امروز: چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

آغاز عملیات اجرایی ساخت مخزن ۱۰ هزار متر مکعبی آب گلدشت حافظ در شیراز

آغاز عملیات اجرایی ساخت مخزن ۱۰ هزار متر مکعبی آب گلدشت حافظ در شیراز

همزمان با ایام ا... دهه فجر با حضور استاندار فارس، مدیران استانی و شهری و مهندس مسعود زارعی رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز عملیات اجرایی ساخت مخزن ۱۰ هزار متر مکعبی گلدشت حافظ در شیراز که توسط شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز انجام خواهد شد، آغاز شد.

استاندار فارس در این مراسم ضمن گرامیداشت دهه پر فروغ فجر و قدردانی از زحمات کارکنان شرکت آبفا شیراز، اظهار داشت: قرارگاهی تحت عنوان قرارگاه آب در استانداری با حضور مدیران ۹ سازمان از جمله مدیران شرکت های آبفای شیراز، استان، منطقه ای و رییس سازمان جهاد کشاورزی، سازمان صمت، دانشگاه شیراز و مدیر منابع طبیعی تشکیل گردیده تا بتوانیم وضعیت آب شیراز را روزانه رصد و کنترل کنیم.
وی ضمن تقدیر از زحمات مدیران استان در راستای اهداف و پیشبرد پروژه ها، گفت: همچنین در راستای بهتر انجام پروژه ها با رایزنی تیپ الهادی متعلق به قرارگاه مهندسی سپاه مقرر شده تا از ماشین آلات آنان بهره لازم را ببریم.
ایمانیه افزود: در بسیاری از استانها با پیش فروش پساب فاضلاب موفق به اجرای پروژه های فاضلاب و شبکه فاضلاب شده اند که از این الگو می توانیم در اجرای پروژه ها بهره گیریم.
استاندار فارس بیان کرد: می توانیم در شهر صدرا با پیش فروش پساب فاضلاب به باغ شهری ها و یا شهرداری جهت آبیاری درختان و فضای سبز، پروژه های تصفیه خانه و یا شبکه فاضلاب را احداث نمود و یا در شهر شیراز نیز با پیش فروش پساب به شهرداری یا شهرک صنعتی مشکل فاضلاب را حل کرد.
 
پیش بینی مخزن ده هزار متر مکعبی گلدشت حافظ برای ۴۳ هزار نفر جمعیت
بهمن بهروزی با اشاره به اینکه مخزن ده هزار متر مکعبی گلدشت حافظ برای ۴۳ هزار نفر جمعیت پیش‌بینی شده است، اظهار داشت: در کشور سهم بهره مندی هر مشترک از ظرفیت مخازن حدود هشت دهم تا یک متر مکعب است که در شهر شیراز با ۸۲۰ هزار مشترک حدود ۶۵۰ هزار متر مکعب مخزن آب نیاز است.
مدیر عامل و رییس هیات مدیره شرکت آبفا شیراز گفت: در حال حاضر سهم بهره مندی هر مشترک در شهر شیراز از مخازن حدود پنج دهم است که با اجرای مخزن ۱۰ هزار مترمکعبی گلدشت حافظ و مخزن ۲۰ هزار متر مکعبی سرتل حسین آباد و مخزن ۳۰ هزار متر مکعبی میانرود سهم بهره مندی هر شهروند از مخازن به ۶ دهم می رسد. 
وی با بیان اینکه افزایش ظرفیت مخازن در دستور کار قرار دارد، افزود: مخزن برف فروشان با ظرفیت ۲۰ هزار متر مکعب ، مخزن سلطان آباد با ظرفیت ۲۰ هزار متر مکعب و مخزن دینکان در اوایل سال آینده به مرحله اجرا در خواهند آمد و همزمان با اجرای این طرح ها خطوط انتقال نیز به طول بیش از ۴۵ کیلومتر به صورت خطوط رفت و برگشت اجرا می گردد که با اجرای این برنامه‌ها آب مطمئنی به دست مصرف کنندگان خواهد رسید. 
بهروزی با بیان اینکه اعتبار پروژه مخزن ده هزار متر مکعب گلدشت حافظ در حال حاضر با برآورد اولیه ۳۵ میلیارد تومان است که پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان عملیات اجرایی به ۸۰ تا ۹۰ میلیارد تومان افزایش یابد، گفت: این پروژه در طول ۱۸ ماه به بهره برداری خواهد رسید.

» پساب پایدارترین تامین آب برای صنایع و فضای سبز

همچنین در این آیین مسئول قرارگاه آب استان فارس پایدارترین و مطمئن ترین تامین آب برای صنایع و فضای سبز را استفاده از پساب فاضلاب عنوان کرد.
مهندس محسن اردکانی گفت: کل صنایعی که در فارس فعالیت دارند باید از پساب استفاده کنند و آب شربی که از سد و چاه می‌گیرند ذخیره و صرف شرب شود.
اردکانی خاطرنشان کرد که شرکت های آب و فاضلاب نیز باید رویکرد استفاده از پساب را دنبال کنند و درحالی فاضلاب مخرب است اما زمانی که با پساب تبدیل می شود به فرصت تبدیل می شود.

» پساب مهم ترین راه مقابله با تنش آبی

 

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز در حاشیه این آیین گفت: احداث مخزن ۱۰۰۰۰ متر مکعبی آب در گلدشت حافظ علاوه بر بهره‌مندی بیشتر اهالی این منطقه از نعمت آب می‌تواند برای اهالی سایر نقاط اطراف این منطقه مثمر ثمر باشد.
مهندس مسعود زارعی با بیان اینکه نقاطی که در گذشته نه چندان دور به شیراز ملحق شده اند، با محرومیت از خدمات شهری مواجه شدند، تاکید کرد: کمیسیون سلامت،محیط زیست و خدمات شهری شورای ششم در راستای برنامه‌های خود برای محرومیت زدایی تلاش دارد تا این مناطق را از احتیاجات اولیه خدمات شهری برخوردار نماید.
زارعی با تأکید بر اهمیت استفاده از پساب گفت: در جلسات کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز موضوع استفاده از پساب ها بارها مورد بحث و بررسی قرار گرفته و امیدواریم در نهایت به تدوین برنامه ای در جهت تحقق این مهم که صرفه جویی چشمگیری در مصرف آب شرب خواهد داشت، بیانجامد.

۱۴۰۰/۱۱/۲۰ - ۰۹:۴۳:۲۳

دیدگاه های شما