امروز: یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

مصوبات یکصد و چهاردهمین جلسه صحن علنی شورای شهر شیراز

اماکن و مشاغل مرتبط با فعالیت‌های گردشگری در منطقه تاریخی-فرهنگی شیراز، از الزام تأمین پارکینگ معاف شدند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر شیراز، چهارشنبه 27 آذرماه در یکصد و چهاردهمین جلسه صحن علنی این شورا، طرح یک فوریتی جمعی از اعضا مبنی بر معافیت تأمین پارکینگ اماکن مربوط به فعالیت‌های گردشگری در منطقه تاریخی فرهنگی شیراز پس از اصلاح برخی از بندهای آن با اکثریت آرا برای مدت 3 سال به تصویب رسید.
هدف این طرح که از سوی کمیسیون گردشگری و زیارت شورای شهر به صحن ارسال شده بود، به منظور رونق بافت تاریخی و فرهنگی و ایجاد اشتغالزایی در مشاغل مرتبط با گردشگری و در راستای سیاست‌های شورای پنجم عنوان شده است.
بر پایه این مصوبه، به منظور تشویق شهروندان در بازسازی بناهای موجود در منطقه تاریخی فرهنگی شیراز که اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اجازه تجدید بنای آنها را می‌دهد در صورتی که تجدید بنا بر اساس الگوی معماری سنتی مورد تایید معاونت شهرسازی و معماری شهرداری باشد، برای کاربری‌های مسکونی و همه تاسیسات گردشگری موضوع قانون الزام تأمین پارکینگ حذف می‌شود و عوارضی تحت عنوان حذف پارکینگ دریافت نخواهد شد؛ البته بناهای واقع در معابر با عرض بیشتر از ۱۶ متر شامل مصوبه مطرح در این بند نمی‌‌شود. 
در ادامه جلسه علنی شورای شهر شیراز، اعضای شورا با تصویب لایحه شهرداری مبنی بر صدور مجوز خرید تجهیزات و قطعات یدکی مورد نیاز سازمان حمل و نقل ریلی به نرخ ارز بازار (آزاد)، به این دستگاه اجازه دادند که نسبت به انعقاد قرارداد خرید با ثمن ارزی و با شرط تبدیل آن به معادل ریالی به نرخ ارز بازار آزاد در روز پرداخت وجه، پروژه بهسازی و خرید قطعات مورد نیاز خط یک قطار شهری و ایستگاه‌ها و ساختمان‌های آن اقدام کند.
طرح جمعی از اعضای شورا مبنی بر طرح اختصاص فضاهای تبلیغاتی شهری به هنرمندان نیز جهت بررسی مجدد به کمیسیون برنامه و بودجه، امور حقوقی و املاک شورا ارجاع شد.
همچنین ایراد هیات تطبیق فرمانداری شیراز در خصوص واگذاری منافع قسمتی از فضای تحتانی معابر عمومی در کوچه ۱۵ میدان ابوالکلام به هتل رویال نیز مورد بررسی اعضای شورا قرار گرفت و مقرر شد که فضای فوقانی معبر مورد اشاره در این مصوبه واگذار شود.
لایحه شهرداری شیراز مبنی بر سلب قابلیت استفاده عمومی از مقدار 69 و 45صدم متر مربع عرصه معبر بخش 4 با کاربری مختلط تجاری، اداری، خدماتی و مسکونی واقع در بلوار پاسارگاد نبش خیابان یقطین جنوبی و احتساب آن به عنوان اموال اختصاصی شهرداری مورد تصویب اعضای شورا قرار گرفت.
اساسنامه شرکت توسعه و ترویج فعالیت‌های گردشگری و زیارتی شهرداری شیراز نیز منطبق با ضوابط تشکیلاتی شهرداری‌ها شامل 29 ماده و 4 تبصره به تصویب شورای شهر شیراز رسید.
در پایان جلسه امروز، اصلاح بندهای 6 و 7 مصوبه شورای شهر مبنی بر مدیریت تعارض منافع نیز مورد بحث قرار گرفت که با توجه اتمام وقت جلسه، بررسی بیشتر آن به جلسه آینده‌ی شورا موکول شد.
انتهای خبر/

۱۳۹۸/۰۹/۲۷ - ۱۷:۱۷:۳۱

دیدگاه های شما