امروز: دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

پیگیری جهت رفع مشکلات در سه حوزه آب، اجرای فاضلاب و خدمات مورد نیاز مردم

در نشست بررسی مشکلات شهرستان های شیراز مطرح شد؛ 
پیگیری جهت رفع مشکلات در سه حوزه آب، اجرای فاضلاب و خدمات مورد نیاز مردم 
چهارمین نشست رؤسای شورای شهرستان‌های شیراز به منظور طرح مشکلات، معضلات و ارائه راهکارهای لازم در جهت رفع مشکلات برگزار شد. 

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر شیراز، در این نشست رئیس شورای شهرستان های شیراز با تأکید بر اینکه رفع سه مشکل تأمین روشنایی جاده سردار سپهبد شهید سلیمانی ، بهره برداری و اجرای سریع تر از درمانگاه دولتی و فاضلاب شهر جدید صدرا از مهم ترین موضوعاتی است که پیگیری آن در دستور کار می باشد، گفت: طی جلسه ای که با فرماندار شهرستان شیراز برگزار شد و موضوعات مرتبط با هر بخش مطرح گردید، در صورتیکه هر دستگاه اجرایی یا سازمانی که خدمت به مردم جزو وظایف ذاتی آنهاست پاسخ دهی به موقع و در چارچوب ضوابط قانونی نداشته باشد، این موضوع جهت پیگیری بیشتر به شورای حل اختلاف ارجاع میشود تا پیگیری لازم در این خصوص انجام شود. 
محمد تقی تذروی خاطر نشان کرد: هر یک از بخش ها بایستی مشکلات و نیازمندی های شهر، بخش و روستای خود را به صورت مکتوب ارائه نمایند تا هر چه سریع تر نسبت به رفع این مشکلات با مشارکت نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و دستگاه های اجرایی اقدام شود. 

در ادامه این نشست هر یک از نمایندگان  شهر و بخش ها در شورای شهرستان ها به تشریح و ارائه مشکلات پرداختند. 

