امروز: یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

نشست اعضای شورای اسلامی و شهردار شیراز با مدیر کل و معاونین صدا و سیمای مرکز فارس

نشست اعضای شورای اسلامی و شهردار کلانشهر شیراز با مدیر کل و معاونین صدا و سیمای مرکز فارس برگزار شد. در این نشست، تعاملات شورا و شهرداری با صدا و سیما در مورد انعکاس فعالیت‌های مدیریت شهری و موارد دیگر، بحث و تبادل نظر شد.
 به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر شیراز، مهدی طاهری، رییس شورای اسلامی شهر شیراز در این بازدید که بیش از 2 ساعت به طول انجامید، ضمن تبریک هفته بسیج و یادآوری دلاوریها و سلحشوری‌های بسیجیان گفت: صدا و سیما، نقش مهمی در بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های سیاسی و اجتماعی موجود کشور دارد. ایشان با وام گرفتن از سخن رهبر معظم انقلاب اسلامی؛ این عرصه را جهاد تبیین نام نهادند و عنوان کردند این عرصه از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی هم دارای مفاهیم فلسفی بوده و به گونه‌ای کار در این عرصه، هم سخت و هم سهل است. سهل از آن جهت که میدانی برای کار و ایده‌ها باز می‌شود  و سخت از آن جهت که در برابر ملت بزرگی قرار داریم که بایستی آنچه شایسته است به اطلاع آنها رسانده شود. هر چه قدر این عرصه خالی گذاشته شود، توسط دشمنان پر خواهد شد، فضا، فضای بزرگی است و باید در این زمینه نهایت تلاش و کوشش را کرد.
وی در ادامه ضمن نقل قول از سخن شهید حاج رسول استوار عنوان کردند: پیروزی در دهه‌های بعد تصرف خاک نیست. دو اصل است که سبب پیروزی می شود: اول: تحمیل اراده بر حریف دوم: سلب میل جنگجویی از حریف. اگر نتوانید در فضای ذهنی مخاطبان، واقعیت‎ها را جای دهید، اذهان تصرف شده و چیزهای دیگری جایگزین خواهد شد و پیروز نبرد روایت ها و باورها، نخواهیم بود.
وی در پایان، ضمن تشکر از صدا و سیمای مرکز فارس که همیشه پیشگام بوده و در حد بضاعت خود در خط مقدم جهاد و مبارزه جهاد تبیین حضور داشته؛ آرزوی موفقیت و بهروزی کرد.
محمدحسن اسدی، شهردار شیراز نیز ضمن تشکر از میزبانی مدیر کل صدا و سیما و معاونین و همکاران ایشان گفت: کشور در شرایط خاصی قرار دارد و اداره آن؛ همت ویژه‌ای می طلبد و نقش صدا و سیما در پوشش خبری واقعیت‌ها بدون انکار است.
وی در ادامه گفت: با وجود ارتباط دو سویه و تعاملی مردم و شهرداری از کانال‌های مختلف از جمله، اداره روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری شیراز، معاونت فرهنگی و مرکز 137، نیاز به وجود برنامه‌هایی که ارتباط مدیران شهری و مردم را تقویت کند بیش از پیش احساس می شود تا در این قبیل برنامه‌ها، مشکلات محلات با حضور مدیران شهری احصا شده و بهتر از پیش بتوانیم به مردم خدمت کنیم.
شهردار شیراز از افتتاح پروژه‌های چند صد میلیاردی و بعضا چند هزار میلیاردی پرده برداشت وگفت: به صورت نظام‌مند تا بهمن ماه، شاهد افتتاح پروژه‌های متعدد در شیراز خواهیم بود و برنامه‌های متعددی به بهره برداری خواهیم رساند.
وی در ادامه با اشاره به ناقص بودن تقاطع جام جم گفت: بیش از گذشته، مسائل حفاظتی را رعایت کرده و پارکینگ مناسب را در اختیار صدا و سیما خواهیم گذاشت .
وی ادامه داد: اگر این مشکل حل شود و صدا و سیما در این خصوص همکاری لازم  را با ما داشته باشد، گره ترافیکی حل خواهد شد و این پروژه ناقص، کامل خواهد شد.
محمدرضا هاجری، سخنگوی شورای اسلامی شهر شیراز نیز گفت: اعتقادمان براین است که صدا و سیما انتصاب الهی دارد؛ بدین معنا که رسانه‌ای ملی است و کارگزاران آن به نوعی منصوب ولی امر مسلمین است و هر آنچه ایشان بگویند حرفشان برای ما حجت است.
وی در ادامه گفت: ما معتقدیم که صدا و سیما با وجود هزاران شبکه معاند و با وجود هجمه‌های داخلی، موفق عمل کرده و این باعث افتخار و مباهات نظام است. حضور و فعالیت صدا و سیما هم اکنون جهاد محسوب شده و نقش صدا و سیما در حمایت و صیانت از این آب و خاک کمتر از مدافعان امنیت، سلامت نیست.
