امروز: جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

محمد تاج بخش در بیست و نهمین جلسه صحن علنی شورای اسلامی شهر شیراز ضمن گرامیداشت فرا رسیدن ۱۶ آذر روز دانشجو، عنوان کرد:

مسئول هسته عدالت شهری بسیج دانشجویی استان فارس : 


بنده امروز به نمایندگی از بزرگترین تشکل دانشجویی کشور یعنی «بسیج دانشجویی» و به نمایندگی از دانشجویان ۱۸۴ پایگاه مقاومت بسیج دانشجویی در سطح دانشگاه های استان فارس در این مکان حاضر شده ام تا ضمن عرض خسته نباشید و خداقوت خدمت مجموعه شورای ششم و مجموعه بزرگ و خدمتگزار شهرداری کلان شهر شیراز ، راوی مطالبات و گفتمان جریان دانشجویی شهر شیراز باشم.

وی اظهار داشت: ویروس منحوس کرونا ، قریب به دو سال است که دانشگاه های ما را به تعطیلی کشانده است، اما دانشجو های ما را نه ! دانشجویان طی دو سال اخیر در سنگرِ فضای مجازی مشغول به تقابل فرهنگی با رسانه ها و جریانات ضد فرهنگی بوده و در کف میدان های جهادی و کمک رسانی به مردم و در فضای گفتمان سازی و مطالبه گری کوچک ترین ذره ای از تلاشِ خود دریغ نکرده اند. 

 

تاج بخش گفت: روز دانشجو ، یادآور رشادت ها و مجاهدت های دانشجویانی است که در قلبِ تاریک ترین دوران حیات سیاسی کشور ، همچون چراغ روشنی مسیر حق را از مسیر باطل جدا کرده و پرچم دارِ مطالبه ی استقلال و آزادی برای ملت بزرگ ایران شدند. جوانانِ شهیدی همچون قندچی ، شریعت رضوی و بزرگ نیا که شایسته است نام و یادشان را گرامی بداریم.
تاج بخش افزود: شانزدهم آذر روزِ بیزاری از ظلم و ستم ، استبداد و استعمار و روز مبارزه ی تفکرِ جوانِ مؤمنِ انقلابی با مستکبران و گردن کشان عالم است و روزِ مبارزه ی با همان تفکری که آب خوردنِ مردم را بی اذن کدخدایانِ خود خوانده ی عالم بر نمی‌تابد و برای محض رضای خدا هم که شده یکبار توانایی ها ، ابتکارات و نقاط قوت جوانان این سرزمین را ندیده و نمی بیند. 
وی ابراز داشت: گام اول انقلاب اسلامی ، در فضایی به ثمر نشسته و خود را تثبیت کرد که دشمنان این مرز و بوم با هر حیله و نیرنگی و با استفاده از ابزار جنگ نظامی، جنگ اقتصادی ، جنگ اعتقادی و جنگ فرهنگی سعی در ناامید کردن ملت ایران از انتخاب نظام سیاسی برخواسته از دین و دیانت را داشتند که به حمدالله و با تدابیر حکیمانه رهبران مجاهد و عالیقدر انقلاب اسلامی و هوشمندی مردم و بخصوص جوانان ؛ تمام دشمنی های دشمنان به خودشان بازگشته و امروز جمهوری اسلامی ایران بعنوان کشور اول منطقه در بسیاری از حوزه ها و بعنوان ستونِ خیمه گاهِ مقاومت پیش چشم جهانیان است.  

