امروز: سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

نصیری : ایجاد زیر ساخت اطلاعات مکانی از جمله دیگر فعالیت هایی است که به دنبال آن هستیم

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر شیراز ، دکتر مهدی نصیری رئیس کمیسیون هوشمندسازی شورای شهر شیراز، صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در ساختمان شورای اسلامی شهر شیراز برگزار شد، با اشاره به ارائه فعالیت های بخش هوشمند سازی شهر شیراز گفت: در کمیسیون هوشمندسازی چند موضوع جدی را در دستور کار قرار داده ایم که مهمترین هدف که جزو شهر وظایف نیز است آن است که بتوانیم خدماتی را ارائه دهیم که سطح زندگی مردم در فضای شهری تسریع شود.
وی همچنین در خصوص سامانه شفافیت سازی نیز اعلام کرد: عدم شفاف سازی نگرانی هایی را ایجاد می کند در واقع دخالت سلیقه ای در تصمیم گیری ها را ایجاد می کند شفاف سازی موجب عدالت در میان شهروندان می شود.
به گفته رئیس کمیسیون هوشمند سازی شورای شهر شیراز در کمیسیون چالش های مدیریت شهری را رصد می کنیم و سعی می کنیم با استفاده از زیر ساخت های هوشمند سازی پیشنهاد هایی را ارائه دهیم، مهمترین فعالیتی که می توان در حوزه کمیسیون انجام داد در بخش شهرداری الکترونیک است که باید سرعت بیشتری بخشید تا موجب شود مراجعات مردمی به حداقل برسد، 
نصیری خاطرنشان کرد: برخی قوانینی در حوزه شهرسازی وجود دارد که شاید مردم اطلاعی ندارند اگر بتوانیم این خدمات را اطلاع رسانی کنیم کمک مطلوبی به شهرونندان خواهد بود، زیر ساخت های فناوری اطلاعات شهر را باید جدی تر پیگیری و عملیاتی کنیم، علاقه مندی ما در این است که شیراز به قطب فناوری و اطلاعات جنوب کشور و در مرحله دوم ارتقا به استان های برتر کشور به همین دلیل زیر ساخت هایی از قبیل مرکز داده نیاز است.
وی همچنین با اشاره به قرار داد فیبر نوری نیز گفت: در شیراز بیش از 200 کیلومتر در حال حاضر فیبر نوری قرار دارد که قطعا این روند افزایش خواهد داشت، اگر 5 جی راه اندازی شود استفاده از فیبر نوری نیز ضرورت دارد، علاقه مند هستیم تا 2 برابر ظرفیت فعلی فیبر نوری توسعه پیدا کند، یکی از اهدافی که در شهرداری دنبال می کنیم این است یک شبکه اختصاصی به ادارات اختصاص داده شود، در ارتباط با مرکز داده شیراز می تواند خدماتی را به جنوب کشور ارائه دهد.
رئیس کمیسیون هوشمند سازی شورای شهر شیراز افزود: ایجاد زیر ساخت اطلاعات مکانی از جمله دیگر فعالیت هایی است که به دنبال آن هستیم، مشکلی که در سطح شهر وجود دارد این است که ادارات مختلف نقشه های شبکه ای که دارند یک پارچه نیست از این رو این کار کمک می کند تا نقشه یک پارچه داشته باشیم.
وی مطرح کرد: با توجه به اینکه اسناد کاغذی عمر محدودی دارند یک چالش جدی دیگر مراجعه به این اسناد است که برای پیدا کردن مشکل ساز است، از این رو سامانه یکپارچه مدیریت اسناد را در دستور کار قرار داده ایم، کلیه اسناد در شهرداری با اولیت اسناد حقوقی و املاک اسکن شوند و در مرحله دوم با استفاده از تبدیل تصویر به متن اطلاعات ثبت خواهد شد، در این زمینه کار آغاز شده و در قسمت نخست یک تعداد اسکنر سفارش خرید شده است اما قسمت های دوم و سوم هنوز پیمانکاری مشخص نشده است.
وی خاطرنشان کرد: به اعلام تعداد مسافر ها از سوی شرکت ها اعتماد ندارم چراکه شرکت هایی که اعلام می کنند سهیم هستند، حاکمیت داده باید در قرار داد جدید اصلاح شود.
نصیری در خصوص سامانه مدیریت اتوبوس و تاکسی تاکید کرد: سامانه مدیریت تاکسی عملیاتی شده است که بتوان غیر نقدی کرایه ها را پرداخت کرد،  در خصوص اتبوس نیز مواردی بسیار مهم وجود دارد که شهروندان بدانند اتوبوس کجا می ایستد.
وی اجرای طرح کیف پول را زیرساختی بسیار مهم برشمرد و گفت: راه اندازی کیف پول کار سختی نیست در واقع اجرای تمام پروژه های مصوب شده دشوار نیست، ناراحتی من از این است که اجرای پروژه برای بار هفتم لغو شده است، هرچقدر خوش بینانه فکر کنیم نمی توان فکر کرد که منفعتی در آن برای لغو کنندگان وجود ندارد.

رئیس کمیسیون هوشمند سازی شهرداری شیراز بیان داشت: در سامانه سرو اکثر خدمات شهرداری را شهروندان می توانند انجام دهند، همچنین دوربین های کنترل سرعت و پارکینگ های هوشمند فعالیت دیگر فعالیت هایی است که در حال پیگیری هستیم.

۱۴۰۱/۰۱/۲۷ - ۱۳:۱۸:۴۴

دیدگاه های شما