امروز: یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

فقط 20 درصد هزینه اتوبوس‌ها از طریق کرایه تامین می‌شود

نایب رئیس شورای شهر شیراز ؛

 فقط 20 درصد هزینه اتوبوس‌ها از طریق کرایه تامین می‌شود

محمد تقی تذروی نایب رئیس شورای اسلامی شهر شیراز  در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی شورا  از  بررسی  پیشنهاد طرح رایگان نمودن ناوگان اتوبوسرانی درون شهری در سطح کلانشهر شیراز خبر داد.

 تذروی  با بیان اینکه  شهروندان در تردد خود به مرکز سه  میان خودرو شخصی  و  وسایل نقلیه عمومی اغلب منافع خود و نه جامعه را در نظر می‌گیرند، ادامه داد :  به همین دلیل شاهد ترافیک ناشی از خودروهای بعضاً تک سرنشین در مرکز شهر هستیم  .

نایب رئیس شورای اسلامی شهر شیراز  تصریح کرد : این شرایط می‌طلبد مدیران شهری تدابیری برای دگرگون کردن این وضعیت بیاندیشند، یعنی شرایط استفاده از وسایل نقلیه عمومی را به گونه‌ای تغییر دهند که مالکان خودروهای تک سرنشین راغب به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی گردند.

او عنوان کرد:، تدابیر ما می‌تواند منجر به این موضوع شود که  شهروندان تردد از طریق وسایل نقلیه عمومی را بر استفاده از خودروهای شخصی ترجیح می‌دهند که البته منافع مثبت آن شامل حال تمام جامعه خواهد شد.

وی با اشاره سهم حدود ۸۰ درصدی خودروها بر آلودگی  هوا و تاثیر ارتقا حمل و نقل عمومی در کاهش آلاینده ها و تجربیات برخی کشورها برای کاهش آلودگی هوا خاطر نشان کرد : با اجرای طرح‌هایی از جمله رایگان کردن ناوگان حمل و نقل عمومی می‌توان شاهد کاهش این موارد بود .

تذرویی تصریح کرد: در این بین اگر چه در کشور ما اساسا بهای استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی ازجمله اتوبوس‌های درون شهری بالا نیست که رایگان شدن آن تاثیر قابل توجهی در پی داشته باشد.

این عضو شورا پیشنهاد داد، جهت پیشگیری از بروز این معضل آلودگی هوا؛  همانند پایتخت کشور، در کلان شهر  شیراز   و با توجه به اینکهاستقرار هوای پاک که از جمله حقوق عمومی شهروندان می باشد ، طرح رایگان سازی ناوگان عمومی حمل و نقل  اتوبوس های درون شهری به اجرا در آید .

تذروی گفت: در حال حاضر در کلانشهر شیراز قریب به 800 دستگاه اتوبوس فعال حضور دارند که فقط 20 درصد هزینه اتوبوس ها از طریق پرداخت هزینه حمل و نقل توسط شهروندان تامین شده و این مبلغ ماهانه بالغ بر  شش و نیم میلیارد تومان برآورد شده است.

وی ادامه داد: بر همین اساس، پیشنهاد می‌شود شهرداری کلانشهر شیراز میزان مبلغ برآورد شده را در جهت رایگان سازی حمل و نقل اتوبوس‌های درون شهری ماهانه به سازمان حمل و نقل و مسافر پرداخت نماید.

۱۴۰۱/۱۰/۱۱ - ۱۸:۲۳:۰۱

دیدگاه های شما