امروز: چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

تکذیب ادعای تخریب خانه‌های میراثی پیرامون حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع

در پی انتشار گزارشی در خصوص تخریب خانه‌های میراثی پیرامون حرم شاهچراغ(ع)، روابط عمومی شورای اسلامی شهر شیراز جوابیه ای در این زمینه ارائه کرد.

گزارش‌هایی در برخی از رسانه‌ها درباره موضوع فوق منتشر گردید. در همین راستا، روابط عمومی شورای اسلامی شهر شیراز بر خود لازم می داند ضمن تقدیر از نگاه تیزبینانه شهروندان و رسانه ها جهت تنویر افکار عمومی، توضیحاتی را ارائه کند.

قبل از هر چیز لازم است از نیت خیر رسانه ها  و فعالان شبکه های اجتماعی کمال تقدیر و تشکر را داشته باشیم.

بسی جای خوشحالی است که شهروندان و رسانه ها نسبت به بافت تاریخی دغدغه مند هستند. البته این توقع همواره وجود دارد که عزیزان قبل از عنوان هر مطلبی و به دور از پیش داوری، موارد را از طریق مجاری مطلع و موثق پیگیری نمایند.

بار دیگر، شایعه تخریب خانه‌های تاریخی پیرامون حرم شاهچراغ (ع)، در برخی رسانه‌ها مطرح شد که نگرانی‌هایی را برانگیخت اما مسئولان استان فارس،‌ این مطالب را شایعه‌ و نادرست خواندند.

شورای اسلامی شهر شیراز  نیز در اطلاعیه ای به تخریب خانه‌های تاریخی شیراز واکنش نشان داد و تخریب خانه‌های میراثی پیرامون حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) را تکذیب کرد.

به اطلاع عموم مردم شریف و فرهنگ دوست میهن عزیز اسلامی بویژه شهروندان فرهیخته کلانشهر شیراز می رساند؛ گزارش منتشر شده با موضوع "آغاز شمارش معکوس تخریب خانه های تاریخی شیراز" تکذیب می‌شود 

بافت تاریخی شیراز گوهرهای ارزشمند به نام حرم مطهر حضرت احمد بن موسی شاهچراغ (ع) و دیگر فرزندان و نوادگان امامان معصوم (ع) را در خود جای داده است و این آستان‌های مقدس، شمع فروزان و پیونددهنده مردمان این دیار از دیرباز بوده‌اند.

هویت شهر شیراز در بافت تاریخی این شهر است و هنوز در کوچه پس کوچه‌های منطقه تاریخی- فرهنگی، صدای گام‌های مشاهیر فرهنگی، ادبی و مذهبی شیراز از جمله آیت‌الله سید نورالدین حسینی الهاشمی و  سومین شهید محراب، آیت‌الله شهید سید عبدالحسین دستغیب به گوش می‌رسد.

اینجاست که نه تنها هر شیرازی، بلکه هر ایرانی روی شیراز و داشته‌های فرهنگی و تاریخی آن عرق دارد. تاریخی که با اکتشافات اخیر در تپه پوستچی به هفت هزار و پانصد سال قبل دلالت دارد و چه سال‌های نزدیک‌تر در دو سه قرن پیش که شیراز در دوران زندیه، پایتخت ایران بود و طی‌ این‌ دوره و دوره قاجاریه، بخشی از آثار تاریخی شیراز که نتیجه ذوق و قریحه مردمان این دیار بود، شکل گرفت و تا به امروز به یادگار ماند.

بنابراین هیچ یک از دوستداران میراث فرهنگی و تاریخی شیراز نباید در این خصوص نگرانی و دغدغه‌ای داشته باشند؛ چرا که  در این خصوص، اجازه تخریب حتی یک خانه تاریخی و ثبت ملی در این شهر داده نخواهد شد.

انتظار است، دستگاه‌های مسئول در این حوزه برای پاسخگویی شفاف به مردم واکنش مناسب در این عرصه داشته باشند.

سخنگوی شورای اسلامی شهر شیراز نیز در این زمینه با موضوع فوق گفت: با توجه به جوسازی و غوغاسالاری در فضای مجازی مبنی بر تخریب و تحریف سومین حرم اهل بیت (ع)، ‏شورای اسلامی شهر شیراز اعلام می دارد با توجه به استقرار شورا در بافت تاریخی بین الحرمین، هیچگونه تخریب و به خط شدن ‏لودر در کار نیست، فقط شایعه ای تخریب گر است، شیراز مفتخر به داشتن منطقه ویژه شهرداری بافت تاریخی ‏است و به منظور حفظ، صیانت و نگهداری از میراث فرهنگی و هویتی شهر، میلیاردها تومان هزینه می شود، ‏بی انصافی است اینگونه اتهامات دروغ را به جلوداران عمران و آبادی حواله داد

در آخر اینکه ابلاغ هر نوع مصوبه ای از پژوهشگاه میراث کشور و شورای عالی معماری و شهرسازی به اطلاع عموم خواهد رسید و به شایعه و احیانا نقل قول های شخصی استناد نشود.

 

 

۱۴۰۱/۱۱/۱۶ - ۱۴:۱۴:۰۵

دیدگاه های شما