امروز: چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

برنامه شیراز ۱۴۰۴ در صحن علنی به تصویب می‌رسد

رئیس کمیسیون برنامه ریزی بودجه، حقوقی و املاک شورای شهر شیراز گفت: آذرماه امسال، برنامه شیراز ۱۴۰۴ در صحن علنی شورای این کلانشهر نهایی شده به تصویب می‌رسد.

سید ابراهیم حسینی در نشست خبری با اشاره به بودجه ۱۵ هزار و ۳۸۵ میلیارد تومانی شهرداری شیراز در سال جاری، بیان کرد: ۵ هزار و ۸۰۰ میلیون از این بودجه را عوارض تشکیل میدهد.

او با بیان اینکه پیشبینی افزایش در متمم بودجه داریم، اما به عوارض اضافه نمیشود، افزود: برای تحقق این بودجه، ۴ هزار میلیارد تومان از فروش ملک، هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت، هزار میلیارد تومان وام، هزار میلیارد تومان باغات، ۵۰۰ میلیارد تومان کمک دولت پیشبینی شده است.

رئیس کمیسیون برنامه ریزی بودجه، حقوقی و املاک شورای شهر شیراز گفت: از آنجا که در ۶ ماه اول سال، بودجه عوارض محقق میشود، به همین دلیل درآمد شهرداری در ۶ ماه اول کم است و درآمد حاصل از اوراق مشارکت نیز از دیماه به بعد و وام و تسهیلات نیز بخش کمی محقق شده میشود.

حسینی گفت: در بخش فروش ملک نیز کمتر از ۵۰۰ میلیارد تومان محقق شده و کمک‌های دولت هم در ماه‌های پایانی سال محقق میشود.

او با بیان اینکه در ۶ ماه اول امسال، ۳۶ درصد درآمد شهرداری محقق شده و این میزان تحقق بودجه جای تعجب ندارد، چرا که اصل درامد در سه ماه آخر است، عنوان کرد: بودجه جاری ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان است.

رئیس کمیسیون برنامه ریزی بودجه، حقوقی و املاک شورای شهر شیراز با تصریح بر این نکته که افزایش عوارض و ملک نخواهیم داشت، گفت: شهرداری شیراز بیش از ۲۸ هزار میلیارد تومان از سایر دستگاه‌ها مطالبه دارد که معادل بودجه بیش از بودجه ۲ سال میشود. ۲ هزار و ۲۷۰ میلیارد تومان از این مطالبات را معاون اول رییس جمهور دستور پرداخت داده که در دستور کار قرار گرفته و امید است که ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان درامد جدید از محل مطالبات شهرداری از سایر دستگاه‌ها اضافه شود.

حسینی گفت: ۶۸۸ میلیارد تومان بودجه مازاد نیز تخصیص نیافته است و طبق قانون ردیف آن را در بودجه صفر میگذاریم و در متمم بودجه اضافه میشود.

او به ابلاغ قانون درآمد‌های پایدار شهرداری از مردادماه امسال و افزایش ۲.۵ درصدی عوارض نوسازی توسط مجلس شورای اسلامی، گفت: عوارض نوسازی سال‌های قبل ۱.۵ درصد بوده است.

رئیس کمیسیون برنامه ریزی بودجه، حقوقی و املاک شورای شهر شیراز گفت: در این حوزه شورا و شهرداری اختیاری ندارد.

حسینی گفت: شهروندان تا آخر مردادماه ۱۴۰۲ فرصن دارند که عوارض نوسازی را پرداخت کنند و در این صورت جریمه تاخیر به آن‌ها تعلق نمیگیرد و در صورتی که عوارض نوسازی به موقع پرداخت شود ۱۰ درصد تخفیف و اگر تاخیر داشته باشد ۹ درصد جریمه میشوند.

او گفت: قسط بندی عوارض نوسازی نیز انجام شده و حداکثر ۱۲ درصد مردم عوارض نوسازی را پرداخت میکنند.

رئیس کمیسیون برنامه ریزی بودجه، حقوقی و املاک شورای شهر شیراز همچنین گفت: ۸۰۰ هزار ملک در شهر داریم که اطلاعات ۴۰۰ هزار ملک آن در شهرداری موجود است و از این تعداد اطلاعات ۲۲۰ هزار ملک آن بروز شده است.

حسینی گفت: براساس این شرایط پیش بینی میشود بودجه امسال با متمم به ۱۹ هزار میلیارد برسد، اما عدد ۱۸ هزار و ۵۰۰ میلیون تومان عدد منطقی است.

او گفت: شهردار شیراز نیز از طریق بانک زمین نیز بخشی از درامد را افزایش میدهد و همچنین بخشی از زمین‌های شهرداری را تلاش داریم که در بورس عرضه کنیم.

رئیس کمیسیون برنامه ریزی بودجه، حقوقی و املاک شورای شهر شیراز با بیان اینکه در شورای ششم همه اعضا نیروی جدید با خود نیاوردند، اما عد‌های هم آوردند، افزود: تلاش داریم تا کسانی که به بازنشستگی رسیدهاند از شهرداری خداحافظی کنند و نیرو‌هایی که استخدام رسمی هستند، اما پستی برای آن‌ها نیست به کار برگردند.

حسینی گفت: اکنون مازاد نیروی انسانی داریم، اما عدد دقیق مشخص نیست و براساس آمار‌های متفاوت به ازای هر پست به عبارتی ۲ تا ۴ نیروی نفر اضافه داریم.

او گفت: براساس بررسیها، افرادی که بر روی قاعده و فرمول وارد شهرداری شدهاند، متعهدتر و کارایی بهتری دارند.

۱۴۰۱/۰۹/۰۱ - ۰۸:۴۰:۳۴

دیدگاه های شما