امروز: یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

برگزاری دهمین نشست تخصصی ساماندهی صنوف مشاغل و فعالیت های شهرداری های کشور

برگزاری دهمین نشست تخصصی ساماندهی صنوف مشاغل و فعالیت های شهرداری های کشور 

مسعود زارعی رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز در این نشست گفت: ساماند‌هی وانت بارها د‌ر د‌ستور کار شورا و سازمان ساماند‌هی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرد‌اری شیراز قرار گرفته است. 
زارعی افزود: پس از جمع بند‌ی بود‌جه سال آیند‌ه شهر، ساماند‌هی و تعیین تکلیف وانت بارها با محوریت مناطق و سازمان ساماند‌هی مشاغل و فرآورده های کشاورزی شهرد‌اری شیراز د‌ر د‌ستور کار کمیسیون قرار می گیرد‌.
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خد‌مات شهری شورای اسلامی شهر شیراز اضافه کرد: ساماندهی مشاغل ظرفیت های مختلفی دارد که باید در دبیرخانه ها تلاش و هم افزایی شود تا طرح جامع ملی ارائه و اجرا شود. 
وی اضافه کرد:  انتطار می‌رود دبیرخانه مرکزی طرحی جامع ارائه و سهم در بودجه ای را از شهرداری شهرهای مختلف دریافت کند تا ساماندهی مشاغل به صورت تاثیر گذار و بلند مدت رخ دهد. 

ساماندهی مشاغل باید با روش های به روز باشد 

غلامرضا غلامی معاون خدمات شهری شهرداری شیراز در نشست تخصصی ساماندهی صنوف مشاغل و فعالیت های شهرداری های کشور نیز گفت: طرح هایی که قرار است برای ساماندهی مشاغل ارائه شود باید با روش های به روز و جدید صورت پذیرد تا نتیجه مثبتی به همراه داشته باشد. 
غلامرضا غلامی ادامه داد: برای رسیدن به یک ساماندهی موثر باید هم افزایی هایی بین مجموعه های شهرداری و سایر سازمان های ذی ربط انجام پذیرد. 
وی بیان کرد: در هر حوزه ای برای اجرای اهداف باید تمام روش ها و وضعیت های اجتماعی بررسی و در قالب قوانینی و مقررات سازمانی، ساماندهی شود. 

تلاش سازمان های ذی ربط برای کاستن از مشکلات دستفروشان 

سید حبیب راضی مدیرکل دفتر محیط زیست و خدمات شهری سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور نیز در این نشست با بیان اینکه باید با تلاش شهرداری ها و سازمان های ذی ربط از مشکلات دستفروشان کاسته شود، گفت: طی چند ماه اخیر جلسات مختلفی برگزار و بخشنامه های متعددی در راستای برطرف شدن مشکل معیشت دستفروشان در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: در حال حاضر  تعداد ۸۳۰ بازارچه هفتگی و روز بازار در کشور وجود دارد که این تعداد سهم شهرداری تهران ۴۰ بازار و ۲۷۰ بازارچه متعلق به مراکز استانها است ، با این وجود به ازای هرشهر یک سهم بازارچه یا روز بازار وجود ندارد، در این خصوص مشکلات زیادی وجود دارد که باید برای رفع آن تلاش شود.
مدیرکل دفتر محیط زیست و خدمات شهری سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور بیان کرد: اطلاعات جامع و کاملی  از دستفروشان وجود ندارد که امید است با همت شهرداری ها و فعال شدن سامانه برخط در شهرها ، اطلاعات دستفروشان ، تولید کنندگان کوچک و متوسط ایرانی  و مشاغل خانگی ماده ۱۶ شناسایی و 
برنامه ریزی لازم برای ساماندهی آنها با توجه به اطلاعات تکمیلی انجام شود .
 *
لزوم آموزش نیروهای شهرداری برای ساماندهی دستفروشان* 

حمیدرضا موفق مدیرکل حراست و پدافند غیر عامل سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در این نشست‌ با بیان ضرورت ساماندهی مشاغل در کشور، گفت: برای ساماندهی قشر دستفروش در مرحله اول آموزش نیروهای شهرداری حائز اهمیت است و پس از آن نظارت هایی است که باید بر این نیروها وجود داشته باشد، وظیفه شهرداری است که از دستفروشان حمایت کند تا بتوانند معیشت خانواده را تامین کنند. 
موفق افزود: اجرای همه طرح ها برای ساماندهی مشاغل با هماهنگی بین دستگاه های متولی امکان پذیر است و در غیر این صورت تاثیری بر این امر نخواهد داشت. 

 امکانات رفاهی را برای روز بازارهای هفتگی فراهم کنید 

رییس کار گروه تخصصی ساماندهی صنوف، مشاغل و فعالیت های شهری شهرداری های کشور در  این نشست از سازمان شهرداری و خدمات شهری کشور خواست تا امکانات رفاهی از جمله سرویس بهداشتی را برای روز بازارها فراهم کنند. 
قدرت اله محمدی افزود: هر طرحی که قرار است برای رفع مشکلات یک شهر ارائه شود نیازمند مشاوره هایی تخصصی است و این موضوع هزینه های زیادی را متحمل می شود، این نشست و استفاده از تجارب شهرداری های مختلف می تواند از این هزینه ها کاسته و به بهبود ساماندهی مشاغل کمک کند.
محمدی افزود: مشاغل دستفروشان، مشاغل سیار و مزاحمت های سد معبر اصناف از جمله موضوعاتی است که باید ساماندهی شود. سد معبر جرم است اما دستفروشی و تامین معیشت خانواده جرم نیست و نباید اجازه دهیم به تامین کنندگان معیشت خانواده توهین و بی احترامی شود و اگر قرار بر ساماندهی است باید با حفظ شان و کرامت و با احترام همراه باشد.

۱۴۰۰/۱۱/۲۸ - ۱۰:۲۳:۵۲

دیدگاه های شما