امروز: جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

شهردار شیراز در صحن شورا: تغییر کاربری باغ‌های گروه ۵ برای حفظ باغ‌های گروه یک قصردشت بوده است

شهردار شیراز در صحن علنی شورای شهر اعلام کرد: طبق قانون شورای عالی شهرسازی و معماری، شهرداری شیراز می تواند به منظور صیانت از مجموعه باغات قصردشت، باغات کم بازده گروه ۵ را تغییر کاربری دهد و از درآمد حاصل از آن باغات غنی گروه یک را تملک کند.

مهندس حیدر اسکندرپور در این جلسه که با حضور استاندار فارس، جمعی از مدیران استانی و اعضای کمیسیون ماده ۵ برگزار شد، گفت: در طرح ساماندهی مجموعه باغات قصردشت که در دهه ۷۰ به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری به عنوان یک نهاد بالادستی رسیده است، شهرداری اجازه تغییر کاربری باغات گروه ۵ و تملک باغات گروه یک از محل ارزش افزوده این تغییر کاربری دارد.
وی با تاکید بر اینکه کلیه تغییر کاربری هایی که در کمیسیون ماده ۵ انجام می شود براساس قانون است، افزود: مجموعه باغات قصردشت حدود هزار هکتار مساحت دارد که با تکیه بر مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری کشور، شهرداری شیراز تاکنون از محل تغییر کاربری باغات گروه پنج بالغ بر ۲۸۰ هکتار از باغات قصردشت را به صورت شش دانگ، مالکی، مالکی و غارسی در عرصه ای به مساحت ۴۵۰ هکتار تملک و حفظ کرده است.
شهردار شیراز ضمن اشاره به برخی از هجمه های رسانه ای که پس از اعلام خبر تغییر کاربری باغات اتفاق می افتد، اضافه کرد: آنچه که از سوی شهرداری شیراز برای تغییر کاربری پیشنهاد می شود براساس اجازه قانون به این نهاد برای تغییر کاربری باغات گروه ۵ است و ضروری است رسانه ها و نهادهای اطلاع رسانی قانون ساماندهی باغات قصردشت را مطالعه کنند.
براساس این گزارش، طبق مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری به عنوان یک نهاد بالادستی باغات گروه پنج قصردشت به مساحت ۳۱۲ هکتار در محدوده جبل الدراک، پهنه دنا و پهنه سجادیه گسترده شده است. شهرداری شیراز طبق قانون می تواند با تغییر کاربری باغات گروه پنج اقدام به تملک و حفظ باغات گروه یک کند.

پایان خبر/

۱۳۹۸/۱۰/۱۱ - ۲۳:۵۰:۳۹

دیدگاه های شما