تاج بهش با اشاره به اینکه  گام دوم انقلاب اسلامی ، گامی که بنای بازگشت به هویت های جمعی منطبق بر اخلاق و معنویت ، رجوع به آرمان های حقیقی انقلاب سال ۵۷ همچون عدالت و مبارزه با فساد ، و اعتماد به جوانان به عنوان مبدأ تحولات هر جامعه ی پیشرو و پیش ران را دارد، گفت: احتمالاً همه ی ما و شما عزیزان از زبان مبارک حضرت آقا شنیده ایم که خطاب به جوانان گفتند « جوانانِ عزیز ، بچه های عزیزِ من ، نسلِ شما همان نسلی هستید که این کشور را ان‌شاءالله به اوج خواهید رساند » ان شاالله که حتماً و قطعاً جوانان و دانشجویان ، تبیین گرانِ امروز و تمدن سازان ِ فردای نظام مقدس اسلامی خواهند بود ، اما جا دارد که هر مدیر ، شورا یا مجموعه ای که نام انقلاب را با خود حمل می‌کند از خود بپرسد که من یا ما چه میزان روی انگیزه ی آرمان خواهی و مطالبه گری ، جهاد ، تخصص، مهارت و تلاش خستگی دانشجویان و نخبگان حساب باز کرده ایم و زمینه ی مشارکت جوانان را در تصمیم گیری ها و پیش‌برد اهدافِ تبیین شده در راستای تحقق آرمان های انقلاب فراهم کرده ایم ؟!
او اضافه کرد: در میانِ نهاد های مختلفِ مردمی و حاکمیتی ، وظیفه ی شورا های اسلامی شهر ها در فراهم کردن شرایط  مشارکت جوانان در تصمیم گیری ها ، مدیریتِ شهر های خود و حل معضلات و مشکلات مربوط به آنها سنگین ترین وظیفه است. چرا که قانونگذار صراحتاً از شورا های اسلامی شهر ها احصاء کم و کاستی ها را مطالبه کرده است و در عین حال ارائه ی راه حل های کاربردی را نیز در دستور کار این شوراها ها قرار داده است. که ان شاالله شوراها این مهم را در کنار استفاده از نظر مردم و نخبگان دانشجویی درک کرده باشند و وظیفه ی خود را در این مرحله از تمدن سازی اسلامی ادا نمایند.
 حال اجازه می‌خواهم کمی صریح و شفاف در خصوص شورای اسلامی دوره ششم در شهر شیراز و مجموعه مدیریتی جدیدِ شهرداری شیراز سخن بگویم. 
چند ماهِ عملیاتی از آغاز به کار شورای اسلامی شهر شیراز می گذرد. در این مدت اعضای محترم تحت کمیسیون های تخصصی طرح های جدیدی را ارائه یا طرح های گذشته را بازنگری کرده اند. سندی ۷۲ بندی از رویکرد های شورای ششم پس از مدتها پیگیری توسط ریاست محترم شورا تهیه و در صحن به تصویب رسیده است. خُب ! اتفاق مبارکی است.
در این مدت اعضای محترم به عنوان ناظرین شورا در مناطق مختلف شهرداری شیراز و ادارات و سازمان های تابعه شهرداری نسبت به بازدید هایی میدانی اقدام کرده اند. این هم اتفاق مبارکی است.
امّا پرسش اساسی که در ذهن هر کنش گر دغدغه مندی 
شکل می‌گیرد این است که شورایی که با شعار انقلابی گری وارد میدان مدیریت شهری شده است ، قرار است تمام طول حیات خود را صرف امورات روزمره و بوروکراسی های اداری بکند ؟ آیا قرار نیست رویّه های غلطِ گذشته در هم شکسته شوند و شورا آنطور که شایسته ی نام بزرگ سومین حرم اهل بیت علیهم السلام است دست به تصمیمات انقلابی و تحول آفرین بزند ؟!

بارها در محافل و جلسات عرض کرده ام که این ظواهر و شعار های انقلابی نیست که تضمین کننده ی فعالیت های یک مجموعه ی انقلابی باشد ، بلکه اقدام و عملِ جریان های انقلابی است که مورد قضاوت و داوری مردم قرار میگیرد. 
برادران و خواهران
شیراز امروز نیازمند یک عزم جدی ، یک سند چشم اندازِ مبتنی بر آموزه های اسلامِ ناب و یک برنامه ی استراتژیک در میان مدت و بلند مدت است. 
شیراز امروز به تصمیم گیرانی نیاز دارد که اختلافات داخلی و شیطنت های مقطعی را کنار گذاشته و خالصانه و در اوج وحدت برای این شهرِ جهانی تصمیم بگیرند و تا حصول نتیجه ی مطلوب برای مردم اجرای آن را پایش کنند.
به هیچ وجه برای مردم و نخبگان پذیرفته نیست که شورایی که قرار است با شور و مشورت و مبتنی بر نیاز های حقیقیِ توده های مردم به ویژه مستضعفین باری از دوش شهروندان کم کند ، دچار چند دستگی شده و به صحنه ی زورآزمایی و نیش و کنایه های آقایان برای یکدیگر بدل شود. 

