امروز: چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

دکتر دودمان: سامانه PMIS نظارت شهرداری را بر پروژه‌های خود ممکن می‌سازد

رئیس کمیسیون هوشمندسازی و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه با افتتاح سامانه PMIS شهرداری باعنوان بزرگ‌ترین کارفرمای شهر می‌تواند هر یک از پروژه‌های خود را به صورت لحظه‌ای رصد کند، ابراز داشت: اطلاعات لازم در حال حاضر مبنای دقیقی ندارد و سلایق شخصی در ارائه آن‌ها دخیل است.

به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و پاسخگویی شورای اسلامی شهر شیراز، لیلا دودمان امروز دوشنبه در آیین افتتاح سامانه‌های PMIS، حمل‌و‌نقل بار و سبزینه با اشاره به اینکه گسترش شهرها و توسعه خدمات شهری، انتظارات مردم از متولیان و بهره‌وری و کارایی سازمانی را افزایش داده است، گفت: از همین رو دیگر پرداختن به ابعاد مختلف مدیریت شهری با ابزارهای سنتی سابق ممکن نیست و ضروری است با ایجاد زیرساخت‌ها و ابزارهای نوین مبتنی بر فناوری اطلاعات فرایندها را مکانیزه کرد و با حذف کاغذ، شاهد افزایش شفافیت، کاهش فساد و هزینه‌ها و قانونمند‌کردن خدمات باشیم.

وی با بیان اینکه هوشمندسازی و توسعه سامانه‌های هوشمند به حاکم شدن فرایندها به جای سلیقه‌ شخصی می‌انجامد، اظهار داشت: رسیدن به این مرحله نیازمند طی چهار گام اساسی است؛ نخست باید فرایندهای کاری به‌صورت دقیق احصا شود و ضمن بازمهندسی و بهبود روش‌ها در کل شهرداری همسان‌سازی صورت گیرد و به اطلاع ذینفعان رسد.

دودمان افزود: در گام دوم باید فرایندهای یادشده از طریق سیستم‌های مدیریت اطلاعات الکترونیکی شود تا زمینه مدیریت یکپارچه و نظارت و ارائه گزارش‌های سیستمی فراهم شود؛ در گام سوم باید سعی کرد با خودکارسازی کامل فرایندها نقش کاربران را به حداقل رساند و سامانه‌های هوشمندی را که فارغ از محدودیت‌های زمانی و مکانی هستند جایگزین نیروی انسانی کرد و در گام نهایی باید به بتوان با اتکا به آنالیز داده‌ها و تحلیل‌های جامع مدیریت هوشمند به حذف عوامل آسیب‌زا دست زد.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز مدیریت منابع و پایش و رصد دائمی وضعیت شهر را از اهم فعالیت‌هایی دانست که باید برای مبارزه با فساد به آن اقدام کرد و گفت: از همین رو است که می‌توان از سامانه اطلاعات مدیریت پروژه اطلاعات شهرداری باعنوان یکی از پروژه‌های شاخص در مسیر هوشمندسازی یاد کرد.

وی یکی از افتخارات شورای پنجم را تشکیل کمیسیون هوشمندسازی و فناوری اطلاعات برشمرد و ادامه داد: با پیگیری مداوم پروژه‌ها و حل مشکلات و کمک به تسریع آنان توانسته‌ایم گام مهمی در رسیدن به شهر هوشمند برداریم.

دودمان اولین مرحله دستیابی به شهر هوشمند را رونمایی از پروژه‌های هوشمندسازی دانست و گفت: کمیسیون هوشمندسازی در راستای اجرای پروژه یادشده، بیش از ۱۵ جلسه کارشناسی فنی و مدیریتی را به منظور حل مشکلات برگزار کرده و به صورت مداوم به بازدید میدانی از پیشرفت پروژه مبادرت کرده است.

رئیس کمیسیون هوشمندسازی و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر شیراز افزود: این سامانه امکان نظارت دقیق و شفاف بر عملکرد شهرداری در اجرای پروژه‌ها از لحظه آغاز  تا مراحل برآورد، انجام مناقصات و انتخاب مجری ذیصلاح، عقد قرارداد، عملیات عمرانی و کارگاهی را فراهم می‌کند که نظارت هوشمند شهرداری بر عملکرد پیمانکاران را به همراه دارد.

