امروز: پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

مصوبات یکصد و هشتادمین جلسه شورای اسلامی شهر شیراز

یکصد و هشتادمین جلسه علنی عادی شورای اسلامی شهر شیراز برگزار شد.


به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و پاسخگویی شورای اسلامی شهر شیراز، در نخستین دستور کار جلسه علنی این شورا که یکشنبه پنجم اردیبهشت‌ماه برگزار شد، اعضای شورا طرحی دوفوریتی درباره پرداخت مبلغ ۱۰میلیارد ریال به آموزش و پرورش فارس به منظور خرید کتاب و تجهیز کتابخانه‌های مدارس مناطق محروم ارائه کردند؛ در این طرح که با یک ماده واحده به تصویب رسید، عنوان شده است که شهرداری شیراز موظف است برای یکصد مدرسه مناطق محروم شهر شیراز، به‌ازای هر مدرسه ۱۰ میلیون تومان، با معرفی اداره کل آموزش و پرورش استان فارس اختصاص دهد.
دستور کار بعدی این شورا به طرحی دوفوریتی با موضوع ارائه بسته معیشتی به رانندگان تاکسی فعال درون‌شهری شیراز اختصاص یافت که با تصویب شورا، شهرداری شیراز می‌بایست تا سقف ۱۰هزار تاکسی فعال درون شهری، مبلغ پنج میلیون ریال در قالب بسته معیشتی از محل بودجه سال ۱۴۰۰ شهرداری پرداخت کند.
در ادامه این جلسه، لایحه یک‌فوریتی شهرداری شیراز، درباره آیین‌نامه اجرایی نحوه برگزاری هفته نکوداشت شیراز که از کمیسیون تلفیق و هیأت رئیسه شورا ارائه شده بود، بررسی شد؛ بر این اساس، شوراییان آیین‌نامه اجرایی نحوه برگزاری هفته نکوداشت شیراز را با هفت ماده و دو تبصره به تصویب رساندند.
دستور کار چهارم شورای اسلامی شهر شیراز به موضوع نحوه پرداخت حقوق، دستمزد و مزایای نیروهای حجمی اختصاص یافت که از کمیسیون برنامه و بودجه، امور حقوقی و املاک شورا به صحن ارائه شده بود. این طرح با یک ماده واحده به تصویب رسید؛ بر اساس این مصوبه، شهرداری شیراز مکلف است درخصوص نحوه پرداخت حقوق، دستمزد و مزایای نیروهای حجمی مورد نیاز ضوابطی را رعایت و آن‌ها را در مفاد قراردادهای منعقدشده با شرکت های تأمین نیرو اجرا  کند؛ بدین‌ترتیب ضروری است گروه‌های شغلی بر اساس ضوابط اداره کار اصلاح و طرح طبقه‌بندی مشاغل شهرداری اجرا شود؛ همچنین شهرداری باید جدول حقوق و دستمزد را براساس طرح طبقه‌بندی مشاغل شهرداری و پایه سنوات تجمعی تهیه کند، افزون بر این، پرداخت حقوق یک ماه نیروهای حجمی به عهده شرکت است. ایاب و ذهاب، کشیک بارندگی و نوبتکاری و سایر موارد قانونی اداره کار  و عرف کارگاه باید پرداخت شود. علاوه بر این، می‌بایست امکان بیمه تکمیلی نیروهای حجمی فراهم شود تا کارکنانی که تمایل دارند، عضو بیمه تکمیلی شوند؛ همچنین، ضروری است کارت رفاهی شهرداری برای پرسنل حجمی صادر شود.
در ادامه شهرداری مکلف شده است که با شرکت‌های طرف قرارداد حساب مشترکی برای پرداخت حقوق افتتاح کند و برای کنترل و نظارت به همراه صورت وضعیت ماه جاری، لیست بانک، بیمه و دارایی ماه قبل هم پیوست شود.
بر اساس این مصوبه، ضروری است از سیستم کارتکس ورود و خروج در نقاط جغرافیایی مختلف به منظور تهیه لیست کارکرد استفاده شود؛ همچنین تهیه البسه و وسایل حفاظت فردی نیز برای نیروهای حجمی بر عهده شهرداری است و شرکت‌ها می‌بایست حقوق‌ها را به‌صورتی واحد در بانک شهر پرداخت کنند.
در این جلسه همچنین گزارش شهرداری شیراز از روند اجرای مصوبه شورای در خصوص ارائه طرح امکان‌سنجی و برنامه‌ریزی فیزیکی احداث شهربازی بزرگ شیراز در محل اراضی کارخانه سیمان، قرائت و مورد بررسی اعضا قرار گرفت.
در پایان جلسه امروز شورای شهر شیراز، طرح کمیسیون شهرسازی و معماری در خصوص اصلاح ضوابط مربوط به پارکینگ واحدهای تجاری و دفتر کار در دفترچه ضوابط طرح تفصیلی، ضمن اعلام وصول، برای بررسی بیشتر به کمیسیون برنامه و بودجه، امور حقوقی و املاک شورا ارسال شد.
پایان/

