امروز: یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲
شورای اسلامی شهر شیراز

شورای اسلامی شهر شیراز

سهم شیراز باید از واگن های مترو افزایش یابد

محمدرضا هاجری، سخنگوی شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه از زمانی که ذهنیت منفی جشن های دو هزار و پانصد ساله و فرهنگ و هنر شیراز با لقب سومین حرم اهل بیت (ع) از شهر مقدس شیراز پاک و شوق زندگی مطهر و مومنانه افزون گشت، تصریح کرد: سامری مشربانی که با دریافت افتخار لقب سومین حرم برای شهر مقدس شیراز مشکل فکری و عملی داشتند ، سعی کردند با رفتار و کردار و مواضع ناصواب و جنجالی خود، از شهر و سومین حرم، قداست زدایی کنند.

هاجری ادامه داد:  هدف  جنجال سازان غوغا سالار تحریف و تخریب سومین حرم می باشد.

وی گفت: آنها بافت تاریخی و فرسوده را بهانه نموده، و گاهی با اسم رمز «تخریب بافت تاریخی» هدف را می زنند.

وی با بیان اینکه جنجال سازان مدتی است که جلودار قداست زدایی ،تحریف و تخریب سومین حرم با همین بهانه های نخ نما شده،اند عنوان کرد: در سفر مقام معظم رهبری به شیراز به دنبال درخواست علما،بین الحرمین از چنگال شرکت اماراتی با خرید وزارت دفاع توسط وحیدی وزیر کشور فعلی رها شد و شورای چهارم از خلدبرین به بین الحرمین آمد تا بافت تاریخی حفظ، صیانت، مرمت و بازسازی شود.

هاجری گفت: موج سواران غوغا گر به نام بافت های تاریخی دو هدف تخریب و تحریف جایگاه حرم شاهچراغ (ع) را دنبال می کنند که با توجه به تصویب طرح در شورا های بالا دستی قانونی خواستار بستن قراردادهای نجومی شهرداری، میراث فرهنگی و راه و شهرسازی با خودشان هستند تا ساکت شده، دست از جو سازی بردارند.

وی افزود: البته هیچکدام از دستگاههای مسئول حاضر به باج دهی به کاسبکاران مدعی دلبستگی نیستند. اما در جایی نقل می شود راه و شهرسازی و دادگستری مردم را مجبور به فروش کرده و در جای دیگر مدعی هستند، پژوهشگاه میراث فرهنگی، قصد فروش دارد؛ اگر ادعای آنها درست است،پس چرا شهرداری را مورد حمله وهجمه قرار می دهند؟ هاجری عنوان کرد: مدیریت شهری برای میراث،هویت و داشته های تاریخی،فرهنگی و میراثی شهر ارزش ویژه قائل است و در حفظ و حراست و صیانت آن میلیاردها تومان هزینه می کند.

عضو شورای شهر شیراز تاکید کرد: مشکل جو سازان این است که به فرصت طلبان باج نمی دهند و اسیر جوسازی نشده،جوشکنی می کنند. هاجری با بیان اینکه همین حریت، مدعیان داخلی و خارجی را عصبانی نموده و با اردوکشی در بین الحرمین دنبال تحریف و تخریب جایگاه سومین حرم اهل بیت(ع) هستند، عنوان کرد:  با رعایت تمامی اصول ،معیار،شاقول و شاخص های قانونی و مصوبات شورای عالی معماری و شهرسازی، راه های دسترسی به حرم های مطهر و مقدس را پیگیری و عملیاتی خواهیم کرد و بر این کار همچون یادگاری ماندگاری و جاودان افتخار خواهیم نمود.

عضو شورای اسلامی شهر گفت: شورا نماینده مردم و خود مطالبه گر است، لذا حفظ میراث فرهنگی شهر مطالبه بر حق ماست که کوتاه نخواهیم آمد.

هاجری در ادامه سخنان خود به برگزاری مراسم اعتکاف اشاره کرد و گفت: کمک به برگزاری63 مراسم اعتکاف جوانان و دانش آموزان در 63 محله شهر با حضور بیش از 15.500 نفر با مساعدت 2 میلیارد تومانی شورا وشهرداری به مراسمات، افتخاری برای فضای معنوی شهر است،وی ابراز امیدواری کرد که درسالهای بعد با هماهنگی و همدلی مجمع الجزایر فرهنگی شهر گسترش یابد.

وی گفت: حمایت شورا و شهرداری به تمامی مراسمات در محلات نشان داد، طرح فاخر محله و مسجد محوری بصورت میدانی این توانایی را دارد که فضای شهر را به سوی تعالی فرهنگی پیش برده،معطر نماید.

 

عضو شورای اسلامی شهر شیراز در ادامه با بیان اینکه هیچکس مدعی نیست که عیب و نقصی در مدیریت شهری وجود ندارد ، تصریح کرد: منتهی دائم از فساد مالی،رشوه و رانت حرف زدن، فضا را مسموم و روحیه نیروهای میدانی را تضعیف می کند. هاجری گفت: هرکس در شهر از فساد مالی،رشوه و رانت یا کم کاری و مأیوس کردن مردم و عدم رعایت تکریم ارباب رجوع خبر دارد، می تواند بصورت مصداقی، مستندات خود را به دستگاه های اطلاعاتی، امنیتی، حراستی، بازرسی و کانال های سوت زنی ارسال و انتقال نماید، وظیفه دستگاه های نظارتی پیشگیری و سپس دستگیری است نه مچ گیری. وی افزود: گاهی با تذکر حضوری، از خلاف پیشگیری می شود، نوبت به مچ گیری نمی رسد.

به گفته هاجری نباید تلاش ها و زحمات شبانه روزی مدیریت شهری را با ادعاهای واهی تخریب و تحریف نمود.از راه های شرعی و قانونی وارد شوند تا آبرو و حیثیت مدیریت شهری به باد داده نشود و اعتماد ، اطمینان مردم صدمه نبیند.

وی با اشاره به اینکه 630 واگن در مرحله اول از طریق فایناس خارجی تأمین می شود که همگی به تهران اختصاص یافته است، بیان کرد: کلانشهرها پای تهران قربانی می شوند،چرا که شهردارتهران  در جلسات هیئت دولت حاضر و قدرت رایزنی و چانه زنی بسیار دارد و دیگر کلانشهر ها از این فرصت محروم هستند، باید جبران کنند تا عدالت فراگیر شود.

هاجری با بیان اینکه حداقل از 133 واگن دیگری که سال آینده خریداری می شود،سهم شهر شیراز ،قطب گردشگری و زیارت در نظر گرفته شود. یادآور شد:  باید در عمل اثبات کرد ، که درست است که تهران پایتخت است اما همه ایران نیست.

هاجری افزود: رهاکردن روحیه مطالبه گری عامل شده، به جای پاسخگویی، ترک فعل و ناتوانی در روش و منش با فرافکنی روی به حمله و هجمه به شورا و شهرداری بیاورند و جلوداران خدمت به شهر را پای ناکارآمدی، ناتوانی و بی کارنامگی و بی برنامگی خود قربانی کنند.

وی یادآور شد: در عصر روشنگری و پاسخگویی قرارداریم نه شعار های فرافکنانه. و ما جلودار پاسخگویی عملکرد خواهیم بود.

۱۴۰۱/۱۱/۲۴ - ۱۴:۰۷:۰۴

دیدگاه های شما