امروز: چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

سی‌ و پنجمین جلسه صحن علنی ششمین دوره شورای اسلامی شهر شیراز با 13 دستوركار بصورت علنی برگزار شد.

در سی‌ و پنجمین جلسه صحن شورای اسلامی شهر شیراز چه گذشت؟
از پیچیدن عطر شهید در صحن شورای اسلامی شهر شیراز و طرح ایجاد بوستان ویژه توانخواهان تا راه اندازی کارگاه های اشتغال در محله های حاشیه شهر

عطر شهید حبیب الله حقیقی در صحن شورای اسلامی شهر شیراز پیچید
به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر شیراز  در ابتدای این جلسه و همزمان با ايام شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) و سالروز شهادت سردار دل ها، حاج قاسم سليماني و همرزمان شهيدش، ميزبان پیکر مطهر بسیجی شهید حبیب الله حقیقی از شهدای دفاع مقدس بود.
مهدی طاهری رئیس شورای شهر شیراز در حاشیه این برنامه گفت: پیکر مطهر شهید دوران دفاع مقدس «شهید حبیب الله حقیقی» که پس از ۳۹ سال به تازگی در تفحص، شناسایی شده بود، ظهر امروز در صحن شورای شهر شیراز مورد استقبال اعضا، کارکنان و اصحاب رسانه قرار گرفت.
وی افزود: خادمان مردم شریف شیراز در این میزبانی، با آرمان‌های شهدای هشت سال دفاع مقدس بیعت کردند و با آنها برای خدمت به مردم پیمان بستند.

طرح راه اندازی کارگاه های اشتغال در محله های حاشیه شهر در دست پیگیری است
در ابتدای جلسه رسمی صحن شورا، سیده مریم حسینی رئیس کمیسیون ساماندهی حاشیه نشینی و رفع محرومیت مناطق کم برخوردار شورای اسلامی شهر شیراز*  در بیست و سومین جلسه این کمیسیون ضمن بررسی طرح راه اندازی کارگاه های اشتغال در محلات حاشیه شهر شیراز گفت: روند راه‌اندازی کارگاه‌های اشتغال در محلات حاشیه شهر شیراز با همکاری قرارگاه اجتماعی امنیتی حضرت احمد بن موسی (ع) در دست پیگیری است و درصدد هستیم در این راستا از ظرفیت سایر نهادها نیز بهره‌ گیریم. 
وی گفت: مقرر شد سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز لیستی از مکان های موجود در محله ها که مربوط به این سازمان  است را به کمیسیون تحویل تا بررسی های لازم نسبت به این اماکن و دیگر مکانها صورت پذیرد.
حسینی با بیان اینکه عدم دسترسی ساکنان  برخی مناطق حاشیه نشین شهر به امکانات مناسب شهری، مردم این مناطق را در معرض آسیب‌های اجتماعی قرار می‌دهد، تصریح کرد: باید با ایجاد امکانات از پیامدهای منفی که ممکن است هم برای ساکنان این مناطق و هم برای ساکنان دیگر بخش‌های شهر داشته باشد جلوگیری کرد.
مریم حسینی افزود: شورای اسلامی ششم شهر شیراز از همان ابتدای تشکیل و شروع فعالیت‌هایش با راه‌اندازی کمیسیون‌های تخصصی تمام تلاش خود را برای خدمت‌رسانی متوازن به همه اهالی شیراز و رسیدگی به مشکلات و مسائل مردم در مناطق کم‌برخوردار این کلانشهر به کار گرفت.
عضو شورای اسلامی شهر شیراز* ادامه داد: بدون شک عدالت محوری در حقوق شهروندی و برخورداری آحاد شهروندان و محله‌ها از خدمات شهری یکسان از مهمترین رویکردهای شورای ششم شهر شیراز در زمینه محرومیت‌زدایی به شمار می‌رود.
رئیس کمیسیون ساماندهی حاشیه نشینی و رفع محرومیت مناطق کم برخوردار*، افزود: توسعه متوازن عمرانی، فسادستیزی با شناخت گلوگاه‌های فسادخیز و مبارزه بی‌امان و بدون ملاحظه با مفسدین نیز از دیگر اهداف ما در حوزه محرومیت‌زدایی محسوب می‌شود.