On Sun, Apr 11, 2021 at 7:30 PM shora shiraz <shorashiraz5@gmail.com> wrote:

نطق دکتر موسوی- رییس شورای اسلامی شهر شیراز-22 فروردین 1400
بسم الله الرحمن الرحیم
در آغاز 20 فروردین ماه، سالروز شهادت سید شهیدان اهل قلم، شهید سید مرتضی آوینی است. کارگردان، مستندساز و روزنامه‌نگار حوزه فرهنگ و هنر که سهم به سزایی در ثبت و ضبط مستندهای تاریخ دفاع مقدس داشت. نکته جالب درباره این شهید عزیز که 4 سال پس از پایان جنگ و در حین مستندسازی برای دفاع مقدس به شهادت رسید، این است که اگرچه مجموعه فیلم‌های مستند او با نام روایت فتح مشهور شده بود، اما تا زمان شهادت کسی نمی‌دانست که سازنده آن‌ها آوینی است؛ این گمنامی تا زمان شهادت یکی از درس‌هایی است که شهید آوینی به ما داد و رفت. این روز را به همین مناسبت روز هنر انقلاب اسلامی هم نامیده‌اند که لازم می‌دانم به هنرمندان عزیز تبریک بگویم. امیدوارم که زمینه فعالیت هنرمندان عزیز بیش از پیش هموارتر شود. بنا داشتم به همین مناسبت امروز در خدمت جمعی از هنرمندان این عرصه استان باشیم که شرایط کرونایی و عدم برگزاری حضوری صحن این اجازه را نداد انشاالله در فرصت مناسبی بتوانیم در خدمت این عزیزان باشیم.  
21 فروردین نیز سالروز شهادت امیرسپهبد علی صیاد شیرازی است. او که یکی از فرماندهان بزرگ و بی‌بدیل ارتش جمهوری اسلامی ایران در دوران جنگ تحمیلی به شمار می‌رود پس از جنگ نیز تجارب ارزشمند خود را برای تحکیم و تثبیت نیروهای مسلح جمهوری اسلامی به کار برد.
یکی از آثار ماندگار شهید صیاد شیرازی، ایجاد وحدت میان قوای مسلح کشور در راستای حفظ تمامیت ارضی کشور بود که کمک شایانی به پیشبرد اهداف و سیاست‌های کشور و نظام در دهه‌های گذشته داشته است؛ همین ویژگی‌های برجسته این فرمانده سرافراز انگیزه‌¬های کافی برای ترور او به دست منافقان کوردل بوده است. 22 مین سالگرد شهادت سپهبد صیاد شیرازی را گرامی می‌داریم.
23 فروردین در تقویم رسمی به نام روز دندانپزشک نامگذاری شده که این روز را به جامعه دندانپزشکان تبریک عرض می‌کنم.
هفته گذشته و به مناسبت شروع بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراها و نزدیک شدن به انتخابات، عرض کردم تبلیغات با رعایت قانون از حقوق اولیه داوطلبان شرکت در انتخابات است، کما اینکه برگزاری انتخابات عادلانه و رقابتی که حقوق همه داوطلبان در آن رعایت شده باشد، هم از الزامات انتخابات سالم است و عرض کردم که داوطلبان حق دارند به عملکرد شورا و شهرداری هم نقد داشته باشند اما داوطلبان و حامیان آن ها لازم است، رعایت انصاف و قانون را داشته باشند. در جلسه قبل و پس از نطق اینجانب عضو محترم شورا جناب آقای تذروی نکاتی را در موضوع سیل و پیش بینی یک بند در بودجه 1400 بیان کردند که در جلسات داخلی و یا حضوری این سؤال را از من و یا هر عضو دیگری هم کرده بودند پاسخ داده می شد، در موضوع سیل از همان لحظه اول شورای اسلامی شهر به طور جدی ورود پیدا کرد. تشکیل دو کمیته یکی برای بررسی مقصرین حادثه و دیگری برای نظارت بر روند امداد رسانی تشکیل شد. در اجرای دستور مقام قضایی و به منظور کاهش آلام قربانیان و آسیب دیدگان طی مصوبه ای شهرداری را مکلف کرد