امروز: سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

رشد 60 درصدی بودجه شهرداری در سال 1401

ابراهیم حسینی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر نیز در این نشست با بیان اینکه مبلغ کل بودجه ۱۵ هزار و ۳۸۵ میلیارد تومان است، اظهارداشت: در مقایسه با بودجه سال قبل که در شورای پنجم تصویب شده نسبت به اصل بودجه سال قبل ۲.۵ برابر شده و نسبت به متمم بودجه که شورای ششم تصویب کرد این بودجه ۶۵ درصد رشد داشته است. 

وی در تشریح بودجه ۱۴۰۱ شهرداری شیراز گفت: از حیث درآمدی ۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان عوارض، ۱۸۰۰ میلیارد تومان مالیات‌های ملی و محلی است که سهم شهرداری طبق قانون مشخص است، ۸۰۰ میلیارد تومان وام و ۱۵۰۰ میلیارد اوراق مشارکت پیش‌بینی شده  است. 

عضو شورای شهر شیراز با بیان اینکه ۴ هزار میلیارد تومان فروش املاک در بودجه پیش‌بینی شده گفت: درآمد ستاد باغات رشد زیادی داشته و در بودجه ۱۴۰۱ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده در صورتی که سال گذشته ۱۲۰ میلیارد تومان بوده است. 

حسینی با بیان اینکه وابستگی بودجه نسبت به سال قبل به منایع بانکی کمتر شده است، گفت: سال گذشته این وابستگی ۲۰ درصد بوده اما امسال ۱۵ درصد وابستگی به بانک دارد. 

وی درباره درآمد حاصل از فروش زمین افزود: از ۲۳۰۰ میلیارد در سال ۱۴۰۰ که ۲۵ درصد بوده در ۱۴۰۱ رقم تغییر کرده اما همان ۲۵ درصد است، در حوزه مالیات‌ها تلاش‌های خوبی شده و درآمدهای شهردای با توجه به پیگیری و دریافت مطالبات دو برابر شده است. 

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شیراز در توضیح بیشتر در این باره افزود: قانون تغییر نکرده و مالیات‌ها همان است اما سال‌های قبل دریافت مالیات کم بوده امسال پیگیری کردند و بیشتر شده است. 

وی با تاکید بر اینکه عوارض در سال ۱۴۰۱ بیشتر خواهد بود، بیان کرد: از مردم می‌خواهیم همین امسال نسبت به پرداخت عوارض اقدام کنند. 

وی با اشاره به هزینه‌های جاری که شامل حقوق و دستمزد می‌شود، گفت: امسال ۲ هزار و ۴۴۰ میلیارد تومان کل هزینه جاری است و مابقی هزینه.های عمرانی است که سال گذشته در متمم بودجه عدد ۲۷۵۰ بوده است اما در ۱۴۰۱ عدد ۲۴۴۰ پیش‌بینی شده از نظر درصدی ۳۴.۴ درصد بودجه خرج هزینه‌های جاری می‌شد که در سال ۱۴۰۱ این عدد به ۱۵.۸ درصد رسیده یعنی هزینه‌های جاری کمتر از نصف می‌شود. 

حسینی تاکید کرد: در کاهش هزینه‌های جاری حقوق و دستمزد ثابت است اما سایر هزینه‌ها کاهش پیدا می‌کند. 

عضو شورای شهر شیراز درباره بدهی‌های شهرداری نیز گفت: در دی ماه آخرین بررسی که شده ۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بدهی قطعی شهرداری است که ۱۲۰۲ میلیارد تا پایان ۱۴۰۰ پرداخت می‌کند و ۱۳۰۰ میلیارد هم در سال ۱۴۰۱ پرداخت می‌شود. 

وی با بیان اینکه بدهی شهرداری امری طبیعی است، گفت: در سال آینده بدهی به ۲ هزار میلیارد می‌رسد. 

حسینی با بیان ویژگی‌های بودجه افزود:  حساسیت شورای ششم یکی سومین حرم و یکی محرومیت‌زدایی است که برای محرومیت‌زدایی ۵۲۵ میلیارد اختصاص داده شده که ۲۲۵ میلیارد آم برای مسائل زیرساختی و ۳۰۰ میلیارد تومان با محوریت محلات است که محلات هدف معرفی و شناسایی می‌شود تا از این محلات رفع محرومیت شود. 

وی با بیان اینکه ۷۰۰ میلیارد تومان در تحقق سومین حرم اهل بیت اختصاص یافته است، بیان کرد: بودجه فرهنگی نیز نسبت به سال قبل ۴ برابر شده است. 

اختصاص ۳۰۰ میلیارد برای شفاف‌سازی و استفاده از ابزارهای الکترونیک، هزار میلیارد برای ستاد باغات و توجه ویژه به پروژه‌های بزرگ مقیاس از دیگر ویژگی‌های بودجه ۱۴۰۱ است که این عضو شورا به آن اشاره کرد و گفت: ۲۰۰ میلیارد تومان نیز برای بافت فرسوده در نظر گرفته شده است‌. 

حسینی تصریح کرد: در بودجه ۱۴۰۱ توجه ویژه شده که شهرداری در تولید ثروت و حمایت از فعالیت‌های دانش بنیان نقش ویژه ایفا کند و شهرداری هم در این مسیر عزم جدی دارد. 

انتهای پیام/

۱۴۰۰/۱۲/۰۵ - ۰۷:۵۸:۵۳

دیدگاه های شما