امروز: شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

شهردار شیراز در آیین افتتاح کتابخانه تخصصی مرکز پژوهش‌ها: راه حل‌های مقطعی راهگشای مشکلات شهر نیست

شهردار شیراز با بیان اینکه امروز راهی جز تکیه بر کارهای مطالعاتی، پژوهشی و برنامه‌ای نداریم، تاکید کرد: راه حل‌های مقطعی و اقتضایی راه حل مشکلات کشور، استان و شهر نیست و نیازمند حرکت برنامه‌ای هستیم.

حیدر اسکندرپور یکشنبه ٥ بهمن در آیین افتتاح کتابخانه تخصصی مدیریت شهری مرکز پژوهش‌های اسلامی شورای شهر شیراز بیان کرد: مشکلی در مطالعات آکادمیک و در حوزه مدیریت شهری وجود دارد و آن هم فاصله بین نظری و اجرا است.

او افزود: متاسفانه بسیاری از مطالعاتی که در پایان نامه‌های کارشناسی ارشد و تزهای دکتری در ارتباط با مدیریت شهری انجام می‌شود، در بخش اجرا راهگشا نیست و در حوزه اجرا فاصله زیادی با آنچه که حاصل این مطالعات است، داریم که باید فکری در این باره کرد.

شهردار شیراز ابراز امیدواری کرد که با راه‌اندازی چنین کتابخانه‌ای در کنار مرکز پژوهش‌ها و شورا و مدیریت شهری، بتوانیم مسیرها را به گونه‌ای مدیریت کنیم که مطالعاتی که هزینه و وقت صرف می‌کنند حداقل در حوزه اجرا کاربردی باشند.

اسکندرپور ادامه داد: به عنوان مثال؛ نزدیک به ۴ سال است که با یکی از دانشگاه‌ها قرارداد مطالعات جامع منعقد شده و الان که می‌خواهیم کار به سرانجام برسانیم متوجه می‌شویم که ٧٠-٨٠ درصد این مطالعات به درد ما نمی‌خورد و ناچاریم دوباره مسیرهای دیگری را برای اینکه بتوانیم در حوزه مربوطه راه حل هایمان را اجرایی کنیم، طی کنیم.

او به علت این کار اشاره و عنوان کرد: بیشتر کارها را کتابخانه‌ای و با مطالعات نظری دنبال می‌کنیم و کمتر در حوزه میدانی و اجرایی از متخصصین امری که سال‌ها کار اجرایی کرده‌اند، استفاه می‌کنیم؛ به همین دلیل لازم است تلفیق حوزه نظری و اجرا در کارهای پژوهشی ما جدی تر شود.

شهردار شیراز خاطرنشان کرد: البته در بعضی حوزه‌ها مطالعات می‌تواند صرفا نظری باشد اما در حوزه اجرایی به خروجی داده‌ها برای تصمیم گیری و تعریف پروژه نیاز داریم.

اسکندرپور تاکید کرد: باید در کنار راه‌اندازی این کتابخانه بتوانیم یک مسیر جدیدی را تعریف کنیم که مجموع اقدامات موجب کمک به مدیریت شهری شود.

او خاطرنشان کرد: دفتر برنامه ریزی شهر تهران، در دوره‌ای که شهرداری این کلانشهر حرکت جدی را به سمت مدیریت شهری نوین شروع کرد، اقدام به راه‌اندازی کتابخانه تخصصی کرد؛ به همین دلیل ما نیز در برنامه ٥ و ٢٠ ساله تلاش کرده‌ایم که مسیرهایی تعریف کنیم که راهگشای مدیریت شهری در ماهها و سالهای آینده باشد.

شهردار شیراز در ادامه با اشاره به محل قرارگیری مرکز پژوهش‌های شورا، با بیان اینکه اکنون ۳۲ پروژه در بافت تاریخی این کلانشهر در دست اجراست، گفت: با اطمینان اعلام می‌کنیم که بافت تاریخی ظرف امسال و سال آینده مسیر بسیار درخشانی را طی خواهد کرد و یک ظرفیت جدی برای بخش‌های گردشگری و فرهنگی این کلانشهر خواهد شد.

پایان/

۱۳۹۹/۱۱/۰۶ - ۲۳:۵۱:۴۹

دیدگاه های شما