ظرف مدت یک هفته لایحه پرداخت دیه جان باختگان را تقدیم شورا کند لایحه مصوب و مبلغ دیه در تاریخ 17/10/98 به حساب دادگستری واریز شد. در ادامه آن، چند مصوبه داشتیم که همه آن ها در جهت تسریع درکمک به خانواده قربانیان و آسیب دیدگان بود. در موضوع حکم دادگاه نیز نحوه ابلاغ احکام قضایی در قانون مشخص است و قطعاً به محض اینکه به شهرداری ابلاغ شود، شهرداری موظف است به وظیفه خود عمل کند و شورا نیز بر این مهم تأکید داشته و خواهد داشت. در موضوع پیش بینی حکمی در احکام بودجه 1400 در موضوع پرداخت خسارت و حمایت از کارکنان در مراجع قضایی و انتظامی  نیز فارغ از اینکه مشابه همین در واقعه برمشور هم در دوره سوم اتفاق افتاد، لیکن این بند در قانون که از سال 1397 در بودجه پیش بینی شده است، در جهت حمایت از کارکنان شهرداری است که در حین انجام وظایف قانونی با مشکل روبرو می شوند. این حکم در جهت حمایت از کارکنان شهرداری و اطمینان خاطر از اینکه در حوادث غیر قابل پیش بینی از آنان حمایت خواهد شد و کار درستی است.
نکته دیگر، اظهارات دو نماینده محترم شیراز در مجلس شورای اسلامی و آن هم همزمان با بحث و بررسی صلاحیت داوطلبان عضویت در شوراست که خود جای تأمل جدی دارد اول، این آقایان
می توانستند، این مطالب را قبلاً و یا در فرصت دیگری به شهردار و یا شورا منتقل کنند.
دوم، به هر صورت هر دو در این شهر مسئولیت داشته اند. یکی از آنان فرماندار و دیگری هم مدت 7 سال شهردار این شهر بوده اند، بنابراین می دانند که فرآیند انجام فعالیت در یک شهر و در حوزه مدیریت شهری چگونه است و امکان ارزیابی عملکرد و مقایسه هر دو دوره شهرداری و شورای سابق و فعلی هم وجود دارد.
سوم، انتظار می رود آقایان به عنوان نمایندگان مردم، که سوگند هم یاد کرده اند با آرامش و سعه صدر که توصیه امام معصوم است، نظرات خود را بیان و از جاده انصاف خارج نشوند. عصبانیت یا توهین، دور از شأن آقایان است.
چهارم در این مجال، بنا ندارم به پاسخگویی در موارد مطروحه بپردازم، مگردر دو مورد مربوط به نظارت شورا و بکارگیری نیروی انسانی توسط شهردار فعلی، و بقیه موارد مربوط به شورای شهر را در همین به صورت شفاف با مردم در میان خواهم گذاشت و از همکاران محترم بویژه روسای کمیسیونها هم می خواهم حسب مورد گزارش اقدامات کمیسیون مربوطه را به اطلاع مردم برسانند.
الف)در موضوع نظارت شورا که ایشان مدعی شده است، به دلیل یکدست بودن شورا، نظارت بر شهردار ضعیف است. خوشبختانه آمار، ارقام، مصوبات شورا، ایجاد اداره نظارت و ارزیابی عملکرد شورای شهر، اخذ گزارش منظم عملکرد شهرداری در اجرای پروژه ها و مصوبات، پیش بینی احکام نظارتی در بوجه سالیانه، تصویب شاخص های کمی، سامانه شفافیت یا سامانه PMIS، مصوبات تعارض منافع برگزاری جلسات شورا به صورت علنی به ویژه در سالهای سوم و چهارم و پخش زنده آن برای عموم شهروندان، رأی گیری الکترونیکی و علنی، اقدام ارزشمند تهیه دستورالعمل های ماده 80 قانون شوراها که ورود 15 مصوبه به تصویب شورای اسلامی شهر رسیده است، پاسخگویی منظم به شهروندان، این ها بخش هایی از اقدامات نظارتی شوراست که با دوره چهارم قابل مقایسه نیست. و از ایشان و دوستان شورای سابق می خواهم اقدامات نظارتی خود را گزارش کنند، کاهش حجم تخلفات مالی و قراردادی در دوره کنونی شورا، در شهرداری و مقایسه آن با گذشته بخوبی نشان دهنده تأثیرات و کار اجرایی اقدامات نظارتی شورا است.