وی در پایان به ضرورت فضای گفتگو و کرسی آزاد اندیشی نیز اشاره داشت و خواستار تعامل و ارتباط دو سویه مدیران شهری، مردم و صدا و سیما در برنامه‌هایی همچون برنامه شهر و شهروند شد.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز فارس هم با بیان این که یکی از رسالت‌های مهم رسانه جهاد تبیین است گفت: این جهاد نشان دهنده مسیر راه از گذشته تا کنون است.
پهلوانیان گفت: موفقیت دشمن در بعضی از حوزه‌ها به دلیل به دست گرفتن ذهن مخاطب است
وی ادامه داد: هیچ توسعه‌ای در بخش‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، مذهبی و گردشگری جامعه بدون توسعه رسانه اتفاق نمی‌افتد و ما در صدا و سیما وظیفه داریم برای توسعه این بخش تلاش کنیم.
مدیرکل صدا و سیمای مرکز فارس با بیان این که انعکاس دست آورد‌ها و خدمات شورا وظیفه ماست خطاب به اعضای این شورا گفت: شما نمایندگان مردم هستید و فعالیت هایتان برای مردم است.
پهلوانیان تاکید کرد که چهره شهر شیراز باید به عنوان یک شهر بانشاط به دنیا معرفی شود تا در هر زمینه به عنوان شهر موفق از شیراز نام برده شود.
وی با اشاره به قرار گرفتن شیراز در یکی از راس‌های مثلث گردشگری ایران گفت: باید تلاش کنیم که شیراز با داشتن ظرفیت‌های گردشگری، به عنوان پایتخت گردشگری ایران معرفی شود.
مدیرکل صدا و سیمای مرکز فارس به آموزش شهروندی و شهروند معیار هم اشاره کرد و گفت: با توجه به حضور فرهیختگان، پارسیان و فرزانگان در دیار فارس، باید شهروند معیار با شاخصه‌های ایرانی- اسلامی در استان گسترش یابد.
پهلوانیان تاکید کرد که رسانه باید رسانه و امید و آگاهی باشد و شادی و نشاط را برای مردم به جامعه تزریق کند.
در این دیدار آقایان هاجری، زارعی، محمدیان، رحیمی کیانی، حسینی، ترابی، اسکندری و خانم‌ها خواست خدایی و حسینی به بیان دیدگاه‌های خود در زمینه بررسی مشکلات محلات، برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی، انعکاس مشکلات جامعه، الگوسازی برای جوانان از قهرمانان و پهلوانان شیرازی، به روزرسانی حوزه پیام، بررسی و تبیین بیانیه گام دوم انقلاب، توجه ویژه به تولید محتوا برای بانوان و خانواده و افزایش سهم شهروندان در رسانه پرداختند.
مسعود زارعی، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری نیز در این دیدار ضمن تبریک و آرزوی توفیق برای مدیر کل جدید صدا و سیمای مرکز فارس گفت: در این جنگ روایتها، در دورانی که دهها شبکه معاند، افکار عمومی را تخریب می کند، آنچه صدا و سیما انجام می دهد، همچون دوران دفاع مقدس است.
وی در ادامه گفت: بهترین چیزی که صدا و سیما در این شرایط در اختیار دارد، واقعیت میدان است؛ برعکس چیزی که در جبهه دشمن وجود دارد؛یعنی  فضاسازی و غیر واقعی و مجازی جلوه دادن واقعیت‌ها، هنر صدا و سیما، این است که واقعیتها را به نمایش بگذارد.
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری، در پایان، خواستار ارتباط بیشتر صدا و سیما با کمیسیونهای شورا شد تا از این دریچه، ارتباط با مردم غنی تر شود.
مصطفی کیانی رحیمی، عضو شورای اسلامی شهر شیرازبا بیان اینکه با نسل جدیدی از لحاظ ساختار فکری و اجتماعی مواجه هستیم گفت:  امروزه مسئله ظهور رفتار نا مناسب و هنجارشکنی در جامعه نشات از نداشتن الگوی نا مناسب است که نسبت به قبل الگوهای محلی و بومی نقش کم رنگ تری به خود گرفته است.
وی افزود: رسانه ملی یکی از خالص ترین ارگان ها در کشور است که در بعضی مواقع مورد کم لطفی بعضی مخاطبان قرار میگیرد.
کیانی گفت: با توجه به ظرفیت عظیم علمی، فرهنگی که در استان وجود دارد می توان با همکاری و کمک این عزیزان، رویه ها و فرایندها را اصلاح کرد و بر اساس نیاز مخاطبان تولید محتوا و برنامه سازی کرد و در جهت اقناع مناسب مخاطب قدم برداشت.
رضا محمدیان، رئیس کمیسیون فرهنگی، گردشگری و سومین حرم اهل بیت (ع) شورای اسلامی شهر شیراز گفت: با توجه به رسالت رسانه ملی، توجه به شخصیت های واقعی و بزرگ جامعه در زمینه های علمی، پهلوانی و جوانمردی و ... می تواند با تبیین این شخصیت ها، الگویی مناسب برای جوانان معرفی نمایند. 
