امروز: شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

رعایت پیوست فرهنگی اجتماعی در پروژه‌های شهری مهمترین دستاورد کمیسیون فرهنگی است

نشست خبری روز شنبه دوم اسفند ماه سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز به صورت مشترک با کمیسیون فرهنگی شورای شهر در "باغ ‌خانواده شمس" شیراز برگزار شد.

سید احمدرضا دستغیب با اشاره به اینکه کمیسیون فرهنگی شورای شهر رکن سیاستگذاری‌های فرهنگی شهر است?  گفت: این کمیسیون در این چهار سال فراز و نشیب‌های زیادی داشته و در برخی حوزه‌ها شاهد روند صعودی و بعضا کاهشی بوده اما نقطه قوت اقدامات فرهنگی شیراز به زعم وی بدیع و خلاقانه بودن رویدادهای فرهنگی بوده است.
رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی شهر شیراز خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین دستاوردهای این کمیسیون که از ثمره آن نسل‌های آتی نیز بهره مند خواهند شد الزام شهرداری به آوردن پیوست فرهنگی و اجتماعی برای پروژه‌ها و طرح‌ها بوده است.
دستغیب توجه شورای شهر پنجم به فرهنگ و آموزش مفاهیم شهروندی به ویژه با توجه به پذیرایی این شهر از مسافران و مهاجران فراوان را از دیگر دستاوردهای مهم این کمیسیون برشمرد و گفت شهرداری به خوبی توانسته دغدغه‌های فرهنگی این کمیسیون به ویژه در زمینه آموزش‌های شهروندی و فرهنگ سازی را درک کند و فرهنگ‌سراها نیز چه به صورت فیزیکی و چه مجازی گام‌های خوبی در این زمینه برداشته‌اند.
تعمیر و مرمت مساجد و ابنیه تاریخی شهر شیراز توسط شهرداری بعد از تصویب شورای شهر از جمله دیگر خبرهای خوبی بود که دستغیب به خبرنگاران داد و وی تشریح کرد: این بناها شامل مساجد، کنیسه و کلیسا و آتشکده به عنوان نماد وحدت ادیان الهی و به عنوان بناهایی تاریخی مورد توجه قرار گرفته و قرار است بازسازی شوند و در سال جاری 2 میلیارد و 800 میلیون تومان بودجه به این منظور اختصاص داده‌ایم.
بازسازی و بهسازی اصولی آرامستان «دارالسلام» شیراز و پیگیری ساخت آرامستان مفاخر و فرهنگوران در «دارالرحمه» و تلاش برای برداشتن موانع پیش روی آن از جمله تغییر کاربری اش به قطعه هنرمندان از دیگر اقداماتی بود که دستغیب به آنها اشاره نمود.
رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر شیراز در ادامه با بیان اینکه طی ۳ سال و نیم گذشته با فعالیت‌های نسبتاً قابل قبولی در این کمیسیون روبه‌رو بوده، گفت: طرح‌های خلاق و کاربردی از سوی شورا در این کمیسیون مطرح و در صحن علنی مورد تصویب واقع شد و سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز هم به به خوبی آنها را اجرا کرده است.
دستغیب با بیان اینکه طرح‌ها عمدتاً حول انسان مداری و فرهنگ مداری بوده است، افزود: در اجرای پروژه‌ها نیز الزام پیوست فرهنگی لحاظ شده است.
وی همچنین آموزش فرهنگ شهروندی را یکی از اصول و مبانی اجرای برنامه‌ها در شیراز ذکر و عنوان کرد: آموزش‌های مجازی در فرهنگسراها به خوبی در حال اجراست.
دستغیب با بیان اینکه یکسری از طرح‌ها برای اولین بار در شهرداری شیراز در حال اجراست که جشنواره شهروند برگزیده شامل ده عنوان کلی 
شهروند فعال و مشارکت جو
شهروند پیشرو
شهروند خلاق و ایده پرداز
شهروند فرهنگ ساز
شهروند سبز یا شهروند دوستدار محیط زیست
شهروند الکترونیک
شهروند قانون مدار 
شهروند هنرمند 
شهروند ورزشکار
شهروند ممتاز است 
وی گفت اجرای اولین جشنواره شهروند برگزیده با عنوان جشنواره "شهروند فعال و مشارکت جو" با هدف شناسایی و الگوسازی رفتارهای اجتماعی و فرهنگی شهروندان اجرا خواهد شد.

۱۳۹۹/۱۲/۰۳ - ۱۳:۲۷:۴۳

دیدگاه های شما