ب) در موضوع بکارگیری حدود سیصد نفر از نیروی انسانی توسط شهردار فعلی، آمار نیروی انسانی بکارگرفته شده با دستور شهردار سابق در طول دوران مدیریت ایشان، ابتدایی 71 نفر، راهنمایی 259 نفر، دبیرستان 36 نفر، دیپلم 804 نفر، کاردانی 215 نفر، لیسانس 733 نفر، فوق لیسانس 284 نفر و دکتری 6 نفر که جمعاً 2408 نفر و اما نیروهای انسانی بکار گرفته شده در این دوره بدین شرح است. ابتدایی 1، راهنمایی6 ، دیپلم 31، فوق دیپلم 24، لیسانس 150، فوق لیسانس 79 و دکتری 7 نفر است که جمعاً 298 نفر است.مقایسه تعداد و میزان تحصیلات آنان بخوبی نشان می دهد که مصالح و صرفه و صلاح شهر و شهرداری تا کجا رعایت شده است؟
چرا اقدامات این شهردار تخلف و مستوجب پی گیری قضایی است، اما این حجم نیروی انسانی و در حالی که جامعه ما با حجم گسترده فارغ تحصیلان دانشگاهی روبرو هستیم و شهرداری با نیروی مازاد مواجه بوده است. شما این همه نیروها را بکار گرفتید و کسی هم با شما کاری نداشت.
همه ما می دانیم، بدترین نوع تبعیض، تبعیض در اجرای قانون است که متأسفانه در جامعه کنونی به شدت شاهد آن هستیم. در بکارگیری نیروی انسانی، بررسی صلاحیت ها، پرونده های تخلفات، انعقاد قراردادها، اخذ مجوزها و ... براحتی قابل مقایسه است. بعد هم فریاد وا اسفا سر می دهیمکه" اگر این تعداد دویست نفر رسمی شدند، چنین و چنان می شود، اینها دغل باز، فریبکار، حیله¬گر هستند، با کدام مجوز به خود اجازه می دهید به این ها بی احترامی کنید، مگر شما از پیش خدا آمده اید و مأمور بهشت یا جهنم هستید؟ کدامیک از ایشان را میشناسید، توجه شما را به کلام معصوم علیه السلام جلب می کنم "في الْأَرْضِ مَجْهُولُونَ وَ فِي السَّمَاءِ مَعْرُوفُونَ"
دوستان گرامی:
به موجب قانون اساسی ، مجلس تنها مرجع قانونگذاری برای اداره کشور، در تمام زمینه هاست در قانون فصلی به حقوق ملت اختصاص داده شده است. در این فصل حقوق مختلف مردم از جمله معیشت، مسکن، شغل، درمان، تأمین اجتماعی، فعالیت سیاسی و اجتماعی پیش بینی و از وظایف دولت است، شما می دانید مردم با مشکلات شدید، بویژه در حوزه اقتصاد و معیشت و شغل روبه رو هستند، از شما انتظار می رود، گزارش اقدامات خود را در این یکسال و در این موارد به مردم ارائه بدهید، مردم شما را برای حل مشکلات شهری انتخاب نکرده اند. بلکه برای حل مشکلات کلان کشور و ملی به شما رأی داده اند.
سخن پایانی، به شما توصیه می کنم، در جهت اجرای وظایف نمایندگی و وضع قوانین و نظارت بر اجرای آن ها در جهت کاهش مشکلات مردم تلاش کنید، تا کشور بتواند از این شرایط سخت عبور کند. و در قضاوت های خود انصاف را رعایت کنید، از همین طریق از هر دو بزرگوار دعوت میکنم تا در هر محلی که صلاح بدانند، با حضور اصحاب رسانه نشستی برگزار تا در موضوعات مطرح شده با آمار و ارقام صحبت کنیم و امکان ارزیابی هم برای مردم فراهم شود. البته اگر صدا و سیمای فارس در این جهت همکاری کنند.
پایان/

۱۴۰۰/۰۲/۰۵ - ۱۲:۵۰:۵۴

دیدگاه های شما