امروز: یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

زارعی: ثبت عنوان شیراز شهر“بهار نارنج “ به عنوان یک مطالبه مردمی دنبال خواهد شد

در حاشیه مراسم جشنواره بهار نارنج ، مهندس زارعی رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز گفت: شهر شیراز سابقه دیرینه ای در موضوع سرانه فضای سبز و باغات قصردشت و سایر باغات گسترده در سطح شهر داشته است و این سابقه مربوط به زمانی بوده که ابنیه و ساختمان ها و مناطق شهری در شیراز محدود بوده اما وسعت باغات بسیار گسترده بوده است.

وی اظهار کرد: لازم بذکر است که از دیرباز تا به امروز روند حفظ فضای سبز توسعه مطلوبی نداشته است و باتوجه به میزان سرعت و گسترش فضای شهری ، فضای سبز به میزانی که سرانه قابل قبولی داشته باشد، توسعه نیافته است و این مشکلی است که امروز در کلانشهر شیراز شاهد آن هستیم.

مهندس زارعی افزود: در شهر شیراز میزان سرانه ای با باغات داشتیم که بایستی آنرا حفظ کنیم و نه تنها به سرانه های استاندارد نگاه کنیم. چرا که سرانه فضای سبز شیراز بالاتر از استاندار است و در حفظ آن باید تلاش بیشتری صورت گیرد.

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری همچنین ابراز کرد: در موضوع فضای سبز علاوه بر توسعه و گسترش آن نیاز است تا گونه های گیاهان بومی شده شهر شیراز را توسعه دهیم و این اقدام ارزشمندی است که در سال جاری در دستورکار اجرا داریم تا بیش از یکصد هزار نهال بهار نارنج غرس شود. 

زارعی با اشاره به اینکه شهر شیراز با بهار نارنج شناخته شده است و یکی از عطرهای بهاری شهر شیراز ، عطر بهار نارنج می باشد، گفت:  این برندی است که شهر شیراز به آن معروف است و بایستی آنرا به عنوان یکی از ارزش های شهر شیراز توسعه بدهیم .

مهندس زارعی با اشاره به اینکه موضوعات اصلی در حوزه فضای سبز در کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری به صورت هدفمند دنبال می شود و مصوبات آن جهت اجرا به شهرداری ابلاغ گردیده است، بیان کرد: در این خصوص موضوعات با دقت رصد میشود تا شهرداری با جدیت هر چه تمام در بسط و گسترش، حفظ و نگهداری فضای سبز اقدامات لازم را انجام دهد.

زارعی با اشاره به این اقدامات عنوان کرد: ساخت تصفیه خانه های محلی که در بودجه ۱۴۰۱ دیده شده و در صحن شورا تأکید شده است تا شهرداری هر چه سریع تر عملیات اجرایی احداث اولین تصفیه خانه محلی را انجام دهد. همچنین موضوع خرید پساب از سازمان آبفا باید صورت بگیرد که در این خصوص شهرداری موظف است باتوجه به بودجه تخصیص داده شده هر چه سریع تر انتقال عملیات پساب تصفیه خانه ها را در دستور کار قرار دهد و از آن در جهت آبیاری فضای سبز شهری استفاده کند. 

وی با بیان اینکه این اقدام یک فرآیند است و باید به آن توجه کنیم و نباید تنها به وضع موجود بسنده کنیم ، گفت: باید در این راستا گسترش فضای سبز و گونه های بومی را مد نظر قرار دهیم و در بخش های مختلف مثمر  بودن گونه ها که در شهرشیراز غالبا مرکبات می باشد، این کار انجام بشود. همچنین از نقطه نظرات کارشناسان علاقمند در عرصه فضای سبز در شهر استفاده شود و باتوجه به اینکه گسترش و توسعه سرانه فضای سبز با شروع عملیات غرس یکصد هزار نهال نارنج ‌به صورت جدی آغاز شده است، پیگیری و رصد آن تا انتها و تا به مرحله اجرا انجام میشود و آمار ارائه شده از سوی سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شیراز در خصوص میزان افزایش تعداد نهال های غرس شده در طول روز درخواست می شود. 

مهندس زارعی اضافه کرد: موضوع مهم دیگر که براساس تصمیم گرفته شده در کمیسیون در خصوص استفاده از امکانات به روز در جهت استفاده بهینه از آب و بهره مندی از سیستم آبیاری مدرن و تحت فشار و قطره ای در جهت جلوگیری از هدر رفت آب در دستور کار می باشد و در صورتیکه بخشی از اعتبارات را در این زمینه هزینه کنیم، این هزینه کرد به نوعی درآمدزایی برای شهرداری است و از هدر رفت منابع آب جلوگیری می کند. 

مهندس زارعی باتوجه به حضور مثال زدنی مردم در جشنواره بهار نارنج و علاقه وافری که مردم به فضای سبز شهری دارند عنوان کرد : بایستی از این علاقمندی در توسعه فضای سبز شیراز استفاده کنیم که التزام این کار در جهت توسعه آموزش فرهنگ شهروندی و برگزاری برنامه های اجتماعی‌ برای مردم است تا در فرآیند توسعه فضای سبز بتوانند تأثیر گذاری خود را داشته باشند و تنها تماشاگر نباشند تا بتوان از ظرفیت اجتماعی مردم استفاده کنیم. 

مهندس زارعی در پایان با اشاره به اینکه برند شهر بهار نارنج از گذشته مختص به شهر شیراز می باشد خواستار مطالبه مردمی در راستای جا انداختن شمیم بهار نارنج منحصر به فرد شیراز  شد.

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری گفت: در سال ۹۳ افرادی فعال تر در حوزه پویش های اجتماعی در شهر ساری “بهار نارنج “ را به نام شهر خود ثبت کردند. این در حالیست که از دیر هنگام یکی از ملاک های شناسایی شهر شیراز بهار نارنج شیراز است و این موضوعی است که به عنوان یک مطالبه مردمی دنبال خواهد شد.

۱۴۰۱/۰۲/۱۹ - ۱۱:۰۶:۴۳

دیدگاه های شما