امروز: یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

مصوبات یکصد‌ و هشتاد‌ و‌ پنجمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر شیراز

مصوبات یکصد‌ و هشتاد‌ و‌ پنجمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر شیراز برگزار شد.

به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و پاسخگویی شورای اسلامی شهر شیراز در نخستین دستور کار مصوبات یکصد‌ و هشتاد‌ و‌ پنجمین جلسه این شورا که عصر امروز یکشنبه دوم خردادماه برگزار شد، طرح یک‌فوریتی جمعی از اعضای شورا، درباره حمایت از دانش‌آموزان مستعد بی بضاعت که از کمیسیون‌های فرهنگی، اجتماعی و ورزشی و برنامه و بودجه، امورحقوقی و املاک شورا ارائه شده بود، به تصویب رسید.
در ماده‌واحده این مصوبه شهرداری موظف شده است که به ۲۲۰ نفر از دانش‌آموز دختر مستعد بی‌بضاعت مدارس شیراز که فاقد سرپرست و نان‌آور هستند، ماهانه مبلغ ۵میلیون ریال و مجموعاً مبلغ ۹ میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال به مدت ۹ ماه کمک‌هزینه معیشتی و تحصیلی پرداخت کند. این مبالغ تا پایان سال ۱۴۰۰ و با شرایطی که کمیته‌ای متشکل از نمایندگان سازمان بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، شهرداری و آموزش‌و‌پرورش با نظارت شورای اسلامی شهر تعیین می‌کنند، ارائه خواهد شد.
تبصره اول این ماده‌واحده شهرداری را موظف کرده است که گزارشی منظم، به‌صورت ماهانه از عملکرد این مصوبه به شورای اسلامی شهر ارسال کند؛ همچنین در تبصره دوم تصریح شده که ردیف اعتباری ۱۵۰۲۰۴ به مبلغ ۵میلیارد ریال کاهش و مبلغ ردیف ۱۵۰۳۰۲به میزان یادشده افزایش ‌یابد.
در ادامه این جلسه، لایحه یک‌فوریتی شهرداری شیراز درباره افزایش نرخ کرایه جابه‌جایی مسافر در شبکه حمل‌ونقل مسافر شهر شیراز شامل ناوگان اتوبوس، مینی‌بوس و تاکسی در سال ۱۴۰۰ ارائه شد و اعضای شورا آن را با قید یک‌فوریت به‌منظور بررسی به کمیسیون‌های عمران، حمل‌و‌نقل و ترافیک باعنوان کمیسیون اصلی رسیدگی‌کننده و برنامه و بودجه، امور حقوقی و املاک باعنوان کمیسیون فرعی رسیدگی‌کننده ارسال کردند.
دیگر دستور کار این شورا به لایحه یک‌فوریتی شهرداری شیراز، درباره افزایش ۲۰۰درصدی سهام شهرداری شیراز در بانک شهر اختصاص یافت و لایحه یادشده با قید یک‌فوریت برای بررسی به کمیسیون برنامه و بودجه، امورحقوقی واملاک شورا ارسال شد.
در ادامه این جلسه شوراییان به بررسی نامه فرمانداری شهرستان شیراز مبنی بر ایراد به مصوبه پرداخت فوق‌العاده عمران شهردار شيراز مربوط به سالهای ۹۶، ۹۷ و ۹۸ پيرو تفريغ بودجه سال‌های يادشده پرداختند و مقرر شد اصل موضوع به بعد از طی مراحل قانونی مبنی بر تأیید گزارش حسابرسی موکول شود.
