امروز: دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

سولماز دهقانی: جشنواره طراحی نشان هویت بصری شیراز توسط اساتید ملی و بین‌المللی داوری خواهد شد

رئیس کمیسیون گردشگری و زیارت شورای اسلامی شهر شیراز گفت: کلانشهر شیراز این قابلیت را دارد که از وجوه مختلفی تبدیل به یک برند ارزنده شود.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر شیراز، «سولماز دهقانی» در آیین رونمایی از فراخوان مسابقه طراحی نشان هویت بصری شیراز، با بیان اینکه از 2 سال گذشته تاکنون جلسات و رایزنی‌های متعددی به منظور دستیابی به نشانی شایسته برای پایتخت فرهنگی ایران برگزار شده، خاطر نشان کرد: کار طراحان و عوامل اجرایی برای افرینش هویت شهرراز بسیار دشوار و حایز اهمیت است.

وی با تقدیر از نگاه مثبت مجموعه مدیریت شهری و به ویژه شهردار شیراز، تصریح کرد: رایزنی‌های متعددی برای برگزاری این فراخوان انجام شده و امیدواریم ماحصل همه این تلاش‌ها به تقویت خروجی کار انجامیده و در تقویت هویت شهری نقش مثبتی داشته باشد.

رئیس کمیسیون گردشگری و زیارت شورای اسلامی شهر شیراز همچنین طراحی نشان هویت بصری این شهر را الزامی برای متمایزکردن فرهنگ‌شیراز از دیگر شهرهای دنیا دانست و گفت: این نشان، نقش مؤثری در انتقال ارزش‌های والای فرهنگی و هویتی ایفا خواهد کرد.

دهقانی یکی از عوامل اساسی شکل‌دهی و معنابخشی به مناظر شهری را موضوع "هویت" دانست و ابراز کرد: هویت عاملی است که می‌توان از طریق آن شهرها و مناظر شهری را از یکدیگر متمایز کرد.

او با بیان اینکه هویت شهری ریشه در فرهنگ، رسوم و حس مکان دارد، افزود: در واقع هویت شهری ذهنیت و استنباط شهروندان از شهر را معنا می‌بخشد و از همین رو است که انسان‌ها در مواجهه با نمادها و نشانه‌های یک فرهنگ، به‌صورتی ناخودآگاه از مضامین نهفته در نمادهای فرهنگی برخوردار می‌شوند.

این عضو شورای اسلامی شهر شیراز بیان داشت: همانگونه که استفاده از نمادهای بصری در آثار اسطوره‌ای، ملی و مذهبی کاربرد داشته است، طراحی نشان هویت بصری شیراز نیز می‌تواند زمینه تقویت هویت و فرهنگِ شهری را تقویت کند و موجب وحدت و هماهنگی در طراحی سیما و مناظر آن شود.

دهقانی، سیاستگذاری و برنامه‌ریزی شهرداری شیراز را به‌منظور برگزاری مسابقه طراحی نشان هویت بصری در همین راستا برشمرد و اعلام کرد: جشنواره طراحی نشان هویت بصری شیراز با داوری داوران ملی و بین‌المللی به سرانجام خواهد رسید.

 پایان خبر/

۱۳۹۹/۱۰/۱۰ - ۱۰:۲۵:۴۳

دیدگاه های شما