*امکانات شهر صدرا از یک روستا کمتر است 

مرتضی زارع عضو شورای اسلامی شهر جدید صدرا در این نشست در سخنانی به مشکلات این شهر اشاره نمود و بیان کرد: شهر صدرا متأسفانه به اسم شهر است اما امکانات آن از یک روستا هم کمتر است.
وی اظهار داشت: در فاز ۲ این شهر متأسفانه مردم به امکانات بهداشتی، رفاهی، خدماتی و فروشگاه های تأمین مایحتاج اولیه دسترسی ندارند. 
همچنین یکی دیگر از مشکلات اصلی که در فاز ۲ صدرا با آن مواجه ایم عدم اجرای شبکه فاضلاب است که متأسفانه چاه ها جذبی نمی باشد و‌ باتوجه به اینکه هر ۴۵ روز یکبار این چاه ها باید تخلیه شوند اما برخی مردم به دلیل شرایط اقتصادی این کار را انجام نمی دهند. لذا در جهت رفع مشکل با معاون دادستان، محیط زیست و تعاونی های مسئول جلسات و بازدید هایی صورت گرفت. از سوی دیگر باتوجه به اینکه متولی این امر شهرداری و شرکت عمران می باشد اما تعاونی هایی که از قبل نسبت به تملک زمین اقدام نمودند و در اجرای شبکه فاضلاب تعهد داشتند اما به تعهد خود عمل نکردند. اما پس از گذشت ۲۴ سال پیگیری لازم در این خصوص در جهت اجرای شبکه فاضلاب در حال انجام است. 
نبود درمانگاه دولتی شبانه روزی در فاز یک و دو شهر صدرا از دیگر مشکلاتی بود که عضو شورای اسلامی شهر صدرا به آن اشاره کرد و افزود: تنها یک درمانگاه در فاز ۲ احداث شده است که هم اکنون دارای ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی می باشد و قول بهره برداری از آن دو ماه آینده داده شده اما بعید است تا آن زمان تکمیل شود. 
زارع ادامه داد: جاده دوکوهک از دیگر موضوعات است که خوشبختانه با پیگیری اعضای شورا بویژه کمیسیون عمران شورای شهر پیگیری آن به صورت جد دنبال می شود. از سوی دیگر باتوجه به اینکه یک لاین جاده بازگشایی شده اما لاین دیگر آن که ۲.۵ کیلومتر می باشد می طلبد تا اجرا و تکمیل آن هر چه سریع تر انجام شود. 
وی در ادامه از شهرداری شیراز درخواست نمود تا نسبت به احداث یک تقاطع از ابتدای جاده صدرا به دوکوهک اقدام شود، گفت: نیاز است این اقدام در راستای کاهش بار ترافیکی این محور انجام شود. همچنین باتوجه به اینکه جاده دوکوهک به صدرا از ابتدای میدان فرهنگ با اعتبار ۲۰۰ میلیارد تومانی که برای آن تخصیص داده شده، مقرر شده است به آزاد راه اصفهان متصل یابد لذا بایستی تقاطعی ایجاد شود تا بار ترافیکی این مسیر کم شود. 
زارع همچنین یادآور شد: باتوجه به احداث جاده سردار سپهبد شهید سلیمانی که از مسیر باجگاه به سمت صدرا می باشد، اما تاکنون هیچ روشنایی برای این مسیر ایجاد نشده است. 
تصفیه خانه غرب شهر صدرا از دیگر موضوعاتی بود که عضو شورای شهر صدرا به آن اشاره کرد و افزود: در صورتیکه سیستم فاضلاب اجرایی شود باتوجه به اینکه ظرفیت این تصفیه خانه ۳۵ تا ۴۰ هزار متر مکعب می باشد اما فاز ۲شهر صدرا بیش از ۸۰ هزار نفر جمعیت دارد که این میزان حجم تصفیه خانه جوابگوی جمعیت فاز ۲ نخواهد بود. و این در حالیست که پیش بینی می شود شهر صدرا در آینده تا ۶۰۰ هزار نفر جمعیت در خود جای دهد. لذا نیاز است تا اداره آبفا شهرستان هر چه سریع تر در این خصوص برنامه ریزی کند.
زارع همچنین به مشکلات موجود در خصوص باغات اهل بیت در شهر صدرا اشاره نمود و ابراز داشت: این باغات در گذشته جزو محدوده و حریم بوده اند اما ناخودآگاه به دلایلی این باغات از حریم خارج شوند و بجای آن ۵۰۰ هکتار از فاز ۳ وارد حریم و طرح جامع شد. از سوی دیگر باتوجه به ساخت و سازهایی که توسط مردم صورت گرفت اما شهرداری در حال حاضر نسبت به صدور پروانه هیچ اقدامی انجام نمی دهد و اعلام می کند که این اقدام از دستور شهرداری خارج شده و این موضوع هم مشکلاتی برای مردم بوجود آورده است.

