امروز: شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

موسوی: باید با معرفی بیشتر شیراز به جهانیان، دین خود را به این شهر ادا کنیم

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز درباره دستور‌العمل برگزاری روز شیراز گفت: این شیوه‌نامه با استناد به ماده یک قانون شوراها به تصویب رسید که براساس آن، شورا موظف است از تمامی ظرفیت‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی برای معرفی جایگاه آن شهر تلاش کند و امید است، آیندگان برای تقویت آن تلاش کنند و هر ساله، برگ‌های درخشانی به کارنامه روز شیراز بیفزایند. 

به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و پاسخ‌گویی شورای اسلامی شهر شیراز، دکتر سید عبدالرزاق موسوی عصر امروز ۱۵ اردیبهشت‌ماه، در آیین گرامیداشت روز شیراز که در مسجد نصیرالملک برگزار شد، ضمن قدردانی از شورای سوم شیراز برای نامگذاری این روز عنوان کرد: شورای پنجم به منظور تقویت اقدام نیکوی آنان و با توجه به رویکرد انسان‌محوری، با توجهی ویژه موضوع "هفته شیراز" را مطرح کرد. 
وی افزود: شورای پنجم همچنین شیوه‌نامه نحوه برگزاری هفته شیراز را با هدف استفاده از ظرفیت‌های فارس و شیراز به‌ قصد شناساندن این کلان‌شهر، به تصویب رساند.
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز همزمانی روز و هفته شیراز را با ماه مبارک رمضان، ایام شهادت امیرالمومنین (ع) و شب‌های قدر مبارک دانست و بر ضرورت ارتباط مفهومی این هفته با مناسبت‌های معنوی تاکید کرد. 
موسوی اظهار داشت: در برنامه‌های پیش‌بینی‌شده از سوی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز پیوند با این ایام دیده شده است. 
او با اشاره به اینکه در معرفی شهر شیراز باید به مجموعه ویژگی‌هایی توجه کرد که با عنوان هویت این شهر شناخته می‌شود، گفت: بخشی از این هویت مربوط به گذشته تاریخی شیراز و بخشی از آن در طول سال‌های پس از انقلاب بدان افزوده شده است. 
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه طی بیش از چهار دهه گذشته با مفهوم دفاع مقدس مواجه بوده‌ایم، ابراز داشت: دفاع مقدس گوشه‌ای پرافتخار از تاریخ و هویت ملت ایران را تشکیل می‌دهد و نقش رزمندگان، ایثارگران، علما و شهدای شیراز در آن برجسته و درخشان است. 
موسوی با یادکرد از شهید عباس دوران، عنوان کرد: شیراز شهدای بسیار بزرگی دارد که شاید برخی از آنان همچنان گم‌نام‌اند و ضروری است معرفی آنان در هفته شیراز دیده شود. 
او طبیعت، محیط‌زیست، علما و مفاخر، آثار تاریخی، حوزه‌های علمیه،‌حرم شاهچراغ (ع) و سایر امامزادگان را از ارکان اصلی هویت شیراز برشمرد و ادامه داد: هفته شیراز باید به معرفی این داشته‌ها بپردازد و صرف نام‌بردن از این میراث گرانقدر گرهی نخواهد گشود.     
موسوی همچنین با تاکید بر پیشینه شیراز در ابعاد ملی و فرامرزی، بیان کرد: از همین رو بر ماست که شیراز را بیش از آنچه تاکنون بوده به جهانیان معرفی کرده و دین خود را به این شهر ادا کنیم. 
رئیس شورای اسلامی شیراز دانشمندان این کلان‌شهر را بخشی از ثروت آن خواند و اظهار داشت: برخی از این افراد امروز در خارج از کشور به سر می‌برند و برنامه سازمان فرهنگی شهرداری شیراز برای برقراری ارتباط به‌وسیله فضای مجازی با آنان ستودنی است. 
وی با اشاره به اینکه برای معرفی شیراز  نیاز است مرز‌ها را کنار بگذاریم، ابراز داشت: باید همه کسانی را که به عشق شیراز در هر کجای این کره خاکی زندگی می‌کنند به یاری بطلبیم تا شیراز را در گستره‌ای عظیم معرفی کنیم. 
موسوی افزود: مراکز دانشگاهی، علمی و تحقیقاتی کلان‌شهر شیراز سرمایه‌های بزرگی را پرورش داده که اهمیت دارد شناسانده شوند؛ برای مثال بزرگانی همچون دکتر خدادوست‌ها یا دکتر ملک‌حسینی‌ها که بخشی از هویت شیرازند باید بیش از این مورد توجه باشند.
پایان/

۱۴۰۰/۰۲/۱۵ - ۲۳:۳۴:۳۴

دیدگاه های شما