دیگر موضوع جلسه یکصد‌و‌هشتادوپنجم شورای اسلامی شهر شیراز نیز به نامه‌ای دیگر از فرمانداری شیراز اختصاص یافت که درباره ایراد به به‌كارگيری نيروهای شركتی شهرداری شيراز بود و مقرر شد ضمن پذیرش نظر هیأت تطبیق مستقر در فرمانداری، موضوع بایگانی شود.
دیگر نامه فرمانداری شیراز به ایراد بر مصوبه‌ای درخصوص تمديد مدت قرارداد پيمانكاران تبليغات شهری طرف قرارداد با شهرداری در سال ۹۹ مربوط بود که مهلت قراداد آنان را برای مدت يک سال و با افزايش ٢٠درصدی مبلغ قرارداد جاری عنوان می‌کرد.
اعضای شورا عنوان کردند که با توجه به اینکه افزایش ۲۰درصدی مبلغ قرارداد علی‌رغم رکود اقتصادی ناشی از شیوع کرونا، رعایت صرفه و صلاح مندرج در بند ۱۴ماده ۸۰ قانون شوراها و بند ۹ماده ۵۵ قانون شهرداری را در برمی‌گیرد، بر این مصوبه اصرار می‌کنند.
در ادامه، بررسی ایراد فرمانداری شیراز به موضوع سلب قابلیت استفاده عمومی به مساحت ۰۶/ ۲۳۷ مترمربع عرصه جاده متروک مجاور پلاک ثبتی اوقافی ۴۳۵/ ۱۶۷۱ بخش ۴ با کاربری مجتمع مسکونی با تراکم کم و کد نوسازی ۱-۵۴-۱۹-۴، با کسب آرای لازم و با یک ماده‌واحده به تصویب رسید که براساس آن، با توجه به موافقت اداره كل راه و شهرسازی استان فارس و همچنین به دلیل اینکه زمین یادشده راه عبور ندارد و در تصرف مالک زمین مجاور است و از‌لحاظ طرح جامع نیز مجاورین آن مجتمع‌های مسکونی با تراکم کم هستند، امکان واگذاری را به‌صورت مستقل ندارد؛ افزون بر این، زمین عنوان‌شده از دو طرف به اراضی موقوفه در تصرف و اجاره ملک پلاک ثبتی اوقافی ۵۳۴/ ۱۶۷۱ محدود شده است و با توجه به حقوق مکتسبه پلاک مجاور، با سلب قابليت استفاده عمومی آن موافقت شد.
دیگر دستور کار این شورا به بررسی ایراد فرمانداری شیراز درباره مصوبه‌ای با موضوع الزام شهرداری شيراز به خريد ۵۰دستگاه اتوبوس برقی اختصاص یافت که با یک ماده واحده به تصویب رسید؛ براساس آنچه در این ماده‌واحده یاد شده است شهرداری مكلف است ضمن رعايت ضوابط و مقررات قانونی و آيين‌نامه مالی و معاملاتی شهرداری تهران تسری‌يافته به ساير كلانشهرها، ۵۰ دستگاه اتوبوس برقی را از محل بودجه سال ۱۴۰۰شهرداری و سايرتسهيلات پيش‌بينی شده در بودجه سالانه كشوری باهدف توسعه سيستم حمل‌و‌نقل عمومی كلانشهرها خریداری کند.
در تبصره اول این مصوبه عنوان شده که شهرداری مكلف است آيين‌نامه نحوه واگذاری اتوبوس‌ها يا خريد خدمت موضوع طرح را ظرف مدت دو ماه به تصويب شورای اسلامی شهر رساند؛ افزون بر این، تبصره دوم این مصوبه طرح توجيهی پيشنهادی شهرداری شيراز را به تأييد شورا رساند.
در ادامه، طرح کمیسیون عمران، حمل‌ونقل وترافیک شورای اسلامی شهر شیراز، درباره تسهیلات نوسازی ناوگان تاکسیرانی شیراز در صحن ارائه و مقرر شد موضوع برای بررسی به کمیسیون تلفیق شورا ارسال شود.
پایان پیام/

۱۴۰۰/۰۳/۰۲ - ۰۸:۳۳:۰۵

دیدگاه های شما