*برخی روستاهای بخش ارژن آب خوردن هم ندارند  
در ادامه این نشست همچنین علی اژدری نماینده شورای شهرستان شیراز در بخش ارژن، بیان کرد: این بخش شامل ۳ دهستان و ۷۷ روستا و براساس آمار در سال ۹۵ جمعیت این بخش بالغ بر ۲۳ هزار و ۴۶۱ نفر می باشد. 
وی به مشکلات این بخش اشاره کرد و گفت: 
در سایت دفن پسماند و زباله این بخش تنها یکبار در روز زباله ها توسط شهرداری جمع آوری و به سایت برمشور انتقال داده می شود. باتوجه به اینکه یک سایت پسماند در جاده کهمره سرخی در حال ایجاد است اما هزینه و بودجه ای برای تجهیز این سایت پیش بینی نشده است و نیاز به حضور سرمایه گذار در این خصوص می باشد. .  
اژدری ادامه داد: باتوجه به اینکه اغلب روستاهای منطقه کهمره سرخی در منطقه کوهستانی قرار دارند دارای مشکلاتی همچون عدم دسترسی به اینترنت و خط تلفن می باشند که با صحبت های صورت گرفته با مدیر کل فناوری اطلاعات استان تجهیز و نصب دکل های مخابراتی در جهت ارائه اینترنت برای این روستاها در نظر گرفته شد اما تنها زیر ساخت ها ایجاد شد و تاکنون اقدام دیگری صورت نگرفته است. 
وی تصریح کرد: در خصوص آبرسانی هم روستاها با مشکلاتی اعم از خشک شدن چشمه های آب، عدم حفر چاه مواجه ایم و طی بازدید دکتر عزیزی نماینده مردم در مجلس از سوی ایشان اعلام شد که این مشکل طی ۳ ماه آینده برطرف می شود و در ۲۲ بهمن اقدامات اجرایی انجام می شود اما تاکنون هیچ اقدامی جهت ایجاد زیر ساخت ها در این خصوص صورت نگرفته است و برخی روستاها حتی آب خوردن هم ندارند. 
اژدری در ادامه به بازنگری طرح هادی روستایی اشاره کرد و با بیان اینکه یکی دیگر از مشکلات این بخش و سایر بخش های شهرستان که با آن مواجه ایم، عدم بازنگری این طرح می باشد، گفت: برخی روستاها بیش از ۱۳ تا ۱۵ سال از طرح بازنگری آنها گذشته است و این درصورتی است که این بازنگری باید ۱۰ ساله انجام میشد اما باتوجه به برگشت مردم از شهر به روستاها با کمبود زمین مواجه ایم. از سوی دیگر طرح هادی نزدیک به ۲۰ سال اجرا شده  اما اداره منابع طبیعی حاضر به واگذاری زمین ها به بنیاد مسکن نمی باشد. 
مشکلات جاده های بین روستایی و عدم آسفالت نیمه کاره بین جاده ها که از سوی اداره راه و شهرسازی انجام شده و دیگر اقدامی نشد، کمبود آرد و توزیع طولانی آن به صورت هر دو ماه یکبار ، تأمین روشنایی و برج نوری در ابتدای جاده هر روستا از دیگر مشکلاتی بود که نماینده شورای شهرستان بخش ارژن به آن اشاره کرد.


* خان زنیان در زمستان هم آب ندارد 
علی کاویانی نماینده شهر خان زنیان در این نشست عنوان کرد: در خان زنیان آبرسانی به این بخش با تانکر انجام می شود و باتوجه به اینکه۳ حلقه چاه ایجاد شده اما در تابستان پس از ۵-۶ روز به مردم آب رسانده میشد و هنوز هم که در فصل زمستان هستیم برخی مناطق خان زنیان آب ندارد. 
وی ابراز داشت: امکانات بهداشتی و درمان در این منطقه صفر است ‌و باتوجه به اینکه اعلام آمادگی نموده ایم تا زمین جهت احداث یک مرکز بهداشت، کلینیک تخصصی و حتی یک بیمارستان به علوم پزشکی اختصاص بدهیم اما پاسخی از سوی علوم پزشکی داده نشده است. 
نبود اینترنت ، اوقافی بودن زمین های خان زنیان، نبود ساختمان های آتش نشانی، اداره برق، آب و محیط زیست که همگی استیجاری هستند و دارای ساختمان دائمی نیستند و برخی در کانکس ارائه خدمات می کنند از جمله مشکلاتی بود که نماینده شهر خان زنیان در شورای شهرستان به آنها اشاره کرد.  

