امروز: جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

49 مطالبه یاوران مناطق شیراز روی میز کمیسیون‌های شورای شهر

نخستین نشست هم‌اندیشی اعضای شورای شهر و شهردار شیراز با نمایندگان یاوران شورای مناطق یازده‌گانه شیراز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر شیراز، در این نشست سه ساعته، نمایندگان یاوران شورا در یازده منطقه شیراز به صورت رو در رو به ارائه مسائل و دیدگاه‌های خود در خصوص اداره شهر و مناطق خود پرداختند که در ادامه با پاسخ‌ها و توضیحات اعضای شورای شهر همراه شد.

** یاوران شورا در افزایش مشارکت‌پذری شهروندان ما را یاری دهند

دکتر سید عبدالرزاق موسوی رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در این نشست با اشاره به اهمیت مشارکت شهروندان و توجه به دیدگاه‌های مردمی در اداره شهر، گفت: فلسفه وجودی شورا، تسهیل و تسریع در خدمت‌رسانی به مردم و همچنین جلب مشارکت شهروندان است و در همین راستا یاوران شورا نقش حلقه واسطه شهروندان و نمایندگان آنها در شورا را ایفا می‌کنند.

وی با اشاره به بازنگری در نوع فعالیت یاوران شورای شهر شیراز، یادآور شد: برای سهولت در ارتباط اعضای شورا و عموم شهروندان، از هر منطقه 3 نفر و در مجموع 33 نفر بنا به تشخیص نمایندگان مناطق یازده‌گانه، مجمع یاوران شورای شهر شیراز را تشکیل می‌دهند و خوشحالم که امروز برای اولین بار در قالب جلسه هم‌اندیشی به صورت رو در رو شنونده صحبت‌های نمایندگان حدود 800 یاور شورا هستیم.

موسوی با بیان اینکه شورای شهر، پایگاه اطلاع‌رسانی خود را با هدف تقویت ارتباط دوسویه با مردم بهبود بخشیده است، افزود: ما در شورای پنجم با ایجاد شفافیت، تمام مصوبات و حتی مراحل پیگیری طرح‌ها و لوایح در کمیسیون‌ها را در اختیار شهروندان عزیز قرار می‌دهیم و توقع داریم یاوران شورا به ما کمک کنند تا شاهد افزایش مشارکت عموم شهروندان در اداره‌ی بهتر شهرمان باشیم.

رئیس شورای شهر در پایان با یادآوری محدودیت‌های منابع مالی در مدیریت شهری شیراز و تمام کشور، تصریح کرد: معتقدم که اگر شهروندان و مجموعه مدیریتی شهر شیراز با هم همکاری کنند می‌توانیم هم خدمات بهتری ارائه کنیم و هم هزینه‌های اداره شهر را کاهش دهیم که در این میان نقش یاوران شورا بسیار کلیدی است.

** 100 روز 100 پروژه در 11 منطقه شیراز

مهندس حیدر اسکندرپور، شهردار شیراز نیز با اشاره به اینکه شهرداری شیراز برای نخستین بار مطالبات و دیدگاه‌های مستقیم و غیرمستقیم شهروندان را محور اولویت‌بندی پروژه‌های خود در مناطق مختلف تعیین کرده است، اظهار داشت: ما رویه‌ی تازه‌ای را در شهرداری شروع کرده‌ایم که بر مبنای آن از هر منطقه بین 5 تا 10 پروژه شاخص را دریافت کردیم و بر همین مبنا در حال حاضر حدود 102 پروژه شاخص در مناطق 11گانه شیراز پیش رو داریم که ظرف 100 روز پیش‌رو کلنگ‌زنی و یا افتتاح خواهند شد.

وی افزود: اجرای نهضت آسفالت در حدود دو برابر بودجه مصوب در این زمینه یکی از پروژه‌های بزرگ شهری است که برای اولین بار بر اساس نظرسنجی مستقیم از شهروندان، برنامه‌ریزی و اجرا شده است و بسیار خوشحالم که بر اساس این رویه جدید به خواسته‌ی اکثریت مردم شریف شیراز تمکین کرده و خواهیم کرد.

شهردار شیراز اضافه کرد: مایه افتخار ما است که شهروندان و نمایندگان آنها در یاوران شورا، پیشنهاد کننده اولویت‌ها و همچنین پروژه‌های شهرداری در مناطق مختلف و تسهیل کننده مسائل و مشکلات شهرمان باشند.