وی افزود: متاسفانه جای شخصیت های واقعی در زمینه های مختلف با سلبریتی هایی که از سواد و معرفت رسانه ای بهره ای نبرده اند و هیچ ارق ملی و مذهبی ندارند و علیه تمامیت ارضی، مردم اقدام می نمایند عوض شده است که جایگاه رسانه ملی در جهت الگوسازی و توجه به این مقوله مهم بسیار حائز اهمیت است و در بحث برنامه سازی و جذب مخاطب به این مهم توجه نمایند.
وی ادامه داد : از مسائل مهمی که می توان با تعامل و هم افزایی بیشتر در جهت منافع مردم حل و فصل نماییم تقاطع جام جم می باشد که ان شاءالله در جهت رفع این مشکل ، صداوسیما و مدیریت شهری با همکاری و تعامل دوسویه به یک نتیجه واحد و مشترک برسند.
افسانه خواست خدایی با بیان اینکه امروز صدا و سیما و رسانه ملی بی شک افسران خط مقدم  مبارزه با جنگ نرم  دشمنان این مرز و بوم هستند تاکید کرد جایگاه صدا وسیما با توجه به اعتماد مردم در  راستای تبیین و روشنگری بی بدیل است.
افسانه خواست خدایی عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر شیراز بیان کرد :همکاری و تعامل صدا و سیما  در راستای پیگیری مشکلات مردم از طریق مدیران استانی و شهری یکی از مسائلی است که باید جدی گرفته شود ضمن اینکه، تعامل بیشتر در زمینه تولید محتوا در راستای اقدامات مدیریت شهری اثر بخشی بسزایی خواهد داشت.
وی افزود: امروز  مردم از نحوه ی ارائه خدمات و اقدامات شهرداری و دستگاه های خدمات رسان  به مردم، کمتر اطلاع و آگاهی دارند که ارتقا تعاملات فی ما بین صداوسیما و مدیریت شهری و ... می تواند در ارائه و آگاه سازی مردم تاثیر مثبتی داشته باشد.
خواست خدایی افزود: یکی از مسائلی که صداوسیما می تواند به آن توجه و جایگاهی ویژه داشته باشد، تولید محتوای تخصصی در زمینه  بانوان و خانواده است که مهمترین بخش ان در راستای هویت بخشی و الگو سازی به دختران این مرز و بوم است  که قطعا  صداوسیما می تواند نقش مهمی را در این زمینه ایفا نماید.
علیرضا اسکندری، رئیس کمیسیون اقتصاد و سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر شیراز گفت: با توجه به اتفاقات روزهای اخیر، رسانه ملی سهم مردم از مطالبات و مطالبه گری خود در رسانه افزایش دهند و به موضوعات روز بیشتر بپردازند. 
وی ادامه داد : توجه به مردم و انعکاس انتقادات مردم به مسئولین و ایجاد این فضا می تواند باعث رشدو پویایی شود.
وی تاکید کرد: با توجه به این مهم امیدآفرینی در بین آحاد مردم را محقق خواهد کرد و میزان اعتماد مردم به مسئولین ارتقا می یابد.
غلامعلی ترابی، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری و هوشمندسازی شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری که فرمودند دشمن به شدت در حال حرکت به سمت ناامید کردن مردم است گفت: کار رسانه امیدآفرینی در بین آحاد جامعه است.
وی گفت: در بین دستگاه های خدمات رسان به مردم ، مجموعه شورا و شهرداری از جمله دستگاه هایی است که می توانند با اقدامات خود زمینه امیدآفرینی را در جامعه ارتقا دهند. 
وی افزود: همین امر فرصت مناسبی است که سازمان صداوسیما و مجموعه مدیریت شهری با تعامل بیش از پیش نسبت به گذشته در انعکاس عملکردهابتواند در زمینه امیدآفرینی اقدامات موثری را در جامعه انجام دهند.
ترابی افزود: صداوسیما می تواند با برنامه ریزی های صورت گرفته پل مشترکی میان شهروندان و مدیریت شهری در زمینه پیگیری و ارائه مطالبات و درخواست های مردم به مدیران در جهت رفع آنها باشد و با این اقدام سرمایه اجتماعی را افزایش دهیم.
سیده مریم حسینی، رئیس کمیته محرومیت زدایی شورای اسلامی شهر شیراز گفت: صداوسیما مرکز تربیت کننده افسران جنگ نرم در قبال دشمن است .
سید ابراهیم حسینی، رئیس کمیسیون برنامه ریزی بودجه و حقوقی و املاک شورای اسلامی شهر شیراز گفت: آگاهی بخشی و ارتقا بصیرت مردم و آموزش روش زندگی به مردم موضوع اشاره در نهج البلاغه در مورد حق والی به مردم است که صداوسیما می تواند در این زمینه نقش موثری ایفا نماید.
مدیریت شهری و صداوسیما می تواند در بحث مسائل آموزشی شهروندی با توجه به بیانیه گام دوم انقلاب می تواند قدم های مناسب بردارند.

۱۴۰۱/۰۹/۰۲ - ۱۹:۰۲:۵۹

دیدگاه های شما