امروز: دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

پیام رئیس شورای اسلامی شهر شیراز به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس

«بسم ربّ الشهداء و الصدیقین»
 مِنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ يَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِيلًا
از ميان مؤمنان، مردانى‏ هستند كه به آنچه با خدا عهد بستند، صادقانه وفا كردند؛ برخى از آنان به شهادت رسيدند و برخى از آنها در  انتظارند و هرگز عقيده خود را تبديل نكردند.
 شهریور ۱۳۵۹، رژیم بعثی عراق با تصمیم و نقشه قبلی و با هدف براندازی نظام نوپای جمهوری اسلامی  جنگی تمام عیار را علیه ایران اسلامی آغاز کرد. صدام حسین، رئیس جمهور عراق با حضور در مقابل دوربین های تلویزیون عراق آغاز تهاجم رژیم بعثی به ایران را با پاره کردن قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر اعلام کرد.
31 شهریور، سالروز آغاز جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق علیه جمهوری اسلامی است که در تقویم ما از۳۱ شهریور تا ۶ مهر به عنوان هفته دفاع مقدس نامگذاری شده است.
هشت سال دفاع مقدس، یکی از درخشان‌ترین عرصه‌های دفاع محسوب می‌شود؛ هنگامه‌ای که ملت ایران در اتحاد بی‌نظیر و یکپارچه به جنگ با دشمن متجاوز رفتند و برای حفظ و پاسداری از مام وطن، سراسر عشق، ایثار و شجاعت شدند و تحسین جهانیان را برانگیختند.
الحق که زیباترین فصل این جنگ، خالقان این حماسه عظیم‌اند که با صلابت اراده و نور ایمان، رهنورد راه مقدسی شدند که پاداش آن، جاودانگی و بقا بود.
آن روزها، خاکریزها، بوی بهشت مردانی را گرفته بود که سر به سر، تن به مرگ می‌سپردند تا مبادا وجبی از کیان دین و وطن، به دست کفتاران حریص و متجاوز بیفتد؛ چرا که دفاع مقدس، رساترین واژه در قاموس ایستادگی این ملت قهرمان است.
آن روزها، مردان این دیار، در پی تجاوز کفتار صفتان ننگ و نفرین، در هفت شهر عشق، هشت بهار آزادگی را پیمودند و حماسه آفریدند.
ایران هرگز به منظور زیاده خواهی و افزون طلبی و قدرت طلبی وارد عرصه جنگ نشد، بلکه روحیه حمیت و غیرت فرزندان این آب و خاک بود که با تأسی از مولا و سالارشان حضرت حسین بن علی(ع ) در تحقق شعار «هیات منا الذله» کوشیدند تا هرگز تسلیم ننگ و‌ذلت و زبونی نشوند و از کیان و حیثیت اعتقادی خود دفاع کنند.
اما این جنگ، دستاوردهای بزرگ و فراوانی داشت که یکی از مهم ترین آنها، دستاوردهای سیاسی است. بسیج همگانی دلاور مردان ایران بیش از هر چیز، نشان از وحدت ملی و التزام جمعی ایرانیان به حفظ منابع و مرزها و سرمایه های ملی بود و به کفتار صفتان که چشم طمع به گنجینه‌های کشور داشتند، فهمانید که نمی توانند با زر و زور و تزویر ملتی را به استثمار ‌خود درآورند
نکته‌ای که به سادگی نباید از آن گذشت، آن است که بی تردید در هر سطری از کتاب ارزشمند این دفاع جانانه، نکات درس آموزی نهفته است که می‌بایست توسط پیشکسوتان و پدیدآورندگان آن برای نسل های امروز و آینده کشورمان به زیبایی ترسیم شود.
بدون شک، نشر و ترویج ارزش‌های دفاع مقدس در گام دوم انقلاب طبق منویات مقام معظم رهبری از مهمترین ضروریات جامعه بویژه برای تقویت اراده جوانان و نوجوانان جهت مقابله با جنگ نرمی که از سوی معاندان نظام طراحی شده به شمار می رود و باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود تا فرهنگ ایثار و شهادت بیش از گذشته در بین نسل امروز نهادینه شود. 
اینجانب فرا رسیدن هفته دفاع مقدس که نمودار مجموعه‌ای از برجسته‌ترین افتخارات ملت ایران در دفاع از مرزهای میهن اسلامی و جان فشانی دلاورانه در پای پرچم برافراشته اسلام و قرآن است را به ساحت بقیة ا...الاعظم (عج)، رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت آیت ا...العظمی خامنه‌ای (مد ظله العالی) و ملت شهید پرور ایران اسلامی تبریک عرض نموده و از خداوند متعال توفیق ادامه راه شهیدان جنگ تحمیلی را برای خود و همگان مسألت می‌نمایم

۱۴۰۱/۰۶/۳۰ - ۱۹:۱۱:۰۰

دیدگاه های شما