*اوقافی بودن شهر داریان موجب اختلاف نظر بین اداره اوقاف و مردم شده است 
    
گفتنی است در این نشست نماینده شهرستان ها در شهر داریان به تشریح مشکلات این شهر پرداخت و بیان کرد: تقاضا داریم تا نسبت به  چهار خطه کردن جاده به دلیل افزایش تصادفات، تعیین تکلیف باغشهری ها و ساخت و سازهای غیر مجازی که روز به روز بر آنها افزوده می شود هر چه سریع تر اقدام شود. 
محمد حسین بذرافشان گفت: باتوجه به اینکه شهر داریان زیر مجموعه شهرستان شیراز است به عنوان منطقه محروم محسوب نمی شود و از تخصیص بودجه بهره مند نیست و از سهم درصد نفت و گاز هم محروم است.
عدم بهره مندی از وام نوسازی بافت های فرسوده، عدم دسترسی به شبکه تلفن خانگی، عدم امکانات و‌تجهیزات لازم در بیمارستان‌ داریان ، اوقافی بودن شهر داریان که موجب اختلاف نظر بسیار بین اداره اوقاف و مردم شده است و نداشتن حتی یک سند ملکی، نبود فضای ورزشی مناسب، نبود کلانتری، جایگاه سوخت و شعب تأمین اجتماعی تنها بخشی از مشکلات این شهر است که نیاز است در جهت رفع آنها اقدام شود. 

* عدم هیچ گونه اقدام در جهت کاهش حوادث جاده ای سیاخ دارنگون   
در این نشست همچنین حسین شریفی مند نماینده بخش سیاه دارنگون در این جلسه ابراز کرد: عمده ترین مشکل این بخش تازه تأسیس بودن آنست که متأسفانه هیچ خدماتی ندارد و با اداره جات ارتباطی وجود ندارد. 
وی با بیان اینکه بزرگترین معضل این بخش، ایجاد باغشهری هاست، گفت: متأسفانه جاده سیاخ دارنگون به شدت حادثه خیز است و باتوجه به پیشنهاداتی که ارائه شده اما هنوز هیچ اقدامی در جهت کاهش حوادث و تصادفات جاده ای برای آن انجام نشده است. 
شریفی مند خاطر نشان کرد: ضعیف بودن برق منطقه باتوجه به تصویب پست برق ۶۶ وات که هنوز تکمیل و اجرایی نشده ، نبود هیچ گونه فضای ورزشی، از دیگر مشکلات این بخش است. 

* گرانی انشعاب آب فشار بسیاری بر مردم تحمیل کرده است
شایان ذکر است در پایان این نشست علی اصغر زارعی نماینده بخش مرکزی شیراز در سخنانی عنوان کرد: بخش مرکزی شامل ۵۹ روستا و ۵ دهستان می باشد که مشکلات عمده آن از جمله راه ، آب، طرح هادی روستایی، حمل و نقل، بهداشت و درمان، نوسازی مدارس، جمع آوری زباله ، نبود فضای ورزشی، سگ های بی صاحب، الحاق روستاها، باغشهری ها، نبود اینترنت ، زمانبر بودن جواب پرونده های ماده ۹۹ و نیاز به آسفالت راه ها می باشد.  
وی با بیان اینکه تکمیل و راه اندازی درمانگاه ها و مراکز بهداشتی از دیگر نیازمندی های بهش مرکزی است، گفت: تعداد ۵۰ مدرسه در بخش مرکزی نیازمند نوسازی می باشد. همچنین در این بخش نیاز مبرم به ایجاد پایگاه اورژانس و ایستگاه آتش نشانی می باشد.  
زارعی در پایان اضافه کرد: مشکلی که در ۳ بخش دیگر هم وجود دارد گرانی انشعاب آب است که باید برای هر انشعاب آب ۱۵ میلیون باید پرداخت شود و این موضوع فشار بسیاری  بر مردم تحمیل کرده است.

۱۴۰۰/۱۰/۱۴ - ۱۲:۱۰:۱۱

دیدگاه های شما