امروز: یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

مصوبات یکصد و پنجاه و هشتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر شیراز

طرح دوفوریتی ایجاد مدیریت واحد جهت سامان‌دهی، تغسیل، تکفین و تدفین کلیه درگذشتگان ناشی از ویروس کرونا در آرامستان بهشت احمدی در صحن علنی شورای اسلامی شهر شیراز، به تصویب رسید.

به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و پاسخگویی شورای اسلامی شهر شیراز، در یکصد و پنجاه و هشتمین جلسه علنی این شورا که عصر یکشنبه 25 آبان‌ماه به صورت ویدئوکنفرانسی برگزار شد، طرح دوفوریتی ایجاد مدیریت واحد جهت سامان‌دهی، تغسیل، تکفین و تدفین کلیه درگذشتگان ناشی از ویروس کرونا در آرامستان بهشت احمدی به تصویب رسید.
بر پایه مصوبه‌ی اعضای شورای شهر شیراز در این خصوص، شهرداری شیراز مکلف شد که با رعایت موازین بهداشتی قطعه‌ای مشخص در آرامستان بهشت احمدی را جهت دفن درگذشتگان ناشی از بیماری کووید 19 اختصاص دهد و تا هنگام فراهم شدن زیرساخت‌های مورد نیاز دفن کلیه درگذشتگان در آرامستان بهشت احمدی، طبق جدول زمان بندی ارائه شده، آرامستان دارالرحمه نیز به منظور تغسیل بهداشتی درگذشتگان ناشی از کرونا، همکاری کند.
همچنین شهرداری مکلف شده است که به منظور ایجاد مدیریت واحد جهت سامان‌دهی، کنترل و نظارت بر امر حمل، تغسیل و تدفین درگذشتگان ناشی از بیماری کووید 19، کارگروهی با محوریت سازمان مدیریت آرامستان‌های شهرداری و متشکل از عضو و ناظر شورای شهر در سازمان مدیریت آرامستان‌ها، نماینده معاونت خدمات شهری شهرداری، نماینده هیات امنای دارالرحمه شیراز، نماینده جامعه روحانیت، نماینده شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز، نماینده دانشگاه علوم پزشکی شیراز و نماینده شرکت آب منطقه‌ای استان فارس تشکیل داده و نتیجه کارگروه به صورت منظم و مکتوب به شورای اسلامی شهر ارائه کند. 
افزایش پرسنل مورد نیاز به منظور تسریع در فرآیند تغسیل، تکفین و تدفین درگذشتگان ناشی از بیماری کووید 19 ظرف دو هفته، از دیگر تکالیف شهرداری شیراز خواهد بود.
شهرداری شیراز همچنین مکلف شد که حداکثر ظرف مدت یک ماه به منظور احداث یا فراهم آوردن غسالخانه مجزا جهت درگذشتگان مرد و زن ناشی از بیماری کووید 19، خرید و نصب تجهیزات مورد نیاز جهت تأمین برق سردخانه در محل آرامستان بهشت احمدی اقدام و گزارش عملکرد خود را ماهیانه به شورای اسلامی شهر ارائه کند.
تأمین خودروهای مورد نیاز جهت حمل درگذشتگان ناشی از بیماری کووید 19، از دیگر تکالیف شهرداری شیراز در این مصوبه است که بر اساس آن می‌تواند در صورت نیاز شرکت‌های طرف قرارداد را مکلف کند تا نسبت به افزایش رانندگان و خودروهای مورد نیاز اقدام کنند.
بر اساس این مصوبه، سازمان مدیریت آرامستان‌ها مکلف است به منظور دفع بهداشتی فاضلاب یا پساب ناشی از تغسیل اموات  کرونایی، با استفاده از استانداردهای مورد تایید شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز، محل‌های مناسبی جهت دفع بهداشتی این گونه پساب‌ها ایجاد کند.
اقدامات لازم درخصوص هماهنگی با فرمانداری و فرماندهی نیروی انتظامی شهرستان، نسبت به استقرار مأمورین نیروی انتظامی با هدف جلوگیری از ازدحام بستگان درگذشتگان در محل آرامستان بهشت احمدی از دیگر وظایفی است که بر عهده شهرداری گذاشته شده است.
شهرداری شیراز همچنین می‌بایست اقدامات لازم را درخصوص هماهنگی با پلیس راه و اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای نسبت به رفع نقایص موجود در محور شیراز - آرامستان بهشت احمدی، امور نصب علائم راهنمایی و رانندگی و روشنایی این محور را پیگیری و نتیجه را حداکثر ظرف یک ماه به شورای اسلامی شهر اعلام کند.
در نهمین و آخرین تبصره این مصوبه، شهرداری شیراز مکلف شده است که به منظور صیانت از حقوق شهروندی و رضایت مردم، ترتیبی اتخاذ کند تا در سامانه اطلاع‌رسانی مربوطه، فرآیند حمل، تغسیل، تکفین و تدفین درگذشتگان ناشی از بیماری کووید 19 را اطلاع‌رسانی کنند. 
اما طرح دیگر جمعی از اعضای شورا نیز در خصوص الزام شهرداری به ارائه لایحه ضوابط و قواعد ساختمانی استقرار کلینیک و مراکز خدماتی دامپزشکی بود که با کسب آرای لازم، به تصویب رسید.
بر اساس ماده واحده این مصوبه، شهرداری شیراز مکلف شده است که لایحه ضوابط و قواعد ساختمانی استقرار کلینیک و مراکز خدماتی دامپزشکی را با در نظر گرفتن دستورالعمل سیاست‌ها و ضوابط تأسیس درمانگاه‌ها، مجتمع‌های درمانی، بیمارستان‌ها و مراکز مایه‌کوبی سازمان نظام دامپزشکی ظرف مدت دو ماه از ابلاغ این مصوبه تهیه و جهت بررسی و تصویب به شورای اسلامی شهر ارائه کند.
گفتنی است یکصد و پنجاه و هشتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر شیراز برای نخستین بار به صورت ویدئوکنفرانسی و با پخش زنده صوتی و تصویری در سایت این شورا و صفحات فضای مجازی برگزار شد.
پایان/

۱۳۹۹/۰۸/۲۵ - ۱۷:۵۸:۱۵

دیدگاه های شما