاهش روند تخلفات از زمان بکارگیری دوربین‌های کنترل ترافیک، از ارائه گزارش آماری مربوطه به شورا خبرداد.
دودمان خاطرنشان کرد: پیگیری راه‌اندازی سامانه‌های کاربردی در گوشی همراه به منظور ارائه خدمات به شهروندان مانند اطلاعات ترافیکی مسیریاب نقشه شهری از دیگر تصمیمات این جلسه بود.
رییس کمیسیون هوشمندسازی و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر شیراز گفت: همچنین مقرر شد گزارش‌های عملکرد ۱ تا ۳ماهه از طرف مرکز کنترل ترافیک، مشکلات، دستاوردها، میزان تحقق‌پذیری پروژه‌های این مرکز، لیست پروژه‌ها، برنامه‌های آینده، تهیه نوعی طرح جامع و بلند مدت ۱ساله و ۵ساله هوشمندسازی سیستم حمل و نقل شهری، ارائه‌ی برنامه بودجه سال آینده و طرح‌های آتی ( نیازهای مالی، زیر ساخت‌های مورد نیاز و تفاهم نامه‌های مورد نیاز) برای تصویب در صحن شورا ارائه شود.
دودمان با اشاره به بررسی آیین‌نامه‌ی ساماندهی دکل‌ها، آنتن‌های مخابراتی در شهر شیراز در ادامه‌ی این جلسه گفت: وجود زير ساخت مناسب يكی از پيش نيازهای مديريت يكپارچه يا حاكميت شهری است که امضای تفاهم‌نامه با مخابرات و سایر اپراتورها در راستای هم‌افزايی، استفاده مشترك و اجرای پروژ‌ه‌های مشترك فيبر نوری كه منافع هر دو سازمان را در نظر بگيرد، می‌تواند به رفع مشكلات موجود كمك كند.
وی بر نظارت و ریاست کمیته فنی و تعیین شرح وظیفه از سوی سازمان فاوا تاکید کرد.
  

۱۳۹۸/۰۹/۱۷ - ۱۳:۵۶:۳۶

دیدگاه های شما