اسکندرپور در پایان با هشدار نسبت به احتمال سوءاستفاده از ظرفیت‌های مردمی یاوران شورا، تصریح کرد: باید مراقب باشیم که ظرفیت گسترده یاوران شورا برای عموم شهروندان و آینده این شهر به کار گرفته شود و نه هیچ شخص یا گروه خاصی.

** شورای پنجم شیراز به شعارهای انسان‌محورانه خود عمل می‌کند

دکتر علی ناصری، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز نیز در ادامه این نشست با اشاره به سیاست‌های انسان‌محورانه شورای پنجم شیراز، گفت: پروژه دوچرخه‌های هوشمند اشتراکی و ون‌های مناسب‌سازی شده ویژه جانبازان و معلولان که در هفته اخیر به بهره‌برداری رسیده‌اند حاکی از نگاه انسان‌محورانه شورای پنجم و شهرداری در خصوص مدیریت شهر و باور عملی آنها به این شعارهاست.

وی یاوران شورا را بازوی شورای شهر در کشف مشکلات و حل مسائل شهر و شهروندان قلمداد کرد و افزود: امیدوارم خروجی هم‌اندیشی با یاوران شورا که از امروز شروع شده به هماهنگی و همراهی بیش از پیش یاوران شورا، شورای شهر و شهرداری در جهت خدمات شایسته به عموم شهروندان در مناطق یازده‌گانه منتج شود.

** پروژه‌های شیراز در شرایط سخت فعلی هم متوقف نشده‌اند

دکتر نواب قائدی، رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای شهر شیراز نیز جایگاه یاوران شورا را به مثابه پارلمان محلی محلات در مقیاسی کوچکتر توصیف کرد و اظهار داشت: معتقدم که در حال حاضر با فعالیت یاوران شورا شرایط برای جلب حداکثری مشارکت و همکاری شهروندان در مسیر حل مشکلات عمومی شهر فراهم شده است.

وی با اشاره به شرایط خاص کشور، تصریح کرد: همه ما وضعیت اقتصادی شهر و کشور را درک می‌کنیم اما خوب است بدانیم که ما تنها شهری هستیم که با درایت شهردار تاکنون مشکلی در پرداخت حقوق خانواده چند ده هزار نفری شهرداری و اجرای پروژه‌های مختلف نداشته‌ایم.

این عضو شورای شهر شیراز، تکمیل و آغاز تعداد زیادی پروژه در این حوزه را از جمله مواردی دانست که در هیچ شرایطی متوقف نشده‌اند و افزود: آغاز نهضت آسفالت در حوزه عمرانی و اجرای پروژه‌های حمل و نقلی ازجمله ایستگاه‌های جدید قطار شهری، دوچرخه‌های هوشمند اشتراکی و ون‌های مناسب‌سازی شده برای معلولان و جانبازان؛ نمونه‌هایی از این پروژه‌ها است که در همین مدت اخیر به بهره‌برداری رسیده‌اند.

قائدی در پایان خطاب به یاوران شورای شهر گفت: ما اعضای شورا و مدیران شهرداری در این مسؤولیتی که در حال حاضر بر عهده داریم ماندگار نیستیم اما شما به عنوان شهروندان این شهر تا همیشه هستید و به همین دلیل توقع داریم که منافع خودتان را محور همه فعالیت‌ها در مناطق مختلف قرار دهید.

** یاوران شورا، یاوران فرهنگ شیراز باشند

دکتر سید احمدرضا دستغیب عضو دیگر شورای شهر شیراز نیز در ادامه از یاوران شورا خواست که به معنای واقعی شورا را همراهی و یاوری کنند و افزود: انتظار این است که یاوران شورا مطالبه‌گر نیازها، مشکلات، کمبودها و نارسایی‌های مناطق مختلف در تمام محله و منطقه باشند و نه صرفاً یک محدوده‌ی مسکونی خاص.

وی با تأکید بر اهمیت حفظ فرهنگ شهروندی در پایتخت فرهنگی ایران، گفت: آسفالت معابر و نیازهایی از این قبیل به عنوان وظیفه ذاتی شهرداری حل می‌شود اما به اعتقاد من آن چیزی که نباید مورد غفلت قرار گیرد فرهنگ شهروندی است.

دستغیب ادامه داد: توقع ما این است که یاوران شورا خود را فرهنگ‌ساز مناطق مختلف بدانند و نسبت به حفظ فرهنگ این دیار حساسیت ویژه‌ای به کار گیرند.