  شورای اسلامی شهر شیراز، طرح کمیسیون اقتصاد و سرمایه گذاری شورا، در خصوص جذب سرمایه گذار داخلی، با هدف پیشبرد فعالیتهای مولد و بهره جویی از ظرفیتهای درونی ، در سی و پنجمین جلسه علنی (عادی) شوراي اسلامي شهر شيراز بررسی و مستند به ماده 80 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1/3/1375 و اصلاحات بعدی آن  شهرداری شیراز مکلف گردید؛ به منظور سهولت کسب و کار ظرف مدت یک ماه پیش نویس تفاهم‌نام سه جانبه فی مابین شورای اسلامی شهر شیراز، شهرداری شیراز، اتاق بازرگانی شیراز، اتاق اصناف شیراز، اتاق تعاون استان فارس و خانه صنعت – معدن – تجارت استان فارس (صمت) با استفاده از ظرفیت نهادهای مذکور در راستای جذب سرمایه گذار داخلی، با هدف پیشبرد فعالیت های مولد و بهره جویی از ظرفیت‌های درونی تهیه و به شورا ارائه نماید و پس از تأیید شورا جهت امضا طرفین اقدام نماید.


*بررسی چگونگی استفاده از ظرفیت جذب سرمایه گذاری خارجی در شیراز با توجه به برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی 2022 در کشور قطر 

همچنین در ادامه طرح کمیسیون اقتصاد و سرمایه گذاری شورا، در خصوص بررسی برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی 2022 در کشور قطر و استفاده از ظرفیت جذب سرمایه گذاری خارجی در شیراز، بررسی شد و در این رابطه  شهرداری مکلف گردید؛ به منظور حضور فعال در رویداد مسابقات فوتبال جام جهانی قطر 2022 جهت ارائه فرصت های سرمایه گذاری، ظرفیت ها ، جاذبه های گردشگری و معرفی برند شهر شیراز پیشنهادات خود در را حوزه‌های اقتصادی، گردشگری، فرهنگی، تشکیل میز جذب سرمایه شیراز و بسته‌های قابل ارائه در مدت زمان برگزاری مسابقات جام جهانی را ظرف مدت دو هفته به شورا  اعلام نماید.  همچنین مقرر گردید برنامه پیشنهادی فوق باید نشان دهنده کمیت و کیفیت حضور سازمان سرمایه‌گذاری در این رویداد، بسته‌های سرمایه‌گذاری قابل ارائه در مدت زمان این رویداد ، بسته های توریستی، اقامتی و تفریحی در شیراز و غیره ‌باشد.

*الزام شهرداری به اقدامات لازم درجلوگیری از وقوع سیل درسال های آتی

در ادامه طرح کمیسیون عمران شورا، در خصوص الزام شهرداری به اقدامات لازم درجلوگیری از وقوع سیل درسال های آتی و انجام امور اجرایی لازم بررسی شد و مستند به ماده 80 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1/3/1375 و اصلاحات بعدی آن، شهرداری مکلف است با اخذ دستور استانداری به عنوان مدیریت ارشد دولت در استان ,اقدامات اجرایی و اجرای طرح آبخیز داری و ساخت بندهای مخزنی را راسا انجام دهد و متعاقباً هزینه اجرا را با جلب نظر کارشناس به عنوان مطالبات از دولت پیگیری نماید و دادستانی به جهت ضرورت اجرا، بر اجرای طرح نظارت داشته باشد.
همچنین شهرداری مکلف گردید پیگیری لازم را از طریق دادستان و سازمان بازرسی استان جهت انجام اقدامات قانونی توسط سازمان آب منطقه ای در خصوص آزاد سازی سطح زمین مورد نیاز جهت اجرای بندهای مذکور و تصرفات بستر و حریم رودخانه انجام دهد. 
شایان ذکر است در محدوده و حریم شهر نیز علاوه بر اقدامات سازمان اب منطقه ای، شهرداری مکلف گردید پرونده متخلفین ساخت و ساز غیر مجاز را جهت اخذ حکم تخریب به کمیسیون ماده صد ارجاع و پیگیری تخریب ابنیه غیر مجاز را از طریق شورای تأمین انجام دهد.
 به علت اهمال ادارات آب منطقه ای و منابع طبیعی و اداره راه و شهر سازی و جهاد کشاورزی به جهت عدم جلوگیری از ساخت و ساز های غیر مجاز در حریم راه و حریم رودخانه و اراضی منابع طبیعی محدوده مذکور، شهرداری مکلف است با جلب نظر کارشناس نسبت به اخذ قرار تامین دلیل علیه ادارات و سازمانهای مذکور به جهت جبران خسارات ناشی از بروز سیلاب اقدام نماید.
 همچنین شهرداری مکلف گردید ردیف های اختصاصی بودجه لازم را برای اجرای این مصوبه در بودجه سال 1401 پیش بینی نماید.

