امروز: جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

فرماندار شیراز در دیدار با یاوران شورای شهر: افزایش بی‌رویه جمعیت، شیراز را با چالش مواجه کرده است

فرماندار شیراز از یاوران شورای شهر شیراز خواست که با ارائه‌ی راهکارهای حل مشکلات مناطق یازده‌گانه، نمایندگان خود در شورای شهر را یاری کنند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر شیراز، «محمدرضا امیری» فرماندار شیراز در دیدار با نمایندگان یاوران شورای شهر در مناطق یازده‌گانه شیراز، شوراها را بارزترین جلوه‌ی مردم‌سالاری توصیف کرد و گفت: اصول مربوط به شوراها در قانون اساسی یکی از افتخارات جمهوری اسلامی و یکی از آرمان‌های ملت و انقلاب محسوب می‌شود که از بستر آن اداره‌ی امور سطوح مختلف کشور با اتکای آرای مردمی محقق می‌شود.
وی نقش یاوران شورا را در بیان و پیگیری مشکلات شهروندان بسیار کلیدی توصیف کرد و افزود: البته طرح مشکلات لازم است اما کافی نیست بلکه انتظار می‌رود یاوران شورا راهکارهای حل این مسائل را با در نظر گرفتن امکانات و منابع موجود نیز در حد توان ارائه کنند.
امیری استخراج راهکارهای مردمی برای اداره یک کلان‌شهر را ازجمله وظایف یاوران شورا و یکی از مصادیق جلب مشارکت مردم دانست.
فرماندار شیراز موجودیت یاوران شورا را به عنوان یک سازمان مردم‌نهاد وابسته به شورای شهر عنوان کرد و افزود: توقع این است که با نقش‌آفرینی در مناطق مختلف شهر با تمام توان نمایندگان خود در شورای شهر را یاری کنند.

** توسعه منابع و امکانات در شیراز با افزایش جمعیت متناسب نیست

این مقام مسؤول در ادامه جلسه و در پاسخ به مشکلات مطرح شده از زبان نمایندگان یاوران شورا، از شیراز به عنوان یکی از پنج کلان‌شهر ایران یاد کرد که با وجود پیشرفت‌های قابل توجه اما دچار معظلاتی جدی نیز شده و اظهار داشت: یکی از زمینه‌های جدی بروز معظلات شیراز را افزایش مهاجرت و جمعیت این شهر می‌دانم که باعث بروز دغدغه‌های امروز یاوران شورا شده است.
وی افزود: شیراز جذابیت‌ها و البته زرق و برق‌هایی دارد که باعث شده نه‌تنها از روستاها و شهرستان‌های فارس بلکه از استان‌های هم‌جوار نیز مهاجران زیادی بپذیرد و در نتیجه این مهاجرت‌ها جمعیت شهر شیراز در دهه‌ی مختلف جهش‌های ناگهانی پیدا کند.
فرماندار شیراز با اشاره به افزایش 30 درصدی جمعیت این کلان‌شهر طی سال‌های اخیر، تصریح کرد: مشکل جدی این است که به تناسب این رشد جمعیت، خدمات و امکانات توسعه پیدا نکرده و موجب اختلال در خدمت‌رسانی به مردم شده است.
امیری گسترش حاشیه‌نشینی و مشکلات متعاقب آن را از دیگر عوارض افزایش ناهمگون جمعیت عنوان کرد و گفت: در حال حاضر حاشیه‌نشینی حتی از حریم شهر فراتر رفته و تا روستاهای اطراف شیراز گسترده شده است.
فرماندار شیراز در پایان با اشاره به شرح وظایف نهاد فرمانداری از قبیل نظارت، هماهنگی و گزارش‌گیری در خصوص عملکرد ادارات و دستگاه‌های دولتی شهرستان، خاطرنشان کرد: فرمانداری وظیفه‌ی مستقیم اجرایی ندارد اما در چهارچوب همین وظایف ذاتی، خود را مکلف به پیگیری مشکلات و خواسته‌های به‌حق یاوران شورا از طریق دستگاه‌ها و ادارات زیرمجموعه و رفع این مشکلات می‌دانیم.

** مدیران ادارات شیراز پاسخگوی یاوران شورای شهر شیراز می‌شوند

بر پایه این گزارش، 33 نفر از نمایندگان یاوران شورای شهر شیراز در ابتدای این نشست؛ گلایه‌ها و مشکلات محلات خود را مطرح کردند و از فرماندار شیراز خواستند که همزمان با شورای اسلامی شهر برای حل آنها پیگیری کنند.
تفکیک و دسته‌بندی مطالبات و مشکلات، برگزاری جلسات منظم فرماندار با یاوران شورا، بازدیدهای منظم از مناطق مختلف شهر و پاسخگویی مدیران دستگاه‌ها و ادارات مختلف شهرستان با حضور در جلسات مشترک با یاوران، ازجمله وعده‌های فرماندار شیراز در پایان این دیدار بود. 

گفتنی است؛ «سید عبدالرزاق موسوی» رئیس شورای اسلامی شهر شیراز، پیش‌تر از برگزاری جلسات فرا سازمانی با هدف هماهنگی بیشتر بین دستگاه‌های مختلف خدمات‌رسان در شهر شیراز؛ در راستای سیاست‌های این شورا در سال سوم خبر داده بود و خواستار نظارت جدی اعضای شورای شهر و یاوران شورا بر عملکرد دستگاه‌های اجرایی و خدمات‌رسان شد.

پایان خبر/

۱۳۹۸/۱۰/۳۰ - ۱۰:۱۴:۰۴

دیدگاه های شما