امروز: شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

رییس شورای شهر اسلامی شیراز: بسیاری از مشکلات و مطالبات شهروندان مربوط به شورا و شهرداری نیست

رییس شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه بسیاری از مشکلات و مطالبات شهروندان مربوط به شورا و شهرداری نیست، گفت: با وجود مشکلات فراوانی که وجود دارد تلاش ما این است که با رایزنی و ارتباط با دستگاه‌های دیگر خواسته‌های مردم را پیگیری کنیم.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر شیراز، دکتر «سید عبدالرزاق موسوی» در بازدید از منطقه دو شیراز که با حضور ناظر شورا در این منطقه، شهردار منطقه دو، یاوران شورا و جمعی از شهروندان برگزار شد، گفت: بسیاری از مشکلاتی که شهروندان و یاوران شورا مطرح می‌کنند اساساً مربوط به شورا و شهرداری نیست و تنها راهکار این است که با رایزنی و ارتباط با دستگاه‌های خدمات‌رسان دیگر خواسته‌های مردم را پیگیری کنیم.
وی با اذعان به اینکه شهرداری توان پاسخگویی به بسیاری از توقعات را ندارد، تصریح کرد: شوراها و شهرداری‌ها در وضعیت بسیار دشواری قرار دارند؛ برخلاف گذشته و برخلاف تمام دنیا، در حال حاضر دولت نه‌تنها کمکی به شهرداری‌ها نمی‌کند بلکه از این نهاد کمک‌هایی هم دریافت می‌کند.
موسوی با یادآوری اینکه برخی از شهرداری‌های کلان‌شهرهای دیگر حتی در پرداخت حقوق کارکنان خود و هزینه‌های جاری هم دچار مشکل شده‌اند، با تقدیر از تلاش‌های بی وقفه در شورا و شهرداری شیراز برای اداره شهر، خاطرنشان کرد: در این شرایط سخت، کار کردن در دستگاهی همچون شهرداری بسیار سخت‌تر است و ما قدردان زحمت‌های عزیزان در شهرداری هستیم؛ امید داریم که در مدیریت منابع مالی محدود نهایت امانت‌داری را به خرج دهند.
رییس شورای اسلامی شهر شیراز به مدیران شهرداری توصیه کرد که هیچ کاری بدون توجیه فنی و کارشناسی اجرا نشود و از تجارب شهرهای دیگر کشور و بلکه شهرهای مشابه دنیا، بهره‌برداری کنند.
وی تقسیم‌بندی پروژه‌های شهرداری را بر اساس محلات مختلف کاری ارزشمند توصیف کرد و اظهار امیدواری کرد که این رویه در همه مناطق شیراز پیش گرفته شود.

** شورای محلات باید قانونی و احیا شود

موسوی در ادامه با اشاره به مشکلات یاوران شورا در منطقه دو، مسائل یاوران را ریشه‌ای و اساسی‌تر از از این موضوعات دانست و تأکید کرد: مشکل قانونی یاوران شورا باید به طور اساسی حل شود؛ مانند تمام دنیا که اداره محلات به خود محلات و شورای آنها واگذار می‌شود، در کشور ما هم شورای محلات باید احیا شود و به رسمیت شناخته شود.
عضو شورای عالی استان‌ها با یادآوری فرمایشات و مواضع حضرت امام خمینی (ره) در این خصوص، وضعیت فعلی در خصوص نهاد شوراها و یاوران شورا را سلیقه‌ای و بدون ضابطه خواند و خاطرنشان کرد: تنها بستری که برای مشارکت مردم وجود دارد شوراهاست که شروع آن از محلات است؛ شورای محلات باید در مجلس مصوب شود، انتخابات قانونی در محلات برگزار شود و اختیارات قانونی هم به آنها واگذار شود.

** نظام به شوراها نیاز دارد

موسوی به بروز دلسردی و بی اعتمادی فزاینده در جامعه اشاره کرد و افزود: نظام به اعتمادسازی و افزایش مشارکت مردم نیاز دارد و شوراها بهترین بستر برای رفع این نیاز هستند؛ ضمن اینکه به همین دلیل معتقدم که باید شورای شهر را نیز نیازمند شورای محلات بدانیم.
این عضو شورای عالی استان‌ها، در پایان با بیان اینکه کمک عملی مردم به اداره کشور حتی نسبت به دوران جنگ هم بیشتر است، تأکید کرد: در شرایط سخت امروز، این کشور با کمک مردم اداره می‌شود و در چنین شرایط پیچیده‌ای نیازمند ایثاری حتی قوی‌تر از زمان دفاع مقدس هستیم.

** دکتر مقیمی: آسیب‌های اجتماعی زیادی منطقه دو شیراز را تهدید می‌کند

بر پایه این گزارش، ناظر شورای اسلامی شهر شیراز در منطقه 2 نیز با تقدیر از همکاری یاوران شورا در این منطقه، گفت: همانطور که ایثارگران در دفاع مقدس برای هر وجب از این سرزمین بدون منت جان‌فشانی کردند، امروز هم یاوران شورا بدون منت یاریگر مردم هستند و کارهای خیر برای مردم انجام می‌دهند.
دکتر قاسم مقیمی یاوران شورا را معتمد واقعی مردم توصیف کرد و افزود: ارتباط تنگاتنگ یاوران با مردم محلات از یک سو و با شورا و شهرداری از سوی دیگر جایگاه حساسی برای آنها ایجاد کرده است.
وی با اشاره به گستردگی و حساسیت‌های فراوان در منطقه دو شیراز، گفت: بخش قابل توجهی از بافت فرسوده شهر در این منطقه است و از همین رو آسیب‌های اجتماعی زیادی همواره در کمین ساکنان این منطقه است.
مقیمی افزود: شهر یک موجود زنده است و اگر به بافت فرسوده شهر خدمات به موقع و به شکل مطلوبی نرسد، هزاران مشکل و معضل اجتماعی مضاعف در تمام شهر ایجاد می‌شود.
ناظر شورای شهر شیراز در منطقه دو در پایان از یاوران و شهروندان درخواست کرد که شهردار جدید این منطقه را در اجرای برنامه‌های خود برای رفع نیازها و کاهش آسیب‌های منطقه، کمک کنند.

گفتنی است در پایان این بازدید، مشکلات و مطالبات شهروندان و یاوران دسته‌بندی و برای پیگیری مشکلات مطرح شده تصمیم‌گیری شد.

پایان/

۱۳۹۹/۰۷/۲۰ - ۱۰:۲۴:۴۴

دیدگاه های شما