امروز: یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

راه‌اندازی نرم‌افزار کتابخانه تخصصی مدیریت شهری، دستاوردی مهم در حوزه فناوری اطلاعات

سرپرست مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر شیراز عنوان کرد: راه‌اندازی نرم‌افزاری که دسترسی به کتابخانه تخصصی مدیریت شهری را تسهیل می‌بخشد از دستاورد‌های مهم شورای پنجم در حوزه پژوهش و فناوری اطلاعات است. 

به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و پاسخگویی شورای اسلامی شهر شیراز دکتر «عبدالجلیل شریفی»، با اشاره به آغاز به کار نرم‌افزار کتابخانه تخصصی مدیریت شهری در زمره پروژه‌های حوزه فناوری اطلاعات این نهاد، گفت: مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر شیراز با استفاده از نرم افزارهای مدیریت کتابخانه در پی ایجاد سیستم یکپارچه جمع‌آوری اطلاعات کتب، اسناد و مستندات صوتی، متنی و تصویری است. 
او ابراز داشت: کتابخانه تخصصی مدیریت شهری، به منظور بهره‌مندی از چنین سامانه‌ای، با همکاری مؤسسه فرهنگی، کتابداری و انتشاراتی همارا از آخرین نسخه نرم‌افزار مدیریت کتابخانه این مؤسسه استفاده کرده است.
 سرپرست مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به قابلیت‌های فراوان این نرم‌افزار اظهار کرد: قابلیت دسترسی به نسخه تحت وب، امکان گسترش کتابخانه مجازی و استفاده پژوهشگران از پایگاه داده‌های کتاب‌های موجود در این کتابخانه از مزایای نرم‌افزار یادشده است. 
شریفی با بیان اینکه این سامانه همچنین امکان ارسال پیام توسط کتابدار را برای گروه‌های هدف فراهم می‌سازد، ادامه داد: گزارش‌گیری با فیلدهای زمانی قابل تنظیم، صدور کارت عضویت، امکان جست‌وجو و بازیابی مدارک در دو بخش جست‌وجوی فیلد آزاد و ترکیبی، ورود اطلاعات کتب جدید و ورود اطلاعات اعضا، مدیریت رزرو مدارک، استفاده از میز امانت، مدیریت کاربران و ارائه فهرست مدارک امانتی اعضا، شرایط بهینه‌ای را در کنترل کیفی و کمی کتابخانه در اختیار کاربران قرار می‌دهد. 
این مقام مسئول ابراز امیدواری کرد که با بهره‌گیری از چنین فرایندی، کارایی فضاهای دیجیتال برای مدیران، پژوهشگران و اساتید حوزه برنامه‌ریزی و مدیریت شهری بیش از پیش فراهم شود. 
گفتنی است امکان استفاده از این سامانه برای کاربران از آدرس اینترنت https://library.shiraz.ir/ میسر است.
پایان/

۱۴۰۰/۰۵/۱۰ - ۱۰:۱۱:۰۵

دیدگاه های شما