** یاوران شورا عملکرد شورا و شهرداری را به مردم منعکس کنند

محمدتقی تذروی، عضو شورای شهر شیراز نیز در ادامه یاوران شورا را بهترین رسانه شورا و شهرداری توصیف کرد و افزود: نمایندگان یاوران شورا در این مجمع 33 نفر هستند اما ما اعضای شورا آنها را 800 نفر یاور شورا در سطح شیراز می‌بینیم.

وی از یاوران شورا خواست که زحمات اعضای شورا و شهرداری را مورد توجه قرار دهند و عملکرد این دو نهاد را به ساکنان محلات خود منتقل و منعکس کنند.

تذروی از شهرداران مناطق شیراز نیز خواست که قدر یاوران شورا را در اداره مناطق بدانند و تصریح کرد: عملکرد یاوران شورا در باران اخیر یک نمونه از اثرگذاری یاوران شورا در تمام سطح شهر است که همانطور که شاهد بودیم با کمک آنها کوچکترین مشکلی در این زمینه ایجاد نشد.

** گزارش جلسات مشترک با شهرداران مناطق به یاوران شورا داده می‌شود

مهندس ابراهیم صبوری، نایب رئیس شورای شهر شیراز نیز یاوران شورا را بهترین رسانه و چشم بینا و بازوی توانمند شورای شهر توصیف کرد و افزود: جلسات یاوران با شهرداران مناطق و ناظران شورا در مناطق مربوطه به صورت ماهیانه برگزار می‌شود و پس از احصای مشکلات مناطق به یاوران شورا نیز گزارش می‌شود.

صبوری همچنین از برنامه شورای شهر برای تقدیر از زحمات یاوران شورا در قالب اهدای تقدیرنامه و سفرهای زیارتی خبر داد.

** بازدید از پروژه‌های عمرانی شهر با حضور یاوران شورا را آغاز کرده‌ایم

مهندس سعید نظری، سخنگوی شورای شهر شیراز هم با بیان اینکه شورای شهر یاوران شورا را در بازدید از پروژه‌ها دعوت می‌کند، افزود: در هفته گذشته، بازدید از خط دو پروژه بزرگ قطار شهری را با حضور یاوران شورا انجام دادیم و به زودی بازدید یاوران شورا از سایر پروژه‌های عمرانی شهر را نیز ادامه خواهیم داد.

وی اضافه کرد: همچنین شهرداران مناطق موظف شده‌اند که یاوران شورا را در جریان اقدامات خود در اجرای پروژه‌های عمرانی مناطق یازده‌گانه قرار دهند.

** هر کاری کنیم برای همین شهروندان است

نوذر امامی، رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی نیز وظیفه ذاتی شورا و شهرداری را ارائه خدمت به مردم عنوان کرد و گفت: هر کاری شهرداری می‌کند برای شهروندان است و بر همین اساس باید ارتباط بین شهروندان و مجموعه مدیریت شهری از تقویت شود.

وی اضافه کرد: شورا و شهرداری اقدامات زیادی انجام داده و می‌دهند که نیاز است یاوران شورا ضمن تداوم انتقال مشکلات و مطالبات شهروندان، اقدامات دستگاه‌های خدمات‌رسان را نیز به گوش شهروندان شریف شیراز برسانند.

** 49 مطالبه نمایندگان یاوران شورا روی میز کمیسیون‌های شورای شهر

در پایان این نشست، رئیس شورای شهر شیراز با تقدیر از نمایندگان یاوران شورا برای انعکاس مسائل ساکنان مناطق خود گفت: در جلسه امروز 49 مسأله و مشکل را از زبان نمایندگان یاوران شورا در مناطق مختلف شیراز شنیدیم که برخی از آنها با توضیحات شهردار شیراز و اعضای شورای شهر همراه شد.

موسوی ادامه داد: در عین حال ما گزارش کامل این جلسه را جمع‌بندی خواهیم کرد، در اختیار کمیسیون‌ها قرار می‌دهیم و در اولین جلسه ماه بعد گزارش همه 49 مورد را به نمایندگان یاوران شورا خواهیم داد.

بنا بر توضیحات رئیس شورای شهر شیراز، قرار است جلسات یاوران شورا در مناطق مختلف به صورت منظم برگزار شود و جلسه هم‌اندیشی اعضای شورا و نمایندگان یاوران شورا نیز به صورت ماهیانه ادامه یابد.

انتهای گزارش/

۱۳۹۸/۱۰/۰۳ - ۱۲:۲۰:۲۹

دیدگاه های شما