امروز: شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر شیراز: هیچگونه افزایشی در عوارض بیش از 50 درصد در دستور کار شورا و شهرداری شیراز نیست/شهرداری هیچ افزایش عوارض در ساخت پارکینگ نداشته است

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر شیراز: هیچگونه افزایشی در عوارض بیش از 50 درصد در دستور کار شورا و شهرداری شیراز نیست/شهرداری هیچ افزایش عوارض در ساخت پارکینگ نداشته است


رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر شیراز تاکید کرد:
به استاندار محترم و شهروندان فهیم شیرازی اطمینان می‌دهیم هیچگونه افزایشی در عوارض بیش از 50 درصد مصوب در دستور کار شورای اسلامی و شهرداری شیراز نیست. 
دکتر سید ابراهیم حسینی افزود: شهرداری هیچ افزایش عوارض در ساخت پارکینگ نداشته و آنچه مطرح شده در واقع جریمه ساختن نشدن  پارکینگ است. 
 وی تاکید کرد: نرخ عوارض  تعیین شده شهرداری شیراز در سال 1401 به هیچ وجه بیش از 50 درصد افزایش نداشته و این اطمینان را  به مسئولان دلسوز استانی و شهروندان فهیم شیراز می دهیم که شورا و شهرداری با افزایش بیش از این عدد مخالف  و دریافت  بیش از عدد تعیین شده تخلف بوده و در صورت مشاهده برابر مقررات با متخلف برخورد خواهد شد.   
 سید ابراهیم حسینی در خصوص انتشار برخی مطالب مبنی بر افزایش بیش از 50 درصدی عوارض ساخت پارکینگ های واحدهای مسکونی در سطح شهر شیراز گفت: خط قرمز شورا و شهرداری احجاف در حق شهروندان عزیز است. 
سید ابراهیم حسینی با تشکر از حساسیت استاندار فارس نسبت به ارایه خدمات به شهروندان براساس تعرفه های عادلانه مشخص شده افزود: یکی از راههای درآمدهای شهرداری برای توسعه شهر و پرداخت حقوق کارکنان از محل دریافت عوارض از شهروندان است اما در این مسیر  رویکرد شوراییان حفظ منافع شهروندان و دریافت حقوق شهر در یک شرایط عادلانه است. 
 او با تاکید بر این مطلب که  تمام عوارضی که شورا تعیین می کند که عمدتا عوارض بر اعیان است، حداکثر افزایش 50 درصدی را داشته تصریح کرد:   اگر افراد و مراجعه کنندگانی هستند که بیش از افزایش 50 درصدی عوارض از انها دریافت شده است نسبت به ارایه گزارش به شورا و شهرداری اهتمام نمایند تا موضوع بررسی و در صورت بروز تخلف برخورد قانونی  لازم صورت گیرد تا حقوق شهروندان تضییع نگردد. 
حسینی با بیان اینکه تعیین عوارض تغییر کاربری و تفکیک توسط شورا تعیین نمی گردد ادامه داد: تمام عوارض دریافتی در بخش ساخت و سازها توسط شورا تعیین نمی شود بلکه یکسری از عوارض مانند تغییر کاربری و تفکیک که باعث ارزش افزوده ملک می گردد تابع قوانین بالا دستی مانند ماده 101است که ملاک دریافت عوارض قیمت کارشناسی شده روز است که این قیمت گذاری از محدوده اختیارات شورا و شهرداری خارج است.  
وی تصریح کرد: عوارض عدم تعیین پارکینگ در واقع جریمه عدم تامین پارکینگ است نه عوارض ساخت. 
 او درباره عوارض قیمت پارکینگ نیز گفت: زمانی که یک مجتمع مسکونی یا تجاری ساخته می شود مالک یا انبوه ساز ملزم به تامین پارکینگ براساس تعداد واحدهاست و در صورت عدم تامین پارکینگ  مشخص شده طبق قانون، به دلیل تخلف از ضوابط شهرسازی مبلغی لحاظ می گردد که در صورت تامین پارکینگ ریالی از سوی شهرداری دریافت نمی شود. 
 ریس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر شیراز با بیان اینکه طبق پیشنهاد نهادهای نظارتی مبلغ نساختن پارکینگ در سال جاری افزایش یافته تصریح کرد: شهرداری در سنوات قبل در صورت عدم تامین پارکینگ به دلیل عدم رعایت ضوابط شهرسازی مبلغ مشخصی را از مالک دریافت می کرد که در این مسیر نهادهای نظارتی به دلیل عدم بازدارندگی این مبالغ پایین، نسبت به افزایش  مبالغ تخلف به  شورا و شهرداری  توصیه های را داشتند تا با افزایش هزینه های تخلف افراد بجای ساخت پارکینگ اقدام به ساخت فضای تجاری نکنند در حالی که برخی واحد های تجاری ساخته شده بجای پارکینگ بایک هزینه کم با قیمت های متری چند صد میلیونی به فروش می رسند. 
 حسینی  تاکید کرد: پس شهرداری عوارض را طبق ادعای مطرح شده در فضای مجازی 800 درصد افزایش نداده است بلکه این هزینه تخلف از ضوابط و نساختن پارکینگ است و این عدد اعلام شده صرفا به دلیل عدم تامین پارکینگ در نظر گرفته شده است و هیچ افزایش عوارضی در ساخت پارکینگ لحاظ نشده است. 
 ریس کمیسیون برنامه و بودجه شورا عنوان کرد: این مبلغ نمی‌تواند صرف امور جاری و هزینه ای شود بلکه شهرداری  صرفا باید این هزینه دریافت شده را صرف ساخت پارکینگ نماید. 
 حسینی در پایان تصریح کرد: کارشناسان در شهرداری تا جایی که امکان پذیر است از نظر قانونی رعایت حال عموم مردم را خواهند کرد تا نگرانی برای مردم ایجاد نشود.

۱۴۰۱/۰۲/۰۴ - ۰۸:۳۵:۰۲

دیدگاه های شما