*مصوبات حمایتی شورای شهر شیراز از دو تیم فوتبال فجر و قشقایی
در ادامه این جلسه طرح دوفوریتی جمعی از اعضای شورا، درخصوص مساعدت به تیم فوتبال فجر شهید سپاسی شیراز، بررسی و مستند به ماده 80 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1/3/1375 و اصلاحات بعدی آن، ضمن تصویب دوفوریت طرح مذکور، شهرداری شیراز مکلف است مبلغ 000/000/000/20 ریال (بیست میلیارد ریال ) با تأمین اعتبار از محل شیوه نامه کمکهای بلاعوض (ماده 15 ) بودجه سالهای 1400 و 1401 به تیم فوتبال فجر شهید سپاسی شیراز مساعدت نماید.
همچنین مقرر گردید به ازاء هر برد در خانه ( شیراز) مبلغ 000/000/500 ریال (پانصد میلیون ریال ) پاداش، به ازاء هر برد خارج از خانه مبلغ 000/000/700 ریال (هفتصد میلیون ریال ) پاداش، در صورت حضور در جمع شش تیم نخست نیم فصل اول مبلغ 000/000/000/30 ریال (سی میلیارد ریال) پاداش و در صورت حضور در جمع شش تیم نخست نیم فصل دوم مبلغ 000/000/000/50 ریال (پنجاه میلیارد ریال ) پاداش در نظر گرفته شود.
و در ادامه دیگر طرح دوفوریتی جمعی از اعضای شورا، درخصوص مساعدت به تیم فوتبال شهدای قشقایی بررسی شد و مستند به ماده 80 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1/3/1375 و اصلاحات بعدی آن ضمن تصویب دوفوریت طرح مذکور، شهرداری شیراز مکلف است مبلغ 000/000/000/10 ریال (ده میلیارد ریال ) با تأمین اعتبار از محل شیوه نامه کمکهای بلاعوض (ماده 15) بودجه سالهای 1400 و 1401 به تیم فوتبال شهدای قشقایی شیراز مساعدت نماید.
همچنین مقرر شد به ازاء هر برد در خانه ( شیراز) مبلغ 000/000/500 ریال( پانصد میلیون ریال) پاداش، به ازاء هر برد خارج از خانه مبلغ 000/000/700 ریال ( هفتصد میلیون ریال ) پاداش،  در صورت حضور در جمع سه تیم نخست در پایان فصل مبلغ 000/000/000/15 ریال (پانزده میلیارد ریال) پاداش و در صورت صعود به لیگ برتر مبلغ 000/000/000/30 ریال (سی میلیارد ریال) پاداش در نظر گرفته شود.

*تصویب طرح ایجاد بوستان ویژه توانخواهان
طرح دوفوریتی جمعی از اعضای شورا، درخصوص طرح ایجاد بوستان ویژه توانخواهان، بررسی و مستند به ماده 80 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1/3/1375 و اصلاحات بعدی آن، ضمن تصویب دوفوریت طرح مذکور، شهرداری شیراز مکلف شد ظرف مدت شش ماه یکی از پارکها و یا بوستانهای شهرداری را برای استفاده همه گروه های سنی دارای معلولیت جسمی، حرکتی و ذهنی را مطابق استانداردهای جهانی با ایجاد امکانات و تجهیزات مورد نیاز با پیش بینی اعتبار لازم در لایحه بودجه سال 1401 مناسب سازی و مورد بهره برداری قرار دهد.

انتهای پیام‌/

۱۴۰۰/۱۰/۱۳ - ۱۳:۳۲:۱۰

دیدگاه های شما