دودمان با قدردانی ویژه از معاونت حمل‌و‌نقل و ترافیک از دیگر پروژه کمیسیون هوشمندسازی با عنوان سامانه جامع مدیریت حمل‌و‌نقل بار درون‌شهری نیز یاد کرد و گفت: این طرح امکان ارائه پروانه‌ها و مجوزهای لازم  را برای وسایل نقلیه حمل بار و رانندگان فراهم می‌سازد که در راستای ارائه خدمات غیرحضوری به شهروندان نقشی برجسته ایفا خواهد کرد.

او با بیان اینکه شورا و به ویژه کمیسیون هوشمندسازی و فناوری اطلاعات و نیز شهرداری در یک سال گذشته سامانه ها و پروژه های هوشمندسازی متعددی را در دستور کار قرار داده‌اند، عنوان کرد: این مجموعه در تلاش است شهر شیراز در این زمینه ارتقا یابد.

رئیس کمیسیون هوشمندسازی و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر شیراز گفت: در آینده نزدیک پروژه‌های بزرگی همچون فاز سوم شهروندسپاری، پلتفرم یکپارچه‌سازی ارائه خدمات شهروندی، کیف پول شهروندی، هوشمندسازی میدان میوه و تره‌بار، نرم افزار هوشمند تفکیک زباله از مبدا، مدیریت اتوبوسرانی و تاکسیرانی، سامانه‌های مربوط به مرکز کنترل ترافیک، چتر وای‌فای، مرکز نواوری و فناوری دیتاسنتر شهرداری و فیبر نوری شهرداری به بهره‌برداری خواهد رسید.

او همچنین به افتتاح اولین دکل 5G  در شیراز باعنوان دومین کلانشهر ایران پس از تهران اشاره و بیان کرد: با همکاری مستمر و مستقیم با شهرداری بستر دست‌یابی به تحول دیجیتال در شهر شیراز برای مدیران و شهروندان قابل دسترسی است و لازم است سیاست گذاری‌ها برنامه‌ها و پروژه‌های شهر نیز با همین سرعت وارد تحول دیجیتال برای نیل به اهداف ایجاد شهر هوشمند شوند.

دودمان ابراز داشت: مدیریت و انتشار داده‌های شهری با رعایت امنیت سایبری و سطح اطلاعات به عنوان بخشی از حقوق شهروندی، منجر به ایجاد شفافیت در مدیریت شهری، توانمندسازی شهروندان، جامعه مدنی و بخش خصوصی برای اخذ تصمیمات آگاهانه، تحلیل مقایسه و کشف روابط معنادار، شناسایی چالش‌های اجتماعی و اقتصادی، نابرابری‌ها و ارزیابی پیشرفت در برنامه‌ها و خدمات عمومی برای مراکز علمی پژوهشی و تقویت زیست‌بوم نوآوری و کسب و کارهای دانش بنیان خواهد شد.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه طبق سازوکار مشخص برای مدیریت یکپارچه، ساماندهی سطح‌بندی و فرآیند زنجیره‌ای منظم از برنامه‌ریزی تا انتشار داده‌ها در دستور کار شورای پنجم است، ادامه داد: امید است این طرح‌ها نیز در صحن شورا مورد حمایت اعضا و درنهایت تصویب قرار گیرد.

او همچنین ایجاد تحول در حوزه هوشمند‌سازی را نیازمند همکاری مدیران و متولیان امر دانست و گفت: افزون بر مدیران شهری از استاندار فارس  نیز درخواست می‌کنم با حمایت همه‌جانبه خود برای تسریع در اجرای پروژه‌ها شهرداری را همراهی کند تا تا بتوانیم به ابعاد مختلف شهر هوشمند جامه عمل بپوشانیم و هرچه سریعتر این پروژه‌ها را به شهروندان تقدیم کنیم.

پایان/

۱۳۹۹/۱۲/۰۵ - ۰۸:۱۵:۲۸

دیدگاه های شما