امروز: دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

لزوم هماهنگی بین طرح جامع شهر و جامع حمل و نقل و ترافیک

غلامعلی ترابی در نطق پیش از دستور خود از بررسی طرح بازنگری این کلانشهر خبر داد و گفت: اداره کل راه و شهرسازی با همکاری شهرداری و سایر دستگاه‌ها در حال بررسی طرح جامع بازنگری شهر شیراز است که امیدوارم این طرح با دقت بالا و در کوتاه‌ترین زمان به تصویب کمیسیون ماده ۵ و شورای عالی معماری و شهرسازی برسد.

او با بیان اینکه همزمان با بررسی این طرح، طرح جامع حمل و نقل و ترافیک شهر شیراز هم در حال بررسی است، گفت: متاسفانه هر دو مشاور طرح‌های جامع شهر اطلاعی از اقدامات یکدیگر نداشته و هیچ‌گونه هماهنگی بین آن‌ها توسط دستگاه‌های ذیربط از جمله شهرداری، استانداری، راه و شهرسازی صورت نپذیرفته و در صورتی که می‌بایست طرح‌های فرادستی توسعه شهر کاملاً با هم منطبق بوده و بر یک محور به تصویب مراجع ذی‌صلاح برسد.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر شیراز با بیان اینکه عدم هماهنگی بین مسئولان طرح‌ها سبب می‌شود که این دو طرح قابلیت اجرا نداشته باشد، عنوان کرد: همچنین این امر منجر خواهد شد به اینکه عملاً درصد پیشرفت فیزیکی آن‌ها بر اساس زمان‌بندی طرح به حداقل رسیده و خسارت‌های زیاد مادی و معنوی بر پیکره شهر شیراز وارد شود.

ترابی تاکید کرد: لازم است شهرداری شیراز به عنوان مجری طرح‌های فرادستی زمان برگزاری جلسات مشترک فی مابین هر دو شرکت مشاور مقدمات این امر ضروری را فراهم آورده و دفتر فنی استانداری و اداره کل راه و شهرسازی ورود جدی‌تری به موضوع داشته باشند تا شیراز دچار خسارات جبران‌ناپذیر نشود

او با بیان اینکه مجری اجرای طرح‌های جامع و تفصیلی شهر، شهرداری است، اما متاسفانه طی سنوات گذشته تحقق‌پذیری کاربری‌های مصوب در طرح تفصیلی مورد بررسی چندانی قرار نگرفته است، گفت: یکی از سیاست‌ها و راهبرد‌های شورای اسلامی شهر و کمیسیون شهرسازی و معماری شورا پیگیری تحقق‌پذیری سرانه‌های خدماتی از جمله فضای سبز، آموزشی، درمانی، مذهبی، فرهنگی، تاسیسات و تجهیزات شهری است.

ترابی گفت: لازم است شهرداری شیراز و به ویژه حوزه معاونت شهرسازی و معماری تلاش بیشتری داشته باشد و منفعلانه و بی‌تفاوت نسبت به عدم اجرای کاربری‌های طرح تفصیلی نباشد.

او گفت: می‌بایست ستاد و مدیریتی به این منظور در معاونت شهرسازی شکل گرفته و جلسات متعدد با مجموعه‌های دولتی از جمله دانشگاه علوم پزشکی، دانشگاه شیراز، آموزش و پرورش، تربیت بدنی و زیرمجموعه‌های شهرداری برگزار کرده و موضوع با جدیت بیشتری پیگیری شود.

ترابی گفت: لازم است شهرداری شیراز و به ویژه حوزه معاونت شهرسازی و معماری تلاش بیشتری داشته باشد و منفعلانه و بی‌تفاوت نسبت به عدم اجرای کاربری‌های طرح تفصیلی نباشد.

۱۴۰۱/۰۸/۰۲ - ۰۹:۴۵:۵۶

دیدگاه های شما