امروز: یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

نظارت بر دستگاه‌های خدمات‌رسان شیراز اولویت اصلی شورا در سال پیش‌رو خواهد بود

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز از تشکیل نخستین جلسه مشترک هیئت رئیسه و روسای کمیسیون‌های شورا درسال ۹۹ از طریق فضای مجازی و ویدئو کنفرانس خبر داد.

به گزارش روابط‌ عمومی و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر شیراز، دکتر«سید عبدالرزاق موسوی»با اشاره به ضرورت تشکیل جلسه مشترک، در اجرای بند ۷ شرح وظایف هیئت رئیسه شورا مصوبه شورای عالی استان‌ها و با تاکید بر تقویت کمیسیون‌های تخصصی شورا اظهار داشت: شورا دو وظیفه اصلی دارد که وظیفه نخست آن وضع مقررات و ضوابط لازم برای اداره شهر و دیگری نظارت بر اجرای دقیق مصوبات، اقدامات شهرداری و حسب مورد برخی دستگاه‌های خدمات رسان در شهر است.

وی در موضوع نظارت بر دستگاه‌های خدمات رسان، انعقاد تفاهم‌نامه‌ها که در سال سوم مورد توجه قرار گرفت را مکانیزم اصلی انجام این وظایف دانست و تاکید کرد که در این راستا اقدامات خوبی انجام شده است.

او با اشاره به وضع مقررات و نظارت بر اجرای آنها با توجه به اینکه بخش عمده انجام این وظایف هم در بحث مصوبات و هم در بحث نظارت برعهده کمیسیون‌های تخصصی است، گفت: اگرچه کمیسیون‌های ما در سال ۹۸ خوب عمل کردند، اما ضعف‌هایی هم داشتیم، هرچه کمیسیون‌ها توانمندتر و فعال تر باشند به همان میزان هم شورا موفق‌تر خواهد بود.

نایب رئیس شورای عالی استان‌ها در موضوع انجام وظایف به وجود تفاوت‌هایی در برگزاری جلسات، بررسی مصوبات، ارائه طرح‌ها، اعمال نظارت و پیگیری مصوبات اشاره داشت و افزود: گزارش مستند تمامی این فعالیت‌ها تهیه و تقدیم روسای کمیسیون‌ها خواهد شد.

وی اظهار امیدواری کرد: با استفاده از این گزارش و ارزیابی عملکرد کمیسیون‌ها در سال ۹۸ بتوانیم عملکرد بهتری را در سال جاری و در کمیسیون‌های شورا شاهد باشیم.

موسوی با اشاره به تصمیمات اتخاذ شده در این جلسه و با توجه به شرایط خاص موجود و تاکید بر عدم مراجعه حضوری شهروندان به شورا و شهرداری و نیز با توجه به محدودیت جدی اعضای شورا در سازمان‌ها، مناطق و محلات، یادآور شد: اعضای شورا هر کدام براساس برنامه تنظیم شده از سوی روابط عمومی ۲ ساعت در هفته را به پاسخگویی تلفنی به شهروندان اختصاص می‌دهند.

وی اضافه کرد: ناظرین مناطق هرکدام زمانی را در هفته در مناطق مربوطه به پاسخگویی به شهروندان اختصاص خواهند داد، همچنین ناظرین سازمان‌ها نیز حداقل ۲ ساعت در سازمان مربوطه جهت پاسخگویی و پیگیری امور شهروندان حضور خواهندداشت.

موضوع نحوه نظارت کمیسیون‌ها در شهرداری دیگر دستور جلسه‌ای بود که رئیس شورا به آن اشاره داشت و گفت: تنظيم برنامه جهت ارائه گزارش عملكرد يك سازمان و يك منطقه در كميسيون تلفيق يا جلسه هم‌انديشي به صورت هر دو هفته يك بار خواهد بود.

وی اضافه کرد: گزارش ماهيانه اقدامات وعملكرد سازمان‌ها و مناطق شهرداري با در نظر گرفتن حدود اختیارات نمایندگان شورا در سازمان‌ها، حدود شرکت در جلسات شورای سازمان وهیات مدیران، میزان پاسخگویی به مراجعین سازمان‌ها و نظارت برعملکرد کلی سازمان، دریافت و جهت بررسی و اعلام نظر به کمیسیون‌ها و ناظرین ارائه شود.

دریافت گزارش اجراي مصوبات شورا، بودجه مصوب سال 99 و تكاليف آن جهت بررسي موضوع دیگری بود که موسوی به آن پرداخت.

او تاکید کرد: ارزيابي عملكرد مديران شهرداري براساس شاخص‌هاي تدوين شده در شورا بوده و نظارت حضوري اعضا به عنوان نماينده يا ناظر شورا در سازمان‌ها و مناطق شهرداري وهمچنین تعيين ناظرين خاص شورا جهت نظارت بر پيشرفت اجراي پروژه‌هاي اولويت‌دار شهرداری در جلسه هم‌اندیشی و یا تلفیق با حضور مسؤلین مربوطه بررسی خواهد شد.

بررسی طرح دستورالعمل‌های ماده ۸٠ قانون شوراها دستور دیگر این جلسه بود که مورد تاکید قرار گرفت و افزود: این موضوع شرح وظایف شورای شهر است که با همکاری کارشناسان شورا تهیه و مقررشده روسای کمیسیون‌ها این طرح را با اولویت در دستورکار کمیسیون‌ها قراردهند.

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز اظهارداشت: دستور دیگر این جلسه ساماندهی نحوه استفاده از خدمات مشاورین کمیسیو‌ن‌ها بود که بنا به پیشنهاد کمیسیون‌ها به تصویب جلسه هم‌اندیشی برسد.

گفتنی است: در پایان این جلسه مقررشد جلسات کمیسیون‌ها براساس برنامه سال گذشته ازطریق فضای مجازی برگزارشود.

پایان خبر/ 

۱۳۹۹/۰۱/۱۱ - ۲۰:۱۶:۰۴

دیدگاه های شما