امروز: شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

زارعی: شیراز کلانشهر پیشتاز در دفن بهداشتی و مهندسی پسماند

با هدف بررسی روند کار در سایت دفن زباله پسماند شهرداری شیراز، رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز از این سایت  بازدید کرد.  

مهندس زارعی با اشاره به بازدید صورت گرفت از این سایت عنوان کرد: سایت دفن زباله سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز یک سایت مهم در حوزه شهری می باشد که همواره مورد توجه بوده است.

وی اظهار کرد: در بازه زمانی گذشته تا به امروز این سایت یک سیر رو به تکامل در راستای دفن  اصولی و بهداشتی زباله را طی کرده است.

مسعود زارعی همچنین به چرخه تفکیک از مبدأ و فرهنگ سازی قبل از تفکیک برای عموم مردم تأکید کرد و گفت: موضوع تفکیک همواره به عنوان یک زیربنا مورد تأکید بوده است. از سوی دیگر در موضوع تبدیل زباله به انرژی های مختلفی که در دنیا بسیار بر آن تأکید شده است یک چرخه تکمیلی است و این روند تکاملی نسبت به گذشته جای کار بسیاری دارد.

زارعی با تأکید بر اینکه این موضوع در کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورا باتوجه به اهمیت آن در دستور کار قرار گرفته است، گفت: در بازدید از سایت دفن زباله سازمان مدیریت پسماند شهرداری، از زوایای مختلف چرخه دفن به صورت دقیق مورد بررسی قرار گرفته است. 

رییس کمیسیون سلامت،محیط زیست و خدمات شهری ابراز کرد: در این بازدید مباحث مختلفی مورد بررسی قرار گرفت که اولین موضوع مربوط به بازیافت و تبدیل آن به انرژی است. باتوجه به اینکه در حال حاضر دو خروجی محدود از سایت داریم که یکی مربوط به تفکیک بخش زباله های خشک که درصد محدودی را پوشش میدهد و بخش دیگر تبدیل زباله به کودهای کمپوست می باشد که بازهم بخش محدودی را در بر میگیرد، نتایج مطلوبی از بازیافت آن نگرفته ایم.

مهندس زارعی با اشاره به اینکه این موضوع جای کار بسیاری دارد ، گفت: تبدیل این انرژی ها مستلزم هزینه های بسیار زیادی است اما تعریف بسته های سرمایه گذاری جذاب در این حوزه می تواند تاثیر گذار باشد که در این راستا اقدامات لازم انجام می شود.

زارعی رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورا با بیان این موضوع در نشست با مدیران کلانشهرهای کشور که به میزبانی شهر شیراز برگزار شده است، افزود: در این راستا موضوع تکمیل تبدیل زباله به انرژی های مختلف که مطرح می باشد در دستور کمیسیون قرار خواهد گرفت.

توجه به نیروهای انسانی سایت دفن زباله از دیگر موضوعاتی بود که مهندس زارعی به آن اشاره و بیان کرد: امید است راهکارهایی در چارچوب و ضوابط قانونی با همکاری اداره کار صورت گیرد تا بتوانیم در این روند نیروهای کاری بسیار زحمتکش این سایت که در شرایط بسیار سخت کار می کنند، بتوانیم به آنها توجه ویژه ای داشته باشیم.

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز در ادامه به موضوع انتقال آب از پساب تصفیه خانه شماره یک اشاره و عنوان کرد: این اقدام در جهت آبیاری کاشت هزار هکتار درخت کاشته شده در این مکان است و اقدام انجام شده دیگر در این سایت لوله کشی آبیاری تحت فشار می باشد که بخشی از آن انجام شده است و همچنین باتوجه به اجرای۱۷ کیلومتری از انتقال شبکه پساب فاضلاب در این مکان،  بخش اجرایی دیگر آن در دستور کار کمیسیون است تا اتمام سریع تر آن صورت گیرد. 

بازدید انجام شده از آزمایشگاه سایت دفن زباله پسماند شهرداری شیراز از دیگر مباحثی بود که مهندس زارعی به آن اشاره کرد و گفت:  فرآیند دقت و توجه به کنترل شرایط و فاکتورهای سلامتی در این آزمایشگاه بسیار دقیق است. همچنین باتوجه به اینکه کنترل فضای آب و خاک این محل با نظارت جدی حوزه علوم پزشکی و محیط زیست انجام می شود این مکان یک آزمایشگاه پیشرفته و قابل قبول و مورد تایید اداره کل محیط زیست است . 

مسعود زارعی همچنین در پایان این بازدید یادآور شد: سازمان آتش نشانی باید توجه بیشتری به مرکز اطفاء حریق و آتش نشانی در این سایت داشته باشد.

۱۴۰۱/۰۴/۰۴ - ۰۸:۰۰:۵۹

دیدگاه های شما