بد نیست اگر ویژگی های یک شورای شهرِ اسلامی و انقلابی را با هم مرور کنیم :

شورای انقلابی شورایی است که پس از شور ، از آن تنها یک حرف و یک تصمیم واحد به شهروندان مخابره شود.

شورایی است که روحِ اخلاق و معنویت در جلساتش ، بازدید هایش ، مصوباتش و در نحوه برخوردش با منتقدین و مخالفانش نمود و تجلی پیدا کرده باشد.

شورایی است که نیت خود را خالصانه تنها در جهت رضای خدا و خدمت به خلق الله قرار داده و چشمش را بر منافع جریانات قدرت و ثروت بسته است و به خواسته های خواص هرچند با ظاهری انقلابی و خیرخواهانه قاطعانه «نه» می گوید.

شورای انقلابی شورایی است که برای افکار عمومی به ویژه جوانان ارزش قائل است و آنان را بازیگران اصلی تغییر و تحول در شهر می داند. اگر تصمیمی می‌گیرد آن را شفاف و با صداقت برای مردم تبیین می‌کند و در پشت درب های بسته و محافل خاص تصمیمی نمی گیرد.

برادران و خواهران ، اعضای محترم شورای اسلامی شهر شیراز 
حضور در میدان و بازدید و سرکشی از حوزه های تحت مدیریت شهرداری اقدام خوبی است ، اما تا زمانی که به حل مشکلات مردم و داشتنِ یک خروجی مطلوب منتهی شود. اگر بنا باشد از دلِ حضور های شما در محلات مختلف یک اتفاقِ جهادی و شاخص بیرون نیاید ، حقیقتاً چیزی جز یک اقدام بیهوده نیست‌. 
انتظاری که از مجموعه ی شورای ششم وجود دارد این است که فوراً تکلیف مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر شیراز را مشخص کند و مسیر ورود پژوهشگران جوان و دغدغه مند را بدون اِعمال سلیقه و توصیه ها به این مرکز تسهیل کنند تا هم پیوست های علمیِ لازم برای طرح های کلان تهیه شود و هم نظام مسائل شهر در حوزه های مختلف احصاء شده و طرح های عملیاتی و جهادی برای حل آنها ارائه شود. همگی میدانیم که جزیره ای عمل کردن چه تبعاتی دارد فلذا وصفِ اهمیتِ حضور جوانان و نخبگان در این مرکزِ پژوهشیِ عمل گرا را به یک جلسه ی تخصصی با حضور نمایندگان دانشجویی موکول میکنم و تنها به یک تذکر جدی بسنده میکنم :
«عموزادگی های سیاسی به هیچ وجه نباید در ساهت پژوهش و پژوهش گری آن هم برای شهری مزین به نام مبارک سومین حرم اهل بیت علیهم السلام ورود پیدا کرده و احصاء واقعیات شهر به دست نااهلان سپرده شود ، چرا که دلیل عمده ی مشکلات نظام مدیریت شهری در شیراز از نبود همین نگاه جدی اندیشکده ای به معضلات و کاستی ها ناشی شده است»
در پایان ضمن تشکر و عرض خدا قوت خدمت شهردار محترم شیراز ، برادر جهادی آقای مهندس اصنافی و قائم مقام محترم ایشان ، برای ایشان و مجموعه بزرگ شهرداری آرزوی توفیق و خدمت گذاری خالصانه به ولی نعمتان خود و همچنین اعتلای جایگاه شیراز به طراز سومین حرم اهل بیت علیهم السلام در عمل را دارم.

در پایان کلامی از امیرالمومنین علی علیه السلام خطاب به مالک اشتر را بعنوان هدیه به شهردار محترم شیراز تقدیم میکنم : 
بدترین وزیران تو کسانی اند که وزیران والیان بدکار پیش از تو بوده اند و با آنان در گناهان همکاری می کرده اند. مبادا اینان صاحبان اسرار تو باشند ، زیرا که یاران گناه کاران و برادران ستم کاران اند‌. تو میتوانی بجای آنان بهتر از آنها را بیابی.

۱۴۰۰/۰۹/۱۶ - ۱۱:۰۴:۳۰

دیدگاه های شما