امروز: چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

نوذر امامی: هیچ خطری ساکنان محدوده حسینی‌الهاشمی و برف‌فروشان را تهدید نمی‌کند

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر شیراز گفت: جای هیچگونه نگرانی برای شهروندان وجود ندارد و تمام ساخت‌وسازهای شهرداری در محدوده حسینی‌الهاشمی و برف‌فروشان براساس معیار انجام شده است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر شیراز، «نوذر امامی» در جلسه ویژه کمیسیون شهرسازی و معماری با موضوع بررسی ابهامات در خصوص وضعیت گسل‌های محدوده شهر شیراز و اقدامات انجام شده توسط دستگاه‌های متولی و پیش‌بینی‌های مربوطه برای ساخت‌وساز در این مناطق گفت: جای هیچگونه نگرانی برای شهروندان نیست و تمام پروانه‌ها و مجوزات ساخت‌وسازهای شهرداری و انبوه سازان در این مناطق براساس معیار و شاخص های فنی و شهر سازی انجام شده است.
وی افزود: بر مبنای صحبت‌های کارشناسانه مدیر مرکز زمین شناسی جنوب کشور و مشاورین طراحی در همین جلسه ویژه ، محدوده حسینی‌الهاشمی در خط گسل زلزله نیست و تمام ساخت‌وسازهای شهرداری در این محدوده براساس طرح جامع و طرح تفصیلی شیراز بوده و سازه‌های آنها براساس مقاومت و جنس زمین طراحی وانجام شده است.
او با تاکید بر اینکه هیچ تخلفی در موضوع ساخت‌وسازهای این پهنه وجود ندارد، گفت: کلیه انبوه سازان براساس کارهای مطالعاتی فعالیت‌های خود را در این مناطق ادامه داده و موارد قانونی را بر اساس آیین نامه ۲۸۰۰مقررات ملی ساختمان رعایت کرده و در آینده با حساسیت بیشتری رعایت نموده چرا که ارزیابی خواهند شد .
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شیراز با اشاره به اینکه شهر شیراز بر روی گسل واقع شده است، تصریح کرد: اگر آیین‌نامه مقررات ساختمان رعایت نشود برای تمام ساختمان‌های شهر مشکل پیش خواهد آمد.
وی تاکید کرد: هر کجا گسل هست به معنای عدم ساخت‌وساز نیست بلکه باید براساس شرایط خاص این مناطق تمهیدات ویژه اندیشیده شود.چون ساختمان سرمایه ملی بوده و باید با توجه به نوع خاک و میزان مقاومت و تراکم و طبقات آن سازه طراحی و اجرا شود.
امامی انتقاد بدور از تعصب و غرض مسئولین و دستگاه‌های اجرایی به این موضوع خاص را در صورتی که کارشناسی شده باشد سازنده خواند.
او حاشیه‌های مطرح شده در خصوص گسل‌های شیراز را فرصتی دوباره برای سخت‌گیری و بررسی مجدد حریم ممنوعه آن برای ساخت و ساز دانست.
وی با اشاره به طرح این موضوع در شبکه‌های اجتماعی، اظهار کرد: موضوع مطرح شده در خصوص این محدوده ابهامات بسیاری را برای ساکنان و سرمایه‌گذاران فعال در این مناطق ایجاد کرده که ضرورت داشت با حضور صاحب نظران و کارشناسان برطرف شود.
وی با تاکید بر اینکه به گفته کارشناسان در محدوده حسینی‌الهاشمی غار آهکی وجود نداشته و هسته تشکیل دهنده این منطقه سازند گچی است ،افزود: ساخت‌وسازها در این محدوده زمانی انجام گرفته که مطالعات آن تکمیل شده است.
این عضو شورای شهر شیراز خاطرنشان کرد: طبق اعلام رییس مرکز زمین شناسی و اکنشافات معدنی ،این مطالعات در سال‌های پیش از شروع ساخت‌وساز انجام گرفته و مستندات آن قابل ارائه است.
وی با اشاره به وجود گسل در شیراز و وجود ساخت‌وسازها در این محدوده‌ها، عنوان داشت: این موضوع به ما هشدار می‌دهد که باید تمام مسائل ایمنی را  به طور ویژه در این مناطق رعایت کنیم و در صورت رعایت اصول و معیارهای مشخص شده در آیین نامه، پروانه، طراحی سازه و آیین نامه ۲۸۰۰ جای هیچگونه نگرانی نیست.
وی اظهار  کرد: طرح زیر پهنه بندی و زمین لغزش و تعیین حریم گس‌ها و ژئوتکنیک و ژئوالکترونیک برای شناسایی غارهای شمال و جنوب و اطراف شیراز در کمیسیون شهرسازی و عمران در دست اقدام بوده و مجموعه شهرداری در حال مطالعه و اقدام آن است.
نواب قائدی: ساخت‌‌وسازها در مناطقی که بر روی گسل است باید مقاوم‌تر باشد
رئیس کمیسیون حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر شیراز نیز با اشاره به اهمیت مساله مطالعات پیش از انجام ساخت‌وساز، عنوان داشت: آنچه اهمیت دارد این است که آیا ما مطالعاتی در خصوص نحوه ساخت‌وساز و دستورالعمل ریز پهنه ساخت‌وساز در مناطق مختلف شیراز داریم یا خیر؟
دکتر«نواب قائدی» با اشاره به اینکه اگرچه در آئین نامه ساخت‌وساز در مناطق واقع شده بر روی گسل ممنوع نیست اما این نکته حائز اهمیت است که باید در این بخش ها مطالعات ویژه‌تر انجام و نوع ساخت‌وساز باید متفاوت و مقاوم باشد.
وی خاطرنشان کرد: این موضوع پیشتر نیز در کمیسیون‌های حمل‌ونقل و ترافیک و نیز شهرسازی و معماری مطرح شده اما تاکنون مطالعاتی ارائه نشده است.
او افزود: اگر مطالعاتی هست باید قابل ارائه باشد و در صورتی که مطالعه‌ای در این بخش‌ها انجام نشده باید پرسید ساخت‌وسازها پیش از این بر چه اساسی صورت گرفته است؟
سولماز دهقانی: اگر مطالعات انجام نشده ساخت‌وسازها نباید ادامه پیدا کند
«سولماز دهقانی» رئیس کمیسیون گردشگری و زیارتی شورای اسلامی شهر شیراز نیز با اشاره به اهمیت موضوع ایمنی ساختمان و تمهیدات لازم در ساخت‌وساز به ویژه در مناطق خاص همچون برف‌فروشان، گفت: موضوع مهم این است که آیا ساخت‌وسازها در مناطقی همچون حسینی‌الهاشمی و برف فروشان که گفته می‌شود بر روی غارهای آهکی ساخته شده و جنس زمین آن متفاوت است درست بوده و این محدوده‌ها توان این حجم از ساختمان‌سازی را دارد؟
وی تاکید کرد: اگر مطالعاتی در این بخش‌ها نداریم باید از ایجاد ساخت‌وسازهای بیشتر جلوگیری کنیم تا زمانی که مطالعات دقیق انجام شود.
بر پایه این گزارش، در این جلسه همچنین مباحث از دیدگاه کارشناسان و متخصصان حوزه‌های مختلف از جمله زمین‌شناسی مورد اشاره قرار گرفت و جنبه‌های مختلف موضوع گسل‌های شیراز و مسائل مطرح شده در خصوص محدوده حسینی‌الهاشمی و برف‌فروشان مورد بررسی قرار گرفت.
پایان خبر /
 
۱۳۹۸/۱۲/۲۱ - ۲۳:۰۷:۳